Chceš ľahšie zvládnuť PMS, menštruáciu aj ovuláciu? Vyskúšaj to s tréningami a jedálničkami z FEMINI VÝZVY.

Hatha joga je tu pre všetkých

Tinka

Túžite získať psychickú a fyzickú silu, nájsť cestu k sebe, vyformovať si postavu a zharmonizovať myseľ a telo? Navštívte hodinu hatha jogy. Určite neoľutujete! 

http://www.sxc.hu/photo/21649
8. FEB 2012

Samotný význam slova hatha sa prekladá ako sila alebo úsilie. Doslova to znamená naučiť sa správne dýchať, úsilie získať psychickú a fyzickú silu, nájsť cestu k sebe a vyrovnať sa so samým sebou, vyformovať postavu a zharmonizovať myseľ a telo.

Cvičenie hatha jogy prináša pocit rozvoja, a to v dvoch rovinách. V mentálnej (duševnej) prináša ukľudnenie, pocit vyrovnanosti. V druhej fyzickej zase prináša zlepšenie kondície, vitality, pružné svaly a kĺbovú pohyblivosť.

Hatha joga má filozofické korene v tantrickom pohybe. To znamená, že telo a s ním spojený pohyb využíva ako nástroj k hľadaniu a vnímaniu vnútorného pokoja. Pomáha očistiť telo, a tým aj myseľ. K tejto očiste slúžia ásany (pozície), mudry (symbolické gestá), pránajáma (kontrola dychu) a krije (očistné techniky).

Dobre zvádnutá asána je oveľa viac než len estetický zážitok. Je to taktiež pochopenie a zvládnutie určitých procesov v našom tele, či už na fyzickej alebo spirituálnej úrovni. Cvičením asán si zlepšujeme dýchanie, zosiľujeme svaly, stimulujeme nervovú sústavu a vnútorné orgány.

Hatha joga je tu pre všetkých

Je ideálnym cvičením pre všetkých, ktorí chcú dosiahnuť dobrý zdravotný stav a kondíciu. Cvičením Hatha jogy ovplyvňujeme tiež činnosť autonómneho vegetatívneho systému, ovládame riadenie emócií, ktoré sú spojené so žľazami s vnútornou sekréciou. Vďaka cvičeniu a dýchaniu sa učíme rozumieť svojmu telu a okoliu.

Jemná Hatha yoga je výborná pre začiatočníkov a mierne pokročilých, pre obe pohlavia a všetky vekové kategórie. Zlepšuje ohybnosť a silu svalov a kĺbov, uľavuje od bolesti chrbta a šije, uvoľňuje stres, redukuje nadbytočný tuk. Okrem jednoduchých a účinných asán hodiny obsahujú aj relaxáciu, dychové a meditačné cvičenia. Tie vás zbavia únavy a prinesú energiu, vnútorný pokoj a rovnováhu.

Smerovanie Hatha jogy je ozdravenie celého organizmu, zvýšenie jeho zdatnosti a vnímavosti cez cvičenia, ktoré sú nenáročné, šetriace kĺby a aktivújúce činnosť vnútorných orgánov. Azda ju najlepšie pochopíte, keď ju vyskúšate.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Hatha joga je tu pre všetkých

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3374
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.