Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Hatha joga je tu pre všetkých

Tinka

Túžite získať psychickú a fyzickú silu, nájsť cestu k sebe, vyformovať si postavu a zharmonizovať myseľ a telo? Navštívte hodinu hatha jogy. Určite neoľutujete! 

http://www.sxc.hu/photo/21649
8. FEB 2012

Samotný význam slova hatha sa prekladá ako sila alebo úsilie. Doslova to znamená naučiť sa správne dýchať, úsilie získať psychickú a fyzickú silu, nájsť cestu k sebe a vyrovnať sa so samým sebou, vyformovať postavu a zharmonizovať myseľ a telo.

Cvičenie hatha jogy prináša pocit rozvoja, a to v dvoch rovinách. V mentálnej (duševnej) prináša ukľudnenie, pocit vyrovnanosti. V druhej fyzickej zase prináša zlepšenie kondície, vitality, pružné svaly a kĺbovú pohyblivosť.

Hatha joga má filozofické korene v tantrickom pohybe. To znamená, že telo a s ním spojený pohyb využíva ako nástroj k hľadaniu a vnímaniu vnútorného pokoja. Pomáha očistiť telo, a tým aj myseľ. K tejto očiste slúžia ásany (pozície), mudry (symbolické gestá), pránajáma (kontrola dychu) a krije (očistné techniky).

Dobre zvádnutá asána je oveľa viac než len estetický zážitok. Je to taktiež pochopenie a zvládnutie určitých procesov v našom tele, či už na fyzickej alebo spirituálnej úrovni. Cvičením asán si zlepšujeme dýchanie, zosiľujeme svaly, stimulujeme nervovú sústavu a vnútorné orgány.

Hatha joga je tu pre všetkých

Je ideálnym cvičením pre všetkých, ktorí chcú dosiahnuť dobrý zdravotný stav a kondíciu. Cvičením Hatha jogy ovplyvňujeme tiež činnosť autonómneho vegetatívneho systému, ovládame riadenie emócií, ktoré sú spojené so žľazami s vnútornou sekréciou. Vďaka cvičeniu a dýchaniu sa učíme rozumieť svojmu telu a okoliu.

Jemná Hatha yoga je výborná pre začiatočníkov a mierne pokročilých, pre obe pohlavia a všetky vekové kategórie. Zlepšuje ohybnosť a silu svalov a kĺbov, uľavuje od bolesti chrbta a šije, uvoľňuje stres, redukuje nadbytočný tuk. Okrem jednoduchých a účinných asán hodiny obsahujú aj relaxáciu, dychové a meditačné cvičenia. Tie vás zbavia únavy a prinesú energiu, vnútorný pokoj a rovnováhu.

Smerovanie Hatha jogy je ozdravenie celého organizmu, zvýšenie jeho zdatnosti a vnímavosti cez cvičenia, ktoré sú nenáročné, šetriace kĺby a aktivújúce činnosť vnútorných orgánov. Azda ju najlepšie pochopíte, keď ju vyskúšate.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Hatha joga je tu pre všetkých

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.