Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Telesná výchova na školách - čo chystajú školy pre našich školákov?

Alica

Našich školákov čoskoro čaká veľká zmena na hodinách telesnej výchovy. Pripravená je koncepcia Ministerstva školstva, ktorá šľubuje atraktívne a zážitkové hodiny. O akých zmenách hovoríme?

fitness
15. AUG 2011

Doba internetu a televízii prináša so sebou sedavý spôsob života a tým aj nedostatok pohybovej aktivity. U súčasných školákov sa čoraz častejšie objavujú obezity. Preto bol vypracovaný projekt, ktorého cieľom je rozhýbať deti a “presunúť ich od počítačov na športové ihriská”.

Koncepcia prináša do vyučovania telesnej výchovy veľmi dôležité zmeny, ktoré sa do školstva premietnu v školskom roku 2012/2013.

Zvýšenie počtu hodín telesnej výchovy

V roku 2008 sa na Slovensku v rámci reformy vzdelávania znížil počet hodín telesnej výchovy na dve hodiny týždenne. Od školského roku 2012/2013 by sa počet hodín telesnej výchovy mal povinne zvýšiť na tri hodiny týždenne. Celkový počet vyučovacích hodín sa nezvýši, zostane na rozhodnutí vedenia škôl, ktorého ľubovoľného predmetu sa vzdajú na úkor telesnej výchovy.

Zážitková forma telesnej výchovy

Veľmi podstatná zmena v oblasti telesnej výchovy sa týka obsahu výučby. Podstatou telocviku bude zatraktívniť hodinu rôznymy aktivitami, a tým motivovať študentov k pohybu.

Do hodín telesnej výchovy sa zahrnú atraktívne a zážitkové aktivity, ktoré by dnešných školákov mohli osloviť. Obsah osnovy sa otvorili aj novým športom ako napríklad freesbee (hra s lietajúcim tanierom), florbal, body styling, aikido, zumba, karate, orientačný beh, hokej, flowing dance a podobne, podľa shcopnosti učiteľov a záujmu detí.

Pre spestrenie telocviku sa môžu využívať rôzne náradia a náčinia, napríklad švihadlá, stuhy, expandery, fitlopty, overbally, gymnastické kruhy atd. Hodiny telesnej výchovy budú klásť pozornosť hlavne na športové činnosti a pohybový režim, avšak svoje zastúpenie bude tvoriť aj edukatívna zložka. Jej cieľom bude vzdelávať študentov v oblasti zdravia a životného štýlu.

Hodnotenie telesnej výchovy

Koncepcia prichádza s novým návrhom hodnotenia žiakov. Dôraz sa nebude klásť na špičkový výkon, ale na kladný vzťah k športu, zlepšenie fyzickej zdatnosti a výkonnosti. Hodnotiť sa bude aktivita a zapájanie sa na hodine telesnej výchovy.

Dôležitou otázkou je aj športovanie detí a mládeže vo voľnom čase. Prostredníctvom športových poukážok sa plánujú podporiť mimoškolské športové aktivity u detí a mládeže, a zároveň aj odbremeniť rodičov od financovania športových aktivít. Ako motiváciu k športu môžu študenti vnímať aj zapájanie do športových súťaží.

Koncepcia je postavená na spestrení a zatraktívnení pohybových aktivít u detí a mládeže. Len čas ukáže, či sa navrhované ciele premietli aj do skutočnosti.

Rozhodne nová koncepcia zneje zaujímavejšie než preskoky cez kozu alebo šplhanie po lane. Nové spestrenie svojich hodín telesnej výchovy určite ocenia aj naše ratolesti


DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Telesná výchova na školách - čo chystajú školy pre našich školákov?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Ladymum
Ladymum
 15.8.2011 10:15

Simka: Suhlasim, ked si fakt spomeniem co sme tam museli predvadzat a pri tom dnes uzexistuje siroka skala roznych zaujiamavych cviceni. Ked som to hovorila svojim deckam tak sa velmi potesili najma zumbe :), dnes je ta zumba riadny hit :) A syn sa velmi tesil, ze bude mat moznost vyskusat karate alebo aikido :) Tak som zvedava este ako sa to prejavi do praxe

 
Simka
Simka
 15.8.2011 10:08

Konecne sa chysta nejaka zmena, ved tie telesne boli otras. Ked si spomeniem na preskok cez kozu napriklad...smajlik - 12 taku zumbu na telesnej by som brala :)