Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Tipy pre tréning diaľkového plávania

Mirka

Milujete vodu a vodné športy? Možno sa pre vás stane výzvou diaľkové plávanie. Inšpirujte sa spolu s nami!

plavanie
26. DEC 2011

Uvedomujeme si, že prípravu na diaľkové plávanie nie je možné predstaviť v niekoľkých riadkoch a vyžaduje si skúsenosti odborníka. Napriek tomu vám ponúkame zopár informácií, ktoré vám diaľkové plávanie a tréning priblížia.

Diaľkové plávanie – čo to je?

Diaľkové plávanie predstavuje preteky, kde plavci prekonávajú určitú vzdialenosť v stojatej alebo tečúcej vode (od 1 do 40 km) v prírodných podmienkach ľubovoľným plaveckým štýlom.

1.Úspech spočíva v dôslednej príprave a sebadôvere plavca

Na začiatku každého úspechu stojí jasná vízia  - presne definovaný cieľ. Dosiahnutie cieľa je podmienené obrovským chcením a dôslednou prípravou. Vyhráva ten, kto obetoval najviac. Obeta spočíva predovšetkým v tvrdej príprave. Pri diaľkovom plávaní nie je dôležité plávať rýchlo, ale udržať si stabilné tempo dlhší čas. Diaľkové plávanie je aj o skúsenostiach, ktoré plavci naberú počas tréningov, ale najmä počas samotných pretekov. Skúsenosti posúvajú plavca ďalej.  Podieľajú sa na zocelení jeho sebadôvery.

2.Nájdite si spôsob, ktorý vám vyhovuje

Mnohí sa domnievajú, že pri diaľkovom plávaní je najdôležitejším kritériom čo najdlhšia preplávaná vzdialenosť. Zainteresovaní však vedia, že tajomstvo víťazstva spočíva v objavení systému plávania, ktoré je ekonomické a vyznačuje sa ľahkosťou. Športoví tréneri majú schopnosť nasmerovať svojich zverencov, ale každý z nich si musí nájsť svoj vlastný spôsob plávania. Pri hľadaní ekonomického systému plávania nezabúdajte na techniku plávania, bez ktorej svoje ciele dosiahnete len veľmi ťažko. Platí, čím dôslednejšie dodržiavate techniku plávania, tým viac vydržíte.

3.Vzdialenosti predlžujte pomaly a cielene

Príprave na maratón sa treba venovať v dostatočnom predstihu a cielene. Vzdialenosť pridávajte postupne, ale plynule. Všeobecne platí, že čím je väčšia vzdialenosť na pretekoch, tým je príprava na preteky náročnejšia na čas. Napríklad pre preteky s dĺžkou 25 kilometrov potrebujete minimálne 28 týždňovú prípravu. Dôležitý je tréningový plán. S jeho zostavením vám pomôže skúsený tréner. Napríklad, ak ste úplný začiatočník, prvé štyri týždne trénujte trikrát do týždňa po 3 kilometre. Od piateho týždňa pridajte jeden tréning o rovnakej vzdialenosti. Od deviateho týždňa ďalší jeden tréning. Už pri prvom tréningu dbajte na pravidelné dýchanie, ktoré je predpokladom rovnomerného zaťaženia organizmu.

4.Na kondícii nemusíte pracovať len vo vode

Najdôležitejšou súčasťou prípravy je plávanie vo vode. Na kondícii je možné pracovať aj v iných športových oblastiach. Odporúča sa cyklistika alebo turistika, v zimných mesiacoch lyžovanie či bežecké lyžovanie.

5.Pred pretekmi sa otestujte!

Ak nepatríte k profesionálom v plávaní na dlhé vzdialenosti, otestujte si svoje schopnosti na skúšobných pretekoch. Skúšobné preteky vám pomôžu odhaliť slabiny, na ktorých môžete popracovať. S pokojom si doprajte dvoje alebo troje skúšobné preteky.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tipy pre tréning diaľkového plávania

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.