Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Najväčší nepriatelia zdravého spánku!

Mirka

Nemôžete spať? Prehadzujete sa každú noc zo strany na stranu a znudene počítate ovečky? Skôr ako siahnete po tabletkách na spanie, skúste zistiť príčinu porúch spánku.

http://www.sxc.hu/photo/23564
14. MAR 2013

Zoznámte sa s najväčšími nepriateľmi zdravého spánku

Faktory, ktoré spôsobujú nespavosť, môžeme rozdeliť do troch základných kategórií na psychologické, fyziologické a ďalšie faktory spôsobujúce nespavosť. K tomu, aby ste odhalili príčinu nespavosti, potrebujete sa podrobnejšie zoznámiť so všetkými tromi aspektmi porúch spánku.

Psychologické faktory sú častou príčinou nespavosti

V jednej knihe som sa dočítala zaujímavú myšlienku. Je dôležité, aby sme nažívali so svojou mysľou v priateľstve. Je skutočne pravda, že psychika dokáže ovplyvniť náš život mnohými spôsobmi. Ak nepociťujete psychickú pohodu, môže byť príčinou nespavosti práve rozbúrená myseľ. Čo všetko patrí do kategórie psychologických faktorov?

  • Úzkostné myšlienky, smutná nálada, obavy, napätie a celková skleslosť, ktoré môžu prerásť do depresie. Ak dlhodobejšie trpíte úzkostnými stavmi, riešte to! Nespavosť je len jedným z dôsledkov, ktoré znižujú kvalitu života ľudí trpiacich úzkostnou poruchou alebo depresiou.
  • Stresové životné situácie – strata blízkej osoby, nezamestnanosť, rodinné problémy a pod.

Fyziologické príčiny porúch spánku

Medzi fyziologické príčiny nespavosti zaraďujeme rozličné ochorenia – alergie, astma, onkologické ochorenia, chronické choroby a pod. Príčina porúch spánku je ukrytá v ľudskom tele, ktoré sužuje choroba alebo zdravotné ťažkosti.

U žien môže byť nespavosť spôsobená hormonálnymi výkyvmi, ktoré sa prejavujú v tehotenstve, klimaktériu alebo pri menštruácii. Medzi fyziologické príčiny nespavosti patrí aj nedostatočná produkcia melatonínu, ktorá klesá s pribúdajúcim vekom.

Ďalšie príčiny nespavosti

  • Niektoré druhy liekov (antidepresíva, lieky proti bolesti a pod.)
  • Káva, nápoje a výživové doplnky s obsahom kofeínu a ďalších stimulačných látok
  • Požitie alkoholu a fajčenie pred plánovaným spánkom
  • Nepravidelný spánkový režim spôsobený prácou na zmeny alebo rýchlym životným tempom
  • Nevhodné podmienky v miestnosti na spanie – veľa hluku, teplo, svetlo a elektrické spotrebiče v miestnosti. Zo spálne odstráňte mobilné telefóny, počítače, televízor, prehrávače atď.
  • Na človeka trpiaceho nespavosťou zle pôsobia nástenné hodiny, pretože zvyšujú nervozitu!
  • Vykonávanie namáhavých športových aktivít pred spánkom
  • Sledovanie stresujúcich alebo strašidelných filmov, hranie adrenalínových hier a pod.
  • Nedostatočný pobyt na slnku počas dňa a spánok v prostredí s umelým osvetlením. Nezabúdajte, že tma je dôležitá pre tvorbu melatonínu.

Kedy je nespavosť problémom?

Ak trpíte nespavosťou, ktorá trvá maximálne sedem dní, ide o prechodnú nespavosť. Smútok, úzkosť alebo stres sa môžu podieľať na krátkodobej nespavosti, ktorá je charakteristická intervalom jeden až tri týždne. Vážnym problémom je chronická nespavosť, ktorá trvá viac ako 21 dní.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Najväčší nepriatelia zdravého spánku!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.