Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Čo večerali na Štedrý deň odborníci na výživu? Zhrešili alebo odolali?

Mirka

Majú stravovanie pod kontrolou vo všetkých situáciách? Čo nesmie chýbať na štedrovečernom stole u uznávaných slovenských odborníkov na výživu? Zistili sme, čo večerajú Július Karabinoš i Igor Bukovský!

Čo večerali na Štedrý deň odborníci na výživu? Zhrešili alebo odolali?
27. DEC 2012

Vianočné sviatky v každom z nás evokujú pohodu v kruhu najbližších, radosť, úsmev a nesmú chýbať ani tradičné symboly Vianoc – vianočný stromček, koledy, darčeky i dobré jedlo.

Chutné vianočné špeciality, domáce zákusky a koláče ku sviatkom jednoznačne patria. Občas sa nám hodovanie vymkne spod kontroly a o to radikálnejšie znejú novoročné predsavzatia. Platí to i pre odborníkov na výživu alebo sa zaryto držia zásad, ktoré sami hlásajú? Po odpovede sme si zašli priamo k nim.

Július Karabinoš si jedlo počas Vianoc neodopiera

Július Karabinoš, vyhľadávaný osobný tréner, odborník na výživu, redaktor, publicista, bývalý kulturista a zanietený organizátor súťaží zameraných na premenu postavy, sa pozerá na otázku vianočného hodovania realisticky: „Vianoce a Štedrý deň vôbec nepovažujem za dni, kedy by si mal človek dávať zvlášť pozor na to, čo zje. Ak sa tomu nevenoval počas celého roka, na Štedrý deň už nič nezachráni.“ Preto na slávnostne prestretom štedrovečernom stole nechýba tradičná šošovicová polievka na kyslo, vyprážaná ryba, ba ani zemiakový šalát. Samozrejmosťou je suché biele víno. Na druhý deň je hlavným menu kapustnica s klobásou a hubami.

Existuje niečo, čoho sa známy odborník na výživu počas vianočných sviatkov stráni? „Menej sa u nás jedia koláče a takmer vôbec zákusky.“ Jedno dôležité pravidlo však zostáva zachované aj počas vianočných sviatkov: „Doma sme všetci navyknutí jesť často, to znamená najmenej päťkrát za deň, a v malých porciách jedla. Takto to funguje aj počas Vianoc. Neprejedáme sa. Okrem toho sa venujeme aj športu. Nie sme lyžiari, ale cvičenie vo fitnescentre, stacionárny bicykel, či prechádzky v prírode, nevynechávame ani na Vianoce,“ a nakoniec dodáva, že aj počas vianočných sviatkov platí jednoduché zlaté pravidlo, že ak človek nechce pribrať, musí väčší príjem energie kompenzovať zvýšeným výdajom, teda fyzickou aktivitou.

Igor Bukovský si s vianočným menu starosti príliš nerobí

Tohtoročný Štedrý deň strávil lekár, autor viacerých publikácií a mediálne známy odborník na výživu, Igor Bukovský, naozaj netradične. "No, pre túto stránku môžem prezradiť, že som fakt dosť divný, pretože na Štedrý večer som namiesto jedenia do popuku odbehol 10 kilometrov na páse (vonku bola strašná poľadovica, pamätáte si ešte?) a potom som zjedol nejaké celozrnné hrianky s avokádovou guacamole a tofu a nakoniec niekoľko výborných čokoládových brownies, ale inak som v pohode :-)"


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo večerali na Štedrý deň odborníci na výživu? Zhrešili alebo odolali?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.