Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Krásne telo bez námahy. To nám sľubuje Speed fitness

Mirka

Fitness je odjakživa spojené s trpezlivosťou, vytrvalosťou, pevnou voľou, odhodlaním „niečo“ dokázať, tvrdou drinou a mokrým tričkom. Všetko za protihodnotu, ktorá sa spája so štíhlym telom a pevným zdravím. Speed fitness sľubuje krásne telo za minimum. Stojí to za to?

Krásne telo bez námahy. To nám sľubuje Speed fitness
28. NOV 2012

Speed fitness predstavuje program z dielne nemeckej firmy, založený na schopnosti stroja Speedfit EMS elektricky stimulovať 90 percent svalov počas 15-tich minút. Všetko pri intenzite cvičenia 2-krát týždenne. Splnenie želania „Všetko za nič“ alebo „Krásne telo bez námahy“ by sa tak mohlo stať realitou.

Za všetko môže nová generácia strojov

Podstata fungovania nových strojov, ktoré sú založené na elektrickej stimulácii svalov, sa od bežných zariadení odlišuje vo viacerých smeroch. Nemeckí technici si dali záležať, aby elektrické impulzy stimulovali svaly rovnomerne, pričom namáhaná je väčšina existujúceho svalstva, vrátane hlbokých svalov.

Tréning na tomto stroji prináša výraznú časovú úsporu, pretože je možné do tréningu zaradiť naraz až niekoľko skupín svalov. Samozrejmosťou sú individuálne nastavenia, čiže každý jedinec má k dispozícii najvyhovujúcejšie kritéria pre svoj tréning. Výrobca zdôrazňuje, že cvičenie na tomto stroji nezaťažuje kĺby ani svaly.

Páči sa vám predstava rýchleho, ľahkého a jednoduchého tréningu?

Hoci sa po intenzívnom tréningu môže vyskytnúť svalovica, cvičenie na tomto stroji je značne odlišné od „makačky“ v posilňovni. Aktivitou srší stroj, cvičiaci pridá maximálne doplnkové cvičenia pre zvýšenie efektivity.

Tréning formou EMS je určený pre tých, ktorí nemajú dostatočné množstvo času na tréning v posilňovni. Ocenia ho aj športovci, pretože sa podieľa na zlepšení rýchlosti a vytrvalosti. Nuž a lákavá predstava jednoduchého a rýchleho tréningu učaruje aj pohodlnejším typom, ktoré chcú dosiahnuť zrýchlenie metabolizmu a ideálny pomer tuku a svalov.

Elektrická stimulácia svalstva je vhodná aj pri liečbe celulitídy, svalovej dysbalancie, bolestí chrbta a odporúča sa aj ako forma popôrodnej rehabilitácie.

Zdá sa vám to celé "pritiahnuté" za vlasy? Odborníci z kolínskej univerzity si myslia opak

V roku 2008 odborníci z univerzity v Kolíne nad Rýnom zverejnili výsledky štúdie, ktorej cieľom bolo porovnať klasické metódy silového tréningu a prácu EMS zariadení. 80 študentov bolo rozdelených do skupín. Jedna skupina používala klasické posilňovacie programy na strojoch, aby došlo k získaniu väčších svalov, sily, rýchlosti a vytrvalosti. Ďalšia bola zameraná na využívanie moderných tréningových metód EMS v rámci celého tela. Tretia skupina bola akousi kombinovanou skupinou. Tréningy sa konali dvakrát týždenne počas jedného mesiaca.

Výsledky priniesli zaujímavé informácie...

Autori štúdie zistili, že k výraznému zvýšeniu sily došlo u všetkých skupín. 16-percentný nárast svalovej hmoty zaznamenala prvá skupina, u druhej skupiny to bolo okolo 9 až 10 percent. Napriek tomu, k významnejšiemu zvýšeniu vytrvalosti došlo len u skupiny EMS, bolo to až 30 percent. V porovnaní s ostatnými bola táto hodnota o  12 až 14 percent vyššia. Kombinovaná skupina (EMS + silový tréning) zaznamenala nárast svalovej hmoty o 7 percent a zvýšenie výkonnosti o 12 percent.

Speed Fitness na Slovensku

Speed fitness štúdia pôsobia aj na Slovensku v Bratislave, Košiciach alebo Nových Zámkoch. Cena za 15-minútový tréning sa pohybuje okolo 25 až 30 eur (bez zakúpenia tréningového úboru), čo je pomerne finančne náročné. Či sa táto investícia oplatí alebo nie, je pomerne ťažké zhodnotiť.

Zdroj: STRENGTH RESEARCH – GERMAN SPORT UNIVERSITY COLOGNE, 2008, SPEICHER, U. / NOWAK, S. / SCHMITHÜSEN J. / KLEINÖDER, H. / MESTER - GERMAN SPORT UNIVERSITY COLOGNE 2008

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Krásne telo bez námahy. To nám sľubuje Speed fitness

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.