Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Zradný jojo efekt – zbavte sa ho raz a navždy!

Mirka

Jojo efekt je výsledkom drvivej väčšiny diét, ktoré radikálne obmedzujú príjem kalórií. Chudnúť sa dá aj bez neho. Nedajte sa zlákať diétami, ktoré sľubujú zázrak na počkanie. Chudnite zdravo a bez jojo efektu spolu s nami!

http://www.sxc.hu/photo/1159086
13. FEB 2012

Každá žena držala vo svojom živote nejakú nezmyselnú diétu. Sme jednoducho také. Máme to v sebe. Myslíme si, že teraz to konečne vyjde. Bohužiaľ, realita je iná. Po drastickej diéte nasleduje v 99-tich percentách všetkých prípadov jojo efekt.

Po určitom čase priberieme to, čo sme schudli aj s úrokmi. Navyše jojo efekt „rozhádže“ procesy prebiehajúce v organizme. Čím viac drastických a nezmyselných diét, tým viac problémov. Ak by sme poznali negatíva jojo efektu, vyhýbali by sme sa mu. Poďme sa preto s nimi rýchlo zoznámiť!

Zoznámte sa s príčinami jojo efektu!

Jednou z primárnych príčin jojo efektu je spomalený metabolizmus. Naše telo je naozaj prepracovaný nástroj, ktorý sa vie dokonale prispôsobiť aktuálnym podmienkam. Platí to aj pre metabolizmus. Ak prijímate extrémne málo energie, telo si ju dokáže priam excelentne odložiť na horšie časy. Nečudujme sa preto ženám, ktoré tvrdia, že priberajú i z čistej vody. Ak sa rozhodnete, že váš energetický príjem bude nižší o 1000 kalórii, organizmus prepne do režimu hladovky a metabolizmus sa radikálne spomalí. Organizmus sa bude snažiť prežiť. Návrat k „normálnemu“ fungovaniu metabolizmu nie je jednoduchý a spravidla si vyžaduje dlhší čas.

Pri rýchlych a drastických diétach človek na váhe schudne. Bohužiaľ, ide o stratu vody a svalov. Svalová hmota zohráva pri zdravom chudnutí veľmi dôležitú úlohu. Ak chudnete s rozumom, tukové faldíky sa menia na aktívnu svalovú hmotu. Vaše telo vyzerá skvelo, hoci číslo na váhe sa vám nemusí páčiť. Je však nepodstatné. Nezabúdajte, že ak dôjde k strate svalov, automaticky sa znižuje spotreba prijatej energie a tak sa chudne veľmi ťažko!

Treťou príčinou jojo efektu je návrat k pôvodným stravovacím návykom. Tento trend je bežný pri drastickej diéte. Jednoducho, organizmus si vždy vypýta to, čo potrebuje. Ak idete na chudnutie racionálne a podľa zásad zdravého životného štýlu, treba si uvedomiť, že zmena životného štýlu je celoživotnou záležitosťou. Ak žijete v presvedčení, že schudnete a „nabehnete“ na starý režim, ste odsúdení na neúspech.

Tipy, vďaka ktorým sa vyhnete jojo efektu:

  • Zabudnite na diéty, ktoré sľubujú zázračné výsledky. Spravidla ide o drastické chudnutie, kde je úbytok na váhe vyšší ako pol kilogramu týždenne.
  • Venujte sa pravidelne aeróbnym aktivitám a posilňovaniu, ktoré vám dodajú energiu a podporia motiváciu schudnúť. Zabezpečíte nimi budovanie svalovej hmoty, ktorá sa podieľa na aktívnom spaľovaní tuku.
  • Jedzte pravidelne 5-krát denne. Urobte zo stolovania rituál, jedzte v pokoji a s pôžitkom!
  • Zostavte si jedálny lístok, kde sú rovnomerne zastúpené všetky živiny.
  • Pripravte sa psychicky na skutočnosť, že čím viac kilogramov chcete schudnúť, tým dlhší čas potrebujete. Chudnite v pohode, nemáte sa kam ponáhľať!
  • Počas chudnutia si doprajte drobné výnimky. Niektorí odborníci odporúčajú jeden deň v týždni prijať množstvo energie, pri ktorej nechudnete (príjem sa rovná výdaju) a dopriať si to, čo vám chutí.

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Zradný jojo efekt – zbavte sa ho raz a navždy!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Majka181
Majka181
 12.12.2013 9:56

na tejto stránke som našla taktiež vynikajúce rady ako sa ubrániť pred jojo efektom http://schudnutie.peknetelo.eu/ majú tam aj cviky na chudnutie