Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Ako spáliť tuky aeróbnymi cvičeniami

Ak máte po sviatkoch niekoľko kíl navyše, existuje spôsob, ako dosiahnuť účinné spaľovanie tukov a zároveň sa hýbať iba v miernej intenzite. Tento typ tréningu sa volá aeróbny.

 

Ako spáliť tuky aeróbnymi cvičeniami
8. JAN 2015

Ako to funguje?

Pri trénovaní v miernej intenzite, teda udržiavaní tepovej frekvencie v intervale 120-140 úderov za minútu, sa vo svaloch stále dokáže energia generovať za prítomností kyslíka. To znamená, že telo nepotrebuje energiu získavať najrýchlejšou možnou cestou, teda zo sacharidov alebo zo svalov, ale má dostatok času na spotrebu uložených tukových zásob. Ak teda budete cvičiť aeróbne aspoň 30-45 minút päťkrát do týždňa, tak vytvoríte z vášho tela efektívny stroj na spaľovanie tukov.

Aké športové aktivity patria medzi aeróbne?

Medzi aeróbne aktivity patrí cyklistika, beh, chôdza, inline korčuľovanie a iné športy, pri ktorých sa zapájajú hlavne nohy a to po dlhšiu dobu.

Monitorujte si tep počas tréningu

Ak sa snažíte spaľovať čo najviac tuku počas tréningu, snažte sa monitorovať vašu tepovú frekvenciu. Udržujte ju v pásme 120-140 úderov za minútu, v ktorom je spaľovanie tukov najúčinnejšie. Na monitorovanie úderov si môžete kúpiť hodinky s touto funkciou tzv. športtestery. Alebo si iba jednoducho priložiť na krk alebo na zápästie dva prsty a počítať údery počas desiatich sekúnd a výsledok vynásobiť šiestimi. Ak prekročíte vami zadanú hodnotu, snažte sa do nej opäť dostať, buď znížením alebo zvýšením tempa vykonávanej aktivity.

Spojenie aeróbnej aktivity s anaeróbnou

Veľkou nevýhodou aeróbneho tréningu je, že spaľovanie tukov prebieha iba počas tréningu. Preto je veľmi vhodné pred aeróbnu aktivitu zaradiť anaeróbnu (silový tréning). Pri anaeróbnom tréningu síce nedochádza k spaľovaniu tukov (telo spaľuje hlavne sacharidy), ale telo spaľuje tuky ešte 36 hodín po tréningu, pretože obnovuje spotrebované zásoby glykogénu vo svaloch a v pečeni. Keď teda tieto dve aktivity spojíte, získate najúčinnejší možný spôsob spaľovania tukov, keďže budete spaľovať aj počas tréningu a aj dlho po ňom.

Na spaľovanie tukov však nestačí iba cvičenie, veľmi dôležité je aj správne stravovanie. Preto je treba čo najskôr zabudnúť na sviatočné jedlá a vrátiť sa späť, prípadne začať so zdravou výživou.

Odporúčame prečítať: Tabata tréning pre tých, ktorí bojujú s časom


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako spáliť tuky aeróbnymi cvičeniami

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.