Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Sacharidové vlny: Účinná diéta pre fitnesákov

Sacharidové vlny predstavujú typ diéty, ktorá je (ako už z názvu vyplýva) založená na práci so sacharidmi (cukrami) v prijímanej strave. Ide o veľmi účinnú diétu, ktorá funguje!

Sacharidové vlny: Účinná diéta pre fitnesákov
18. NOV 2014

Sacharidy

Sacharidy sú z chemického hľadiska zlúčeniny uhlíka, vodíka a kyslíka. Rozdeľujeme ich na jednoduché a zložité. Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma typmi je rýchlosť ich vstrebávania sa do organizmu.

Jednoduché cukry sú pre telo okamžitým zdrojom energie, ale ak ich je veľa, tak sa ukladajú do zásob vo forme tuku. Tie sa teda do diéty určite nehodia! Ich ďalšou veľkou nevýhodou je, že prudko zvyšujú glykemický index, ktorý následne prudko klesá. Čo znamená, že po zjedení aj veľkého množstva jednoduchých cukrov budete o chvíľu opäť hladný. Medzi jednoduché cukry patrí glukóza, fruktóza, sacharóza.

Odporúčame prečítať: 5 dôvodov, prečo vymeniť pšenicu za špaldu

Zložité sacharidy fungujú trochu inak. V tele sa rozkladajú postupne a vytvárajú zásobu energie na dlhšiu dobu vo forme glykogénu, ktorý sa ukladá do svalov a do pečene. Hlavné zdroje zložitých sacharidov sú ryža a zemiaky. 

Princíp sacharidových vĺn

Táto diéta spočíva v cyklovaní sacharidov. Jednoducho povedané, každý deň prijmete iné množstvo sacharidov. Tento štýl stravovania neposkytne telu šancu na to, aby sa nastavilo na určitý konštantný režim. Tým sa bude stále šokovať metabolizmus a budú sa spaľovať tuky.

Kto najčastejšie používa sacharidové vlny a prečo

Sacharidové vlny najčastejšie využívajú kulturisti pred súťažou, pretože tento typ diéty pomáha pri zbavovaní sa podkožného tuku. Veľkou výhodou je, že stále zostáva dostatok sily na cvičenie či na rysovanie pred súťažou.

Ako cyklovať sacharidy

Osobne si myslím, že najlepšia forma sú tri cykly. A to tak, že prvý deň bude obsahovať najmenšiu dávku t.j. 10 % z najväčšej dávky (napríklad 9 g), druhý deň 50 % z najväčšej dávky (napríklad 45 g) a na tretí deň najväčšiu dávku v našich príkladoch 90 g sacharidov. Uvedené hodnoty sú, samozrejme, len príklad na pochopenie.

Sacharidové vlny predstavujú niekoľkotýždňovú diétu. Záleží na tom, koľko chcete schudnúť a aký rýchly máte metabolizmus. Optimálne zhadzovanie sa, samozrejme, pohybuje okolo 1,5 kg za týždeň. Tiež by ste nemali počítať s tým, že ak si na začiatku nastavíte určité vlny, že budú fungovať donekonečna. Určite nastane čas, keď sa zhadzovanie zastaví. Potom bude treba množstvo sacharidov v každom dni opäť znížiť.

Ako dlho cyklovať sacharidy

Najlepšie je vydržať pri tomto type diéty maximálne tri mesiace a následne sa stravovať podľa hodnôt stredného dňa. Tento štýl vám zabezpečí, že sa vyhnete jojo efektu. Ak chcete chudnúť znovu, tak prestávka medzi koncom a začatím ďalšieho cyklovania sacharidov by mala byť aspoň 4 mesiace.

Takže teraz by ste mali byť oboznámení s novým štýlom stravovania. Teraz už len nastoliť disciplínu a pustiť sa do toho. 

Odporúčame prečítať: Ako si udržať energiu počas celého dňa


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Sacharidové vlny: Účinná diéta pre fitnesákov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.