Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Utužme si zdravie saunovaním! Prospieva aj deťom!

Mirka

Hľadáte spôsob ako zbaviť organizmus toxínov, oddýchnuť si a načerpať nové sily? Máme pre vás riešenie - saunujte! Sauna disponuje množstvom pozitív, ktoré vám radi predstavíme.

http://www.sxc.hu/photo/19222
21. FEB 2012

Saunovanie je súčasťou dejín ľudstva veľmi dlhý čas. Starí učenci a lekári tvrdili, že potenie prináša človeku úľavu od chorôb, bolesti a je vhodnou relaxačnou metódou, ktorá podporuje zdravie. Nie nadarmo patrí sauna v súčasnosti k obľúbeným prostriedkom ozdravovania sa.

Prečo pot lieči?

Pre človeka je vylučovanie toxických látok prostredníctvom potu samozrejmosťou. Tak ako dýchame alebo prijímame potravu, tak sa potíme. Potom sa z tela vylučujú škodlivé látky, organizmus si udržuje stabilnú teplotu a pokožka je čistá a hebká. 21. storočie, spojené s výrazným znečistením prostredia a nezdravým životným štýlom doslova vyžaduje, aby človek podporoval vylučovanie toxínov z organizmu.

Pot je produktom potných žliaz, ktoré sú rozmiestnené po celom tele. Zaujímavé je zloženie potu. Až 98 percent potu je tvoreného z vody. Zvyšná časť patrí močovine, chloridu sodnému a ďalším kyselinám. Potením sa z tela vylučujú niektoré ťažké kovy (olovo, meď), čo výrazne uľahčuje prácu už aj tak preťaženým obličkám. Vedľajším produktom potenia je močovina. Podľa odborníkov môže nahromadené množstvo tejto látky spôsobovať bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie. Kyselina mliečna, ďalší výstup procesu potenia, môže byť spúšťačom únavy a stuhnutého svalstva.  

Ako pôsobí sauna na ľudský organizmus?

Sauna pôsobí na organizmus vo viacerých smeroch. Zvyšuje sa prietok krvi, srdce pracuje rýchlejšie, nečistoty z celého organizmu sa dostávajú rýchlejšie von z tela – prostredníctvom potu a moču. Sauna spôsobí, že vnútorná teplota sa u človeka zvyšuje. Dochádza k zabíjaniu baktérií a vírusov i rýchlejšej regenerácii poškodených buniek.

Sauna pozitívne pôsobí na niektoré vnútorné žľazy a zvyšuje sa spotreba kyslíka, vďaka čomu sa aj pľúca zbavujú nečistôt efektívnejšie. Podľa dostupných faktov je sauna vhodným tréningom pre srdce resp. srdcová frekvencia sa zvyšuje, ale krvný tlak znižuje! Mnoho ľudí sa domnieva, že sauna pomáha chudnúť. Nie je to celkom tak, pretože organizmus sa zbavuje len vody, nie tuku. Pravidelným saunovaním je možné docieliť elimináciu akné, upchatých pórov a vôbec celkové uzdravenie pokožky.

6 základných pozitív sauny v kocke

 1. Je prostriedkom k zvýšeniu obranyschopnosti organizmu,
 2. patrí k obľúbeným relaxačným prostriedkom, ktoré slúžia k odstráneniu psychickej a fyzickej únavy,
 3. zbavuje bolesti,
 4. prečisťuje organizmus – je skvelým detoxikačným prostriedkom,
 5. je tréningom pre srdce a krvný obeh,
 6. pokožka sa stáva čistou, vláčnou a sviežou.

Tipy pre bezpečné používanie sauny

 • Dodržiavajte presne stanovený čas saunovania,
 • vyhýbajte sa alkoholu a bezprostrednému jedeniu pred saunovaním,
 • v prípade, že trpíte vážnejšími zdravotnými ťažkosťami alebo užívate lieky, poraďte sa s lekárom,
 • sauna je preventívnym, nie priamym liečebným prostriedkom – ak ste chorí, do sauny nevstupujte,
 • po saune doprajte telu dostatočný odpočinok.

Sauna a deti

Prvé štúdie, ktoré sa týkali zdravia detí a saunovania, boli vykonané pred niekoľkými desiatkami rokov. Vedci prišli s mnohými zisteniami. Momentálne prevláda v odbornej verejnosti názor, že využívanie sauny u malých detí je individuálne a vo väčšine prípadov závisí od názoru rodičov.

Lekári odporúčajú saunovanie od veku dvoch až troch rokov, pričom začať treba naozaj veľmi pozvoľna a dôsledne dodržiavať odporúčania odborníkov. Ak tak rodičia učinia, sauna je pre zdravie ich detí naozaj veľkým prínosom.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Utužme si zdravie saunovaním! Prospieva aj deťom!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články