TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Úprimná spoveď Evelyn: Chcem schudnúť, pretože sa mám rada

Je také ľahké skĺznuť k posudzovaniu, či dokonca odsudzovaniu druhých bez toho, aby sme o nich vedeli niečo viac. Svoje o tom vie aj Evelyn.

Úprimná spoveď Evelyn: Chcem schudnúť, pretože sa mám rada
19. MÁJ 2016

Niekedy súdime ľudí okolo nás, neuvedomujúc si dôsledky. Inokedy to robíme úmyselne, lebo potrebujeme „odľahčiť“ vlastné ego. Bohužiaľ, zabúdame na to, aké to môže byť pre nich zraňujúce. O to viac, ak ide o deti či adolescentov.  

Možno aj vy si pri čítaní úprimných vyznaní od Evelyn budete musieť priznať, že prvý dojem klame, a že pre niektorých bláznivá Evelyn z televízneho seriálu je človek, ktorý má srdce na správnom mieste. Tiež nie je vylúčené, že v jej príbehu sa nájde množstvo žien či dievčat, ktoré si vo svojom živote prešli neľahkými obdobiami diét, ponižovania sa či hľadania vlastného ja, alebo stále bojujú samy so sebou či so svojím okolím. 

Všetko začalo v detstve

Naša osobnosť sa formuje v detstve. V tomto období sme zároveň najviac zraniteľné. Mnoho dievčat od svojich rodičov nikdy nepočuje poriadnu pochvalu alebo im nedajú skutočne pocítiť, akými sú úžasnými bytosťami. Výstižne to povedala božská Marilyn Monroe: „Keď som vyrastala, nikto mi nepovedal, že som krásna. Všetky dievčatká by však mali počuť, že sú krásne, i keď to tak možno nie je.“ Jedným z dôsledkov nedostatku uznania, podpory a pocitu výnimočnosti môže byť to, že neskôr trpia pocitmi menejcennosti, nedokážu milovať vlastné telo také, aké je.  Ženú sa za vidinou štíhlosti prostredníctvom hlúpych diét. Touto cestou si prešla aj Evelyn, ktorá ešte ako malá žila s rodinou v USA. Tam možno nabrala niekoľko kíl navyše, ale nikdy nebola vyslovene tučné dieťa. Lenže...

Situácia sa výraznejšie zmenila v období puberty, keď sa začali jej krivky zaobľovať. „V tom období sa mi ľudia začali posmievať. Jednoducho som bola iná, ako ostatní. Mala som bucľaté líčka a chudé nôžky. Tieto poznámky som vnímala citlivo. Aj keď vtedy ostatní riešili moju postavu viac, ako ja sama. Ale i tak z toho postupne vznikali komplexy,“ priznáva mladá žena.

Náročný bol aj fakt, že s jej hmotnosťou mala problém i vlastná rodina. Samozrejme, nikto jej nechcel zle, lenže nevybrali si práve vhodnú formu, ako ju nasmerovať. Absentoval najmä pozitívny príklad, veď deti sa najľahšie učia od svojich rodičov. „Chýbala mi podpora rodiny. Od skorého veku som stále niečo nemohla. Nikdy som nejedla biele rožky, ale iba grahamové. Avšak počúvať, aby som si nedala tatársku omáčku, ale sójovú, hoci ostatní ju jedli, bolo ťažké,“ spomína Evelyn a dodáva, že keby jej v tom období niekto povedal, že nech si stojí za svojím, že ľudia radi riešia druhých, vnímala by celú situáciu inak.

Bohužiaľ, takáto podpora jej chýbala, a preto od trinástich skúšala rôzne diéty. V tom období tiež nebolo toľko informácií o dôsledkoch nezdravých diét a zdravotnom životnom štýle ako takom, takže to bolo ešte náročnejšie. „Keďže ma okolie nútilo držať diéty, nemohla som jesť to, čo som chcela. Preto som jedla potajomky. Začala som sa prejedať,“ priznáva Evelyn. Samozrejme, odzrkadlilo sa to na tom, ako vnímala samú seba. V jej živote boli obdobia, keď nechodila von a trápili ju „depky“. Aj dnes je v štádiu, že sa stále učí mať samú seba rada. 

Evelyn
Zdroj foto: Daja Turner

Cesta k sebaláske bola ťažká

Na živote je úžasné to, že pokiaľ človek chce, dá sa na boj a nevzdá sa pri prvej prekážke, môže zmeniť takmer všetko. Aj to, čo mu dlhé roky vtĺkalo do hlavy okolie a prijal to za svoje. Nie je to síce ľahká, ale určite zvládnuteľná cesta. Pritom je jedno, či ide o nedostatok sebadôvery alebo zmenu postavy – na všetkom sa dá pracovať. „Dnes je trendom fňukať. Nenosí sa byť so sebou spokojný. Je in odsúdiť druhých. Môj sen je lámať to. Aj kvôli detstvu všetko rozoberám. Som ľuďom na očiach, často ma bez empatie a hlúpo komentujú. Avšak teraz poznám svoje dobré i slabšie stránky, teda regenerácia zo smútku a zranenia je u mňa oveľa rýchlejšia. Keď mi niekto napíše niečo negatívne, zoberie ma to, pretože som citlivá. Ale uvedomím si, aké to je smutné, a že mi dotyčný chce iba ublížiť, takže sa s tým viem vyrovnať.“ Zároveň Evelyn priznáva, že ešte ani dnes nie je guru sebalásky, ale snaží sa. Snáď jej k tomu pomôže aj to, že sa rozhodla zlepšiť svoj životný štýl, pretože týranie sa diétami, nie je prejavom úcty a lásky k sebe samej.

Evelyn
Zdroj foto: Daja Turner

Evelyn túži byť slobodná vo všetkom, čo robí, a preto chce bojovať s nadváhou

Evelyn sa rozhodla prijať výzvu a začať žiť zdravo. To zahŕňa úpravu stravovania a pravidelný pohyb pod vedením profesionálneho trénera Jara Figuru z BODY Energy Clubu v Bratislave. Snáď bude inšpiráciou pre tých, ktorí trpia komplexmi menejcennosti a ničia svoje telo nezdravým jedlom a nedostatkom pohybu.  „Prečo by som si mala ubližovať tým, že budem tri mesiace jesť iba nejaké prášky. Mám sa rada, a preto chcem jesť zdravo. Chcem si dať pomaranč vtedy, keď mám chuť. Snáď mi táto premena pomôže aj v budovaní trpezlivosti, ktorá mi chýba. Túžim žiť zdravo, dokázať urobiť roznožku, hrať plážový volejbal, spraviť mostík. Jednoducho si to chcem dopriať a chcem sa posúvať. Chcem byť slobodná vo všetkom, čo robím.“ 

Evelyn
Zdroj foto: Daja Turner


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Úprimná spoveď Evelyn: Chcem schudnúť, pretože sa mám rada

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.