Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Pravda o vyrysovanom bruchu: Čo na „kocky“ zaručene (ne)funguje?

V tomto článku síce nenájdete rýchly recept na „tehličky“, vysvetlíme vám však, prečo sú svaly stredu tela také dôležité a ako s nimi pracovať. Ako na zdravý a pevný stred tela?

plank
Zdroj: AdobeStock
20. MAR 2023

Odborník značky VJEM, Mgr. David Brűnn, PhD. pre vás podrobne rozpísal svaly stredu tela, aby ste pochopili túto oblasť v širšom koncepte. Nie je to len o vyrysovanom bruchu, ak sa bavíme o pevnom strede tela, mať pevný core znamená oveľa viac.

Akú funkciu majú svaly stredu tela?

Význam svalov v oblasti stredu tela narastá. Svetoví odborníci v oblasti kondičného tréningu nazývajú túto oblasť rôzne napr. core, torzo, valec či pilier, no všetci sa zhodujú na extrémnej dôležitosti týchto svalových skupín z pohľadu transferu a absorpcie rôznych síl. Tieto svaly vo vzájomnej symbióze vytvárajú, transformujú a absorbujú vnútorné a vonkajšie sily.

Ktoré svaly sú mimoriadne dôležité?

  • Rectus abdominis
  • Internal, external obligques
  • Transversus  abdominis
  • Multifidus
  • Quadratus lumborum
  • Erector spinae (iliocostalis, longissimus, spinalis)
  • Diaphragm

„Spomínanú partiu si môžeme predstaviť skôr ako prepojenie panvy s ramenami a nie ako pomyselný ´stred tela´. Táto skutočnosť nám pravdepodobne mení pohľad na core ako taký a zásadne mení i spôsob akým ho budeme rozvíjať,“ hovorí odborník VJEM a prináša návod ako posilniť túto polemizovanú oblasť tela. Legendárne brušáky nie sú takým účinným cvičením, ako sa kedysi propagovalo, spôsobujú zranenia spodnej časti chrbtice. „Opakované ohnutia chrbtice môžu vyústiť až k herniám disku, vytvárajú tlak na niektoré nervy a spôsobujú bolesť,“ varuje David Brűnn. Ako teda na pevný stred tela?

Prečítajte si aj: Proteínová káva plná bielkovín: Energetická bomba, ktorá vás nabije na celý deň

Takto vyzerá účinný tréning core

Táto oblasť tela má 3 základné výkonové a zdravotné funkcie, ktoré vychádzajú z pohybových potrieb každého človeka či športovca a mali by sme ich tréningom rozvíjať:

Anti-extenzia

Aby sme sa vplyvom vonkajších a vnútorných síl pri rôznych pohybových úlohách neohli vzad („nezaklonili“) a z tohto pohľadu udržali stále optimálnu pozíciu trupu.

Vhodné cvičenia: Plank, Mŕtvy chrobák, a pod.

Anti-laterálna flexia

Aby sme sa vplyvom vonkajších a vnútorných síl neohli do strany (neuklonili) a nevznikali tak energetické straty počas rôznych pohybov.

Vhodné cvičenia: Bočný plank, Farmárska chôdza so závažím v jednej ruke a pod.

Anti-rotácia

Aby sme sa v driekovej časti chrbtice nerotovali (neotáčali) a chránili tak integritu príslušných stavcov.

Vhodné cvičenia: Bird Dog, Pallof press v rôznych pozíciách a pod.

Rozvojom stredu tela k sixpacku

Svaly „brucha“ nemajú funkciu silu tvoriť, ale jej odolávať, prenášať a udržovať spodnú časť chrbta stabilnú. Tréning stredu tela je nesmierne dôležitý skôr zo zdravotného či výkonového pohľadu. „Ak očakávate, že tréningom týchto oblastí zaručene nadobudnete ´vyrysované brucho´, resp. budete chudnúť lokálne, tak vás sklamem. Tak ako som už uvádzal v mnohých článkoch, pomyselný ´six-pack´ dosiahnete výlučne komplexom správneho tréningu, stravy, manažmentom stresu, či spánku,“ uzatvára David Brűnn.

Skúste efektívne cviky pre posilnenie core a chrbtice

Pri budovaní pevného stredu tela vám pomôžu aj doplnky výživy prémiovej kvality. Nájdete ich u slovenskej značky VJEM. Proteíny, raňajkové kaše, 100 % orechové krémy, suplementy ako vitamíny či tréningové doplnky vyskladané odborníkmi – to je VJEM.

Proteiny Vjem


Autor článku

vjm

Vjem.sk - Výživové produkty

Za značkou VJEM stoja dlhoroční odborníci s bohatými skúsenosťami, ktorí vytvorili líniu s komplexným špeciálnym zložením. Jeho obsah tvoria zdravé zložky zamerané na správne fungovanie organizmu a maximalizovanie jeho výkonu a potenciálu. Nechýba proteín, prírodné zložky bez cukru, pridanej chémie a iných zbytočných aditív. Zdravé, čisté doplnky bez kompromisov v zložení pre vaše nové, lepšie JA.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pravda o vyrysovanom bruchu: Čo na „kocky“ zaručene (ne)funguje?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.