Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Step aerobik - krkolomný aerobik alebo to zvládne každý?

Tinka

Všimli ste si niekedy vo svojom fitku skupinu ľudí, ktorá sa počas celej hodiny pohybuje a vyskakuje na malý schodík? Tak to ste sa určite pozerali na step aerobik. Aj keď to možno vyzeralo divoko a krkolomne, naučí sa to určite každý! 

step aerobic
16. AUG 2011

Aký je step aerobik?

Aerobic, druh tanečnej drogy, vám ponúka aj vyskákanie sa v štýle step. Ide o druh aerobiku, ktorý využíva stupienok (step) počas cvičenia. Aerobikové choreografie sú vykonávane tak, že cvičiaci je nútený vykročiť na step a následne z neho, v rytme sprievodnej hudby.

Dôležite je poznamenať, že step aerobik predstavuje cvičenie pre každého, pretože step je možné prispôsobiť každej úrovni zdatnosti a tempo a intenzitu upraviť podľa vlastných požiadaviek.

Prečo práve step aerobik?

Je vhodný najmä, ak sa chcete zamerať na formovanie predovšetkým dolnej časti tela, čiže oblasť stehien, problémových partií bokov a sedacieho svalu. Jednou z hlavných výhod step aerobiku je jeho podobné pôsobenie ako beh. S tým rozdielom, že pri takejto forme aeróbnej aktivity nedochádza k silným nárazom a preťažovaniu oporného aparátu.

Step aerobik je vhodný aj pre osoby s nadváhou, pretože počas cvičenia dochádza k výraznému spaľovaniu tuku v organizme. Komplexnosť step aerobiku je dosahovaná vyváženým zapájaním svalových skupín hornej polovice doplnkovou záťažou činkami resp. vhodnými opakovanými pohybmi rúk. Inšpiráciou vám môže byť aj nasledujúce video.

V čom sa líši od iných druhov aerobiku?

Veľkým rozdielom oproti ostatným formám aerobicu je to, že sa tu prekonávajú výškové rozdiely. Najviac zaťaženými svalmi pri step aerobicu sú : stehenné svaly, bedrovo driekový sval, sedacie svaly a lýtkové svaly. Mnohí sa obávajú, že pri step aerobiku budú nadmerne zapájať dolné končatiny ale túto obavu môžeme vyhodiť z hlavy.

Pár rád pre začiatočníkov

Ak so step aerobicom začínate, kľudne začnite s najnižším schodíkom, ktorý má výšku od 10 do 20 cm. Po zhruba dvoch mesiacoch cvičenia a dvoch-troch tréningových jednotkách týždenne môžete prejsť na vyšší až 25 cm schodík. A po čase, ak by Vám bol malý aj tento schodík, nastavte si ho na 30 cm. Ale ohladom použitia stepu vám poradí aj inštruktor, ktorý hodinu step aerobicu vedie.

Pri vstupe na schodík je zásadné poradie päta - špička a pri zostupe naopak. Toto pravidlo je dôležité dodržiavať aj z bezpečnostného hľadiska. Zamedzujeme tým preťaženiu kolien a kĺbov a tým predchádzame poraneniu. Ak by ste zistili, že pri nástupe na schodík presahuje koleno špičku nohy, znížte výšku schodíku.

Ďalším dôležitým pravidlom pri step aerobiku je, aby ste pri zostupovaní nešliapali ďaleko od schodíku a plne sa sústredili na pohyby a precítili ich. Takto najskôr zvládnete techniku step aerobiku a dosiahnete svoje vytúžené výsledky.

Od hodiny step aerobiku môžete očakávať, intenzívny aerobný tréning redukujúci tuky so zameraním predovšetkým na posilňovacie cvičenie, ktoré formujú postavu (u žien najmä formovanie dolných končatín, bokov a sedacieho svalstva).

Veľa chutí do stepovania vám prajeme :)

Zdroj foto: Face Czech Academy
Zdroj video: www.youtube.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Step aerobik - krkolomný aerobik alebo to zvládne každý?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Adulik25
Adulik25
 8.7.2016 11:19

Neviem nájsť v Bratislave štúdio, kde cvičia step AEROBIC

 
Dance4U
Dance4U
 16.8.2011 11:25

Milujem step aerobic smajlik - 18 Najma ked je super tanecna choreografia, to ani neviem ako zbehla hodina a vzdy odchadzam mokra :)