Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Učíme sa cvičiť pilates: Otázky, ktoré nás najviac zaujímajú

Mirka

Zaujíma vás pilates a stále máte nedostatok informácií? Možno si kladiete rovnaké otázky ako mnoho ďalších, ktorí sú zvedaví a chcú vedieť viac. Našli sme odpovede na tie najčastejšie otázky o pilatese.

pilates cvicenie
9. AUG 2011

Zopár dní dozadu som prechádzala okolo farebného plagátu, ktorý oznamoval, že o niekoľko dní v našom meste začínajú lekcie cvičenia pilates. Z plagátu sa na mňa usmievala certifikovaná inštruktorka pilatesu s optimistickým pohľadom, úsmevom na perách a skvelou figúrou.

Hoci sa venujem rôznym športom, „zasadila“ mi chrobáka do hlavy. Od tej chvíle sa v mojej mysli čoraz častejšie vynárali myšlienky, ktoré ma nútili zistiť si o cvičení pilates viac.

Čo je pilates? Aké sú výhody cvičenia? Chudne sa z neho? Ako často mám cvičiť? Ste rovnako zvedaví, ako som bola ja? Potom neváhajte a zopár minút svojho času venujte nasledovným riadkom.

Čo je pilates?

Pilates predstavuje súbor viac ako 500 rôznych cvičení. Pri cvičení pilatesu človek zapája svaly celého tela a svoju myseľ. Nevyhnutné je uplatňovanie siedmich princípov pilatesu. Na rozdiel od iných typov pohybu sa zameriava na kvalitné prevedenie každého cviku, počet opakovaní sa dostáva do úzadia. Cvičí sa na podložke alebo pomocou náradia, ktorým je napríklad fitlopta.

Pre aké vekové skupiny je pilates určený?

Pilates je vrelo odporúčaný všetkým vekovým skupinám. Na svoje si prídu mladí, aj tí skôr narodení. Pilates je druhom pohybovej aktivity, ktorú možno ľahko individuálne prispôsobiť. Odborníci zastávajú názor, že vykonávanie a napredovanie v cvičení nie je o veku, ale o stave celkového zdravia.

Nie je pilates nudný?

Pokiaľ natrafíte na kvalifikovaného inštruktora, na hodine sa nudiť určite nebudete. Pilates možno vykonávať na podložke alebo pomocou rôznych zariadení. Vďaka náradiu určenému k cvičeniu – fitlopta, kruh alebo gumený pás, môže byť každá lekcia odlišná a predovšetkým zaujímavá.

Ako mám začať?

Ideálnym riešením je návšteva skupiny, ktorú má pod dohľadom skúsená inštruktorka. Ak neexistuje táto možnosť, zaobstarajte si kvalitné video, preskúmajte internet alebo si zakúpte knižku pre začiatočníkov. Začínajte jednoduchými cvikmi, aby ste si osvojili princípy pilates cvičení.

Musím cvičiť každý deň?

Vyľakala vás táto otázka? Žiadny strach. Stačí, ak budete cvičiť dva až štyrikrát do týždňa. Nasledujúci deň po cvičení pilatesu si dajte oddych, alebo sa venujte aeróbnym aktivitám. Skvelým riešením je plávanie, aerobik, bicyklovanie alebo beh.

Pilates a chudnutie

Bohužiaľ ani pilates neurobí s vašou postavou zázrak na počkanie. Pilates je kardiovaskulárnym cvičením, pričom spaľovanie kalórií nie je prvoradé. Avšak, ak upravíte jedálny lístok, doplníte cvičenie pilatesu vhodnou aeróbnou aktivitou, dožičíte si dostatok spánku, ste na najlepšej ceste k pevnému zdraviu a príťažlivým krivkám. Na druhej strane dynamické sekvencie cvičenia môžu zrýchľovať metabolizmus a viesť ku strate centimetrov. Váha je v tomto prípade nepodstatná. Pilates pomáha budovať pevné a pekne tvarované svalstvo, ktoré má väčšiu hmotnosť ako tuk. Budete vyzerať lepšie, aj keď sa ručička na váhe príliš nadol nepohne.

Pilates v tehotenstve

Pokiaľ je budúca mamička zdravá a tehotenstvo prebieha v poriadku, pilates je vhodným cvičením. Existuje však niekoľko obmedzení. V žiadnom prípade neprecvičujte brušné svalstvo a nevykonávajte cvičenia v ľahu na chrbte. O prevádzaní jednotlivých cvičení sa poraďte so svojím lekárom alebo kvalifikovanou inštruktorkou pilates.

Zdroj: pilatesinsight.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Učíme sa cvičiť pilates: Otázky, ktoré nás najviac zaujímajú

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.