Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Fitness sektor zasiahla kríza. Prežijú rok 2013 všetky fit centrá?

Fitness sektor je jednou z oblastí, v ktorej si rozhodne majitelia nemôžu dovoliť zaspať na vavrínoch. Čo je u návštevníkov fitness centier obľúbené jeden rok, nemusia platiť ten nasledujúci . A v akom duchu sa podľa odborníkov ponesie rok 2013? Profesionalizácia, boj o zákazníkov nízkou cenovou ponukou v porovnaní s ponúkanými službami, alebo snaha malých 'fitiek' udržať si miesto na trhu. To sú najčastejšie prognózy odborníkov pre tento rok.

Fitnes sektor zasiahla kríza. Prežijú rok 2013 všetky fitka?
12. FEB 2013

"Fitness priemysel v Európe i vo svete prežíva relatívne intenzívne hospodársku krízu. V Českej republike nie je situácia lepšia. Dá sa očakávať, že český fitness trh prejde určitým stupňom samočistenia, prežijú len silnejšie fitness centrá, ktoré budú dbať na kvalitu svojich služieb, "tvrdí Jana Havrdová, prezidentka Českej komory fitness. Rad malých štúdií tak zrejme tento rok čaká krach, zvyšné spoločnosti sa pobijú o zákazníkov.

S tým sa zhodujú aj ďalší odborníci z fitness odvetví. "Možno očakávať vstup nových subjektov a väčší boj tých súčasných o svoje miesto na slnku. Určite bude silnieť tlak na znižovanie nákladov a dôjde aj k ďalšiemu vyostreniu boja o zákazníka, "uvádza na adresu fitness centier Michal Navrátil z CLUBSPIRE.

Na rade je profesionalizácia fitness prostredia

Naživo diskutovaným trendom, ktorý k nám prichádza zo zahraničia, je stále vyšší tlak na vzdelávanie fitness profesionálov. "To by sa malo zmeniť vďaka projektu Národnej sústavy povolaní. Cieľom je mať jednotný systém skúšanie všetkých fitness profesionálov, tzv. certifikáciu, ktorá by mala zabezpečiť, že každý fitness profesionál preukáže, či jeho vedomosti a schopnosti zodpovedajú pre danú oblasť, "hovorí Jana Havrdová. Význam vzdelávania a kvalitu školení pre svojich inštruktorov potvrdzuje aj Eva Kupková z Fitness Solutions International: "Najlepšiou formu motivácie vidím v školeniach, kedy sa inštruktori naučia nielen niečo nové, ale majú možnosť zoznámiť sa s ostatnými inštruktormi, nadviazať priateľské väzby a inšpirujú sa tak navzájom . Samozrejme vyhľadávam kurzy v kalendári akcií Českej komory fitness, pretože tam je záruka obsahovo kvalitných školení. "

Nové trendy? Cardio zóny, funkčné tréning a zlučovanie služieb wellness a fitness

Podľa serveru fitnessbusiness.cz sa ďalšie prognózy, čo do trendov vo fitness, uberajú v rozmachu cardio zón, aj keď stále v tomto smere zaostávajú za zahraničím. "K výraznému rozmachu cardio zón došlo už v minulých rokoch. Celosvetovo však majú cardio zóny stále oveľa väčšie percento podielu na celkovej ploche fitness (cca 50%), ako je tomu v Českej republike, "uvádza Jan Hájek zo spoločnosti Cybex. Jeho slová o spomalenom tempe potvrdzujú aj ďalší zástupcovia na trhu. "Už mnoho rokov sa veľmi pomaly darí rozširovať cardio zóny o nové a kvalitné stroje. O novinkách ani nehovoriac. Stále sa u nás predávajú staré alebo repasované stroje, čo je zdedená tradícia začiatku deväťdesiatych rokov, "dodáva Tomáš Studený z Technogymu.

Celkom iste tiež nezaniknú fitness centra orientované iba na tréning a cvičenie. V priebehu roka 2013 však možno očakávať väčší záujem o segment wellness spojený s fitness. Podľa Jiřího Jedlička sústrediaceho sa na dovoz funkčných pomôcok pre fitness centrá v ČR bude tiež pokračovať trend funkčného tréningu. "Funkčný tréning (kruhový tréning, Bootcamp a ostatné cvičenia v prírode) sú trendy, ktoré idú ruka v ruke s v súčasnosti toľko proklamovaným zdravým životným štýlom. Významný je tiež fakt, že do tohto segmentu je orientovaná tiež nemalá časť prostriedkov veľkých hráčov na trhu výrobcov fitness strojov a vybavenia, "uvádza Jiří Jedlička z Evangelisti.cz.

Podľa Jany Havrdovej stále viac majiteľov centier investuje do wellness zariadení a výcvikových kurzov pre ich zamestnancov. Z tohto dôvodu možno očakávať, že sa zvýši počet profesionálnych trénerov s oficiálnou certifikáciou. V Českom registri fitness profesionálov je v túto chvíľu zapísané takmer 300 subjektov.

Zdroj: Fitnessbusiness.cz, autor: Karel Jarušek / Fit Academy s prispením RHA.CZ

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Fitness sektor zasiahla kríza. Prežijú rok 2013 všetky fit centrá?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.