Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

Týždenný plán - NO STRESS

Večná dilema: Anaeróbny verzus aeróbny tréning

Mirka

Medzi začínajúcimi športovými nadšencami často skloňované pojmy. Väčšina z nás sa najskôr vrhne na aeróbny tréning, lenže neuvedomujeme si, že pre zdravie i dokonalý vzhľad je rovnako dôležité aeróbne i anaeróbne cvičenie. Tak ako to vlastne je?

Večná dilema: Anaeróbny verzus aeróbny tréning
4. FEB 2013

Základným rozlišovacím prvkom medzi týmito dvoma pojmami je kyslík. Pri anaeróbnej aktivite, ktorá je veľmi intenzívna, nestíha organizmus zásobovať telo kyslíkom, preto je krátka. Naopak, pri aeróbnom tréningu je kyslík veľmi dôležitým prvkom pri produkcii energie potrebnej k dlhodobejšiemu a vyrovnanému výkonu.

Aeróbny tréning a jeho prínosy

Kľúčovú úlohu pri kardio tréningu zohráva kyslík. Pomocou neho je telo schopné dlhší čas a v primeranej intenzite podávať stabilný výkon. Najjednoduchšou kontrolnou metódou správnej intenzity je reč – ak dokážete počas tréningu normálne rozprávať bez zadýchania, intenzita je správna.

Pri tomto type tréningu väčšinou ide o aktivity, ktoré sa zameriavajú na veľké svalové skupiny. Patria sem aeróbne aktivity ako chôdza, jogging, beh, nordic walking, bicyklovanie, aerobic, zumba a pod. Organizmus využíva glykogén a následne tuk ako palivá pre výrobu energie. Aeróbny tréning je stvorený pre budovanie vytrvalosti.  

Aeróbna aktivita je základným predpokladom trvalého zdravia a vitality. Pomáha pri spaľovaní tukových zásob, je prínosom pre kardiovaskulárny aparát, dýchací systém, bojuje proti depresii, stresu a zlej nálade. Je prevenciou civilizačných ochorení.

Anaeróbna aktivita premieňa tuk na svalstvo

Pri anaeróbnom výkone je primárnym zdrojom paliva glykogén. Nakoľko je anaeróbny výkon vo vysokej intenzite pre organizmus náročný, trvá krátky čas. Ako je to s kyslíkom? Náročnosť silovej aktivity spôsobuje tzv. kyslíkový dlh, čiže nedostatočné zásobovanie organizmu kyslíkom, ktoré sa prejavuje slabosťou a hromadením kyseliny mliečnej. Príkladom anaeróbnej aktivity je, napríklad vzpieranie, ale aj šprint (trvá krátky čas vo vysokej intenzite).

Hlavným prínosom tohto typu tréningu je budovanie svalovej hmoty, sily a výbušnosti. Svaly sú predpokladom efektívnejšieho spaľovania tuku nielen počas tréningu, ale i chvíľ pokoja kedykoľvek počas dňa. Pokiaľ chcete rýchlejší metabolizmus, bez silového tréningu to nepôjde.

Silový tréning je podobne ako aeróbny tréning prevenciou zdravotných problémov - cukrovky, bolesti chrbta či vysokého krvného tlaku. Má zásluhu na zvyšovaní pevnosti a hustoty kostí, čiže patrí k účinným preventívnym prostriedkom osteoporózy.

Túžbu po vyrysovaných krivkách vám aeróbny tréning nesplní. Pomôže spáliť prebytočný tuk, znížiť hmotnosť, ale nevyformované „trasľavé“ partie zostávajú, preto sa pri chudnutí odporúča kombinácia oboch typov tréningu.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Večná dilema: Anaeróbny verzus aeróbny tréning

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.