Chceš ľahšie zvládnuť PMS, menštruáciu aj ovuláciu? Vyskúšaj to s tréningami a jedálničkami z FEMINI VÝZVY.

Keď telo a myseľ potrebujú životnú energiu

Mirka

Cítite sa bez energie a radi by ste to zmenili? Nechcete však, aby to bolo len chvíľkové nabitie? Skúste cvičenie Chi-Kung. Tí, ktorí sa mu venujú, si nevedia vynachváliť jeho prínosy. 

chi kung zivotny styl
19. AUG 2011

Chi-Kung je cvičenie prirovnávané k umeniu, ktoré má moc dodávať človeku životnú energiu. Pozitívne ovplyvňuje zdravie, kondíciu, myslenie a slúži pre duchovný rozvoj človeka. Qi Gong alebo Chi-Kung je súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Dennodenne sa cvičeniu oddávajú tisíce Číňanov a nevedia si vynachváliť prínosy, ktoré im Qi Gong vnáša do života.

Z Číny sa postupne Chi-Kung rozšírilo do celého sveta. V súčasnosti sa oficiálne cvičí vo viac ako štyridsiatich krajinách. Pre mnohých ľudí je Chi-Kung predstaviteľom zdravého životného štýlu. Je zosobnením ich hodnôt a postojov, ktoré vedú k udržaniu telesného a duševného zdravia.

Chcete vedieť viac o Chi-Kung? Zaujímajú vás zdravotné účinky cvičenia? Odpovede na uvedené otázky a veľa ďalších informácií vám ponúkame v nasledovných riadkoch.

Čo je Chi-Kung?

Jedno z najpopulárnejších cvičení v Číne má presne stanovené funkcie, princípy a ciele. Cvičebný systém kombinuje zapájanie pohybového aparátu, mysle a dýchania tak, aby dochádzalo k voľnému toku energie „chi“. Chi-Kung je založené na poznaní, ktoré hovorí o tom, ako sa dá silou mysle vniesť energia do oslabených častí tela. Táto schopnosť ponúka jedinečnú príležitosť zamerať sa na liečenie konkrétnych zdravotných problémov. Pre Chi-Kung je zároveň dôležité, aby bola udržovaná rovnováha „jin a jang“.  

Prečo je dôležité, aby bolo „chi“ harmonické?

Chi-Kung tvorí niekoľko zostáv cvičení, ktoré majú výrazné zdravotné prínosy. Chi-Kung je vhodným cvičením pre ľudí trpiacich cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo astmou. Rovnako nápomocné je Chi-Kung pri eliminovaní psychických problémov. Slúži ako prevencia, ale aj prostriedok pre liečbu ochorení, ktoré odborná medicína pokladá za nevyliečiteľné.

Z čoho toto presvedčenie čínskeho liečiteľstva vychádza? Čínska tradičná medicína nepozná pojem nevyliečiteľná choroba. Podľa nej je možné prekonať každé ochorenie. Základným predpokladom zdravého tela a mysle je, že všetky ľudské systémy fungujú prirodzene. To znamená, že tok „chi“, ktorý vysiela rozličné informácie do rôznych častí tela a mysle, je harmonický.

Naopak, ku vzniku choroby dochádza vtedy, ak je prúdenie „chi“ nejakým spôsobom poškodené. Harmóniu toku „chi“ možno obnoviť práve prostredníctvom Chi-Kung. Pre mnohých je Chi-Kung iba filozofickou teóriou, ale Číňania svoje tvrdenia potvrdzujú tisíckami prípadov z praxe.

Zoznámte sa s pozitívnymi vplyvmi Chi-kung na ľudské zdravie!

 • má posilňujúce účinky na fyzickú a psychickú stránku osobnosti,
 • zvyšuje obranyschopnosť organizmu a vitalitu,
 • zmierňuje únavu a zlepšuje kvalitu spánku,
 • znižuje stres a podporuje vnútornú rovnováhu,
 • má pozitívny vplyv na tráviacu a dýchaciu sústavu, kardiovaskulárny systém a nervovú sústavu,
 • urýchľuje proces zotavovania sa po chorobách a vytvára pocit celkovej pohody,
 • zvyšuje výkonnosť svalov a celkovú koordináciu,
 • pomáha udržiavať mladosť a je cestou k dlhovekosti,
 • podieľa sa na rozvíjaní intelektu a duchovnej kultivácii,
 • je regeneračným prostriedkom pre kosti a kĺby,
 • zlepšuje koncentráciu

Pre koho je Chi-Kung určený?

Vykonávanie cvičenia Chi-Kung nie je žiadnym spôsobom obmedzené. Môžu sa mu venovať mladí i starí, pretože cvičenie je možné prispôsobiť zdravotnému stavu, nárokom a požiadavkám klientov. Cvičenie nie je fyzicky namáhavé. Ovládanie jednotlivých cvikov si vyžaduje len čas a trpezlivosť.

Čo poviete, milí čitatelia, pozdáva sa vám Chi-Kung? V prípade, že sa mu venujete, podeľte sa s nami o vaše skúsenosti a dojmy. Tešíme sa na vaše postrehy :)


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Keď telo a myseľ potrebujú životnú energiu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3374
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.