Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Keď telo a myseľ potrebujú životnú energiu

Mirka

Cítite sa bez energie a radi by ste to zmenili? Nechcete však, aby to bolo len chvíľkové nabitie? Skúste cvičenie Chi-Kung. Tí, ktorí sa mu venujú, si nevedia vynachváliť jeho prínosy. 

chi kung zivotny styl
19. AUG 2011

Chi-Kung je cvičenie prirovnávané k umeniu, ktoré má moc dodávať človeku životnú energiu. Pozitívne ovplyvňuje zdravie, kondíciu, myslenie a slúži pre duchovný rozvoj človeka. Qi Gong alebo Chi-Kung je súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Dennodenne sa cvičeniu oddávajú tisíce Číňanov a nevedia si vynachváliť prínosy, ktoré im Qi Gong vnáša do života.

Z Číny sa postupne Chi-Kung rozšírilo do celého sveta. V súčasnosti sa oficiálne cvičí vo viac ako štyridsiatich krajinách. Pre mnohých ľudí je Chi-Kung predstaviteľom zdravého životného štýlu. Je zosobnením ich hodnôt a postojov, ktoré vedú k udržaniu telesného a duševného zdravia.

Chcete vedieť viac o Chi-Kung? Zaujímajú vás zdravotné účinky cvičenia? Odpovede na uvedené otázky a veľa ďalších informácií vám ponúkame v nasledovných riadkoch.

Čo je Chi-Kung?

Jedno z najpopulárnejších cvičení v Číne má presne stanovené funkcie, princípy a ciele. Cvičebný systém kombinuje zapájanie pohybového aparátu, mysle a dýchania tak, aby dochádzalo k voľnému toku energie „chi“. Chi-Kung je založené na poznaní, ktoré hovorí o tom, ako sa dá silou mysle vniesť energia do oslabených častí tela. Táto schopnosť ponúka jedinečnú príležitosť zamerať sa na liečenie konkrétnych zdravotných problémov. Pre Chi-Kung je zároveň dôležité, aby bola udržovaná rovnováha „jin a jang“.  

Prečo je dôležité, aby bolo „chi“ harmonické?

Chi-Kung tvorí niekoľko zostáv cvičení, ktoré majú výrazné zdravotné prínosy. Chi-Kung je vhodným cvičením pre ľudí trpiacich cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo astmou. Rovnako nápomocné je Chi-Kung pri eliminovaní psychických problémov. Slúži ako prevencia, ale aj prostriedok pre liečbu ochorení, ktoré odborná medicína pokladá za nevyliečiteľné.

Z čoho toto presvedčenie čínskeho liečiteľstva vychádza? Čínska tradičná medicína nepozná pojem nevyliečiteľná choroba. Podľa nej je možné prekonať každé ochorenie. Základným predpokladom zdravého tela a mysle je, že všetky ľudské systémy fungujú prirodzene. To znamená, že tok „chi“, ktorý vysiela rozličné informácie do rôznych častí tela a mysle, je harmonický.

Naopak, ku vzniku choroby dochádza vtedy, ak je prúdenie „chi“ nejakým spôsobom poškodené. Harmóniu toku „chi“ možno obnoviť práve prostredníctvom Chi-Kung. Pre mnohých je Chi-Kung iba filozofickou teóriou, ale Číňania svoje tvrdenia potvrdzujú tisíckami prípadov z praxe.

Zoznámte sa s pozitívnymi vplyvmi Chi-kung na ľudské zdravie!

 • má posilňujúce účinky na fyzickú a psychickú stránku osobnosti,
 • zvyšuje obranyschopnosť organizmu a vitalitu,
 • zmierňuje únavu a zlepšuje kvalitu spánku,
 • znižuje stres a podporuje vnútornú rovnováhu,
 • má pozitívny vplyv na tráviacu a dýchaciu sústavu, kardiovaskulárny systém a nervovú sústavu,
 • urýchľuje proces zotavovania sa po chorobách a vytvára pocit celkovej pohody,
 • zvyšuje výkonnosť svalov a celkovú koordináciu,
 • pomáha udržiavať mladosť a je cestou k dlhovekosti,
 • podieľa sa na rozvíjaní intelektu a duchovnej kultivácii,
 • je regeneračným prostriedkom pre kosti a kĺby,
 • zlepšuje koncentráciu

Pre koho je Chi-Kung určený?

Vykonávanie cvičenia Chi-Kung nie je žiadnym spôsobom obmedzené. Môžu sa mu venovať mladí i starí, pretože cvičenie je možné prispôsobiť zdravotnému stavu, nárokom a požiadavkám klientov. Cvičenie nie je fyzicky namáhavé. Ovládanie jednotlivých cvikov si vyžaduje len čas a trpezlivosť.

Čo poviete, milí čitatelia, pozdáva sa vám Chi-Kung? V prípade, že sa mu venujete, podeľte sa s nami o vaše skúsenosti a dojmy. Tešíme sa na vaše postrehy :)


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Keď telo a myseľ potrebujú životnú energiu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.