Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Cvičíme pilates pekne od začiatku

Tinka

Aj pilates má svoje úrovne cvičenia, ktoré by mali cvičenci poznať. Niečo si dnes o nich povieme.

http://foter.com/img/photo/64/pilates-class-at-phv-activity-center_l.jpg
1. MAR 2012

Na úvod si povedzme, na čo je pilates vlastne dobrý. Teda máme na mysli, prečo by sme ho mali cvičiť. Po prvé spevňuje brušné svaly a driek. Po druhé cielene precvičuje ťažko dostupné vnútorné svaly. Po tretie zvyšuje flexibilitu a udržanie rovnováhy, koordináciu a výrazne napomáha k znižovaniu stresu a jeho účinkov.

Cvičenia sú relatívne ľahké, aj keď ich prevedenie si vyžaduje určitý cvik, sú veľmi šetrné vzhľadom ku kĺbom a nadovšetko sú vhodné pre každú vekovú kategóriu. Ich cieľom je predovšetkým silný, stabilný stred tela a pevné, štíhle svalstvo.

Tak ako aj pri iných cvičeniach, pilates má takisto určité stupne náročnosti. Tiež tu závisí, či ste začiačník alebo pokročilý.

Začíname s pilatesom

Ak ste sa rozhodli s pilatesom začať alebo ste už začali, majte na pamäti, že najdôležitejšie je sústrediť sa na rozvinutie princípu dýchania a koncentrácie. Tie dávajú základ celému systému. Neskôr venujeme pozornosť prvkom centrovania a kontroly.

Niektoré cviky sa zo začiatku javia ako príliš ťažké. Nohy sa budú chvieť a bude sa vám chcieť prestať cvičiť, možno pocítite aj mierne kŕče.

Toto všetko sú príznaky, ktoré upozorňujú na nerovnováhu svalových skupín vo vašom tele, na nedostatok sily, koordinácie, flexibility, ide o tzv. svalovú disbalanciu. Toto cvičenie je zamerané práve na vyrovnávanie svalovej nerovnováhy.

Podstatou metódy je teda rozvíjať všetky svaly rovnomerne a pôsobiť nielen na tie dobre známe a viditeľné svalové skupiny, ale aj na svaly ukryté pod, za i medzi nimi. Inými slovami, pracujeme zvnútra, pretože práve tieto neviditeľné – spevňujúce svaly nám držia našu kostru.

Pilates pre stredne pokročilých

Pre stredne pokročilých nadšencov pilatesu sa na hodinách pridávajú nové cviky. Častá zmena cvičebných polôh zaručuje komplexné posilnenie celého tela. Zdokonalíme sa v pohyboch, ktoré už poznáme a nacvičujeme to, čo pokladáme za náročné. Sústredíme sa na zásady rozvíjania presnosti.

Pilatesove cvičenie sa ako jedno z mála sústreďuje na hlboký svalový stabilizačný systém, teda na malé neviditeľné svaly, tzv. hĺbkové, ktoré držia našu kostru.

Pilates pre pokročilých


Po dokonalom zvládnutí cvičenia z predchádzajúcich kurzov a hlavne pochopenia podstaty Pilatesovej metódy pristupujeme k náročnejšej fáze. Pridávame nové cviky na náročnejšej úrovni. Sústredíme sa na rozvíjanie princípu kontroly a presnosti, ale aj na plynulosť pohybov.

Po absolvovaní základného kurzu je vhodné pokračovať ďalším stupňom, ktorý je o stupeň náročnejší (skupina stredne pokročilých) a pri chuti zdokonaliť sa v skupine pre pokročilých sa dopracujete k štíhlemu a zároveň pevnému a zdravému telu. Ideálne je cvičiť dvakrát týždenne.

Ako ďaleko ste vy v pilatese? Kam by ste sa zaradili?


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cvičíme pilates pekne od začiatku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.