Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Odhoďte šaty a staňte sa slobodnejšími. Cvičte nahú jogu!

Mirka

„ ... pomáha nám aspoň na chvíľu vystúpiť z ohraničenia našej mysle a ega a prehĺbiť intímny vzťah ku svojmu vlastnému telu. Cvičenie navodzuje pocit fyzickej a psychickej pohody. Je to krásne uvoľnenie a uvedomenie si svojej telesnej podstavy bez hanby, bez posudzovania toho, čo máme na sebe,“ hovorí o nahej joge česká inštruktorka Zdeňka Huňáčková.

Nahota v joge pomáha oslobodiť telo aj myseľ. Cvičili by ste jogu nahí?
4. OKT 2013

Čo vám napadne ako prvé, keď si predstavíte skupinu ľudí, ktorí cvičia jogu nahí? Nemorálne, nevkusné, zvrátené? Ďalší z výmyslov dnešnej demoralizovanej spoločnosti? Omyl!

Nahá joga vznikla v ôsmom storočí p. n. l. v Indii, podobne ako ďalšie štýly jogy. Praktizovala ju skupina jogínov „Naga Sadhus“, ktorí dodržiavali prísne pravidlá. Nahota pri cvičení bola pre nich symbolom, ako sa odpútať od vonkajšieho, hmotného sveta a stať sa slobodnejším. „Filozofia nahej jogy je oslavou chrámu nášho tela. Je to cesta k hlbšej integrite našej osobnosti vyjadrenej prežitkom z pohybu nahého tela,“ dodáva inštruktorka jogy Zdeňka.

Hnutie jogínov Naga Sadhus existuje dodnes a nahá joga sa stáva aj súčasťou západného sveta. Cvičí sa v New Yorku, San Franciscu a aj u našich západných susedov v Brne.

Príjemná hudba, sviečky a nahé ľudské telá

Svetlo sviečok je v dokonalej harmónii s príjemnou hudbou. Rovnováha je pri cvičení jogy veľmi podstatná. Joga je vo všeobecnosti o dosiahnutí súladu medzi telom, dušou a mysľou. Okrem toho je dôležité, aby bola zachovaná aj harmónia ženského a mužského princípu. Nie vždy to je pri nahej joge jednoduché. „Na lekcie sa hlási viac mužov. Je to aj tým, že muži majú veľkú predstavivosť a zabúdajú na to, že ide o veľmi náročné cvičenie, pri ktorom má minimálne v začiatkoch každý mnoho práce ,poskladať’ svoje telo do správnych asán,“ hovorí zo skúseností inštruktorka jogy z Brna.

Ako odhodiť zábrany?

Nahú jogu môže cvičiť ktokoľvek. Začiatočníci i pokročilí. Jediným „problémom“ môžu byť zábrany odložiť šaty a čerpať prínosy, ktoré nahá joga prináša. Pozitíva nahej jogy sú podobné ako pri iných štýloch jogy: je prevenciou ochorení, zlepšuje psychickú pohodu, zvyšuje pevnosť a pružnosť tela atď. Je tu však ešte jedna vec. Mnohí tí, ktorým sa podarilo prekonať hanblivosť, teda cvičiť v kolektíve bez šiat, tvrdia, že nahá joga ich „oslobodila“ aj v bežnom živote. Napríklad sa naučili konať slobodnejšie, bez ohľadu na názory okolia, zvýšilo sa ich sebavedomie a pod.

Ako prekonať hanblivosť? „Ten, kto sa hanbí odložiť šaty i doma, bude len veľmi ťažko cvičiť nahú jogu v kolektíve. Najlepšia rada je, zájsť do spoločnej sauny, v lete sa ísť kúpať na nudapláž a vnímať svoje telo. Väčšinou si ľudia neuvedomujú, že je to o prežívaní vlastnej slobody a uvoľnenosti a nie o tom, že tí druhí sú nahí,“

Zdroj: http://nudeyoga.org.uk
Zdroj videa: youtube.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Odhoďte šaty a staňte sa slobodnejšími. Cvičte nahú jogu!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.