Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Chcete zabrániť obezite u svojich detí? Motivujte ich k pohybu!

Alica

Z rôznych štatistík lekárov a odborníkov na výživu vyplýva, že nám vyrastá čoraz viac obezných detí. Jednou z príčin je práve nedostatok aktívneho pohybu. Ako deti k pohybu správne motivovať?

deti a pohyb
17. JUL 2011

V dnešnom uponáhľanom svete trávia deti väčšinu svojho voľného času pred televíznou obrazovkou alebo pri počítači. Akýkoľvek náznak pohybu dnes často vytláča tzv. pasívna zábava a s ňou spojený sedavý spôsob života.

Aký pohyb je pre moje dieťa najlepšie

Najlepšou cestou, ako motivovať dieťa k pohybu je začať už krátko po jeho narodení. Už pre najmenšie deti sú v ponuke rozličné pohybové aktivity – napríklad plávanie s bábatkami, cvičenia pre najmenšie deti, cvičenia na fitlopte a podobne. Pod vedením inštruktorov si môžeme osvojiť rôzne cvičenia a následne ich praktizovať doma s dieťatkom.

Predškolácke deti majú už širšiu možnosť výberu. Zo začiatku sa pri pohybových aktivitách u menších deťoch využívajú rôzne riekanky a pesničky, a deti začínajú napodobňovať pohyby inštruktora. Neskôr sa učia k spoločnému cvičeniu a k náročnejším pohybovým hrám. Už pre deti v predškolskom veku sú v ponuke rôzne tanečné prípravné kurzy, plávanie, detský aerobik, či gymnastika, ale aj loptové hry, bojové umenia a pod.

V školskom veku si už dieťa dokáže vybrať pohybovú aktivitu, o ktorú majú záujem. Odporúča sa pohybová aktivita vo forme voľno časového krúžku či školského klubu. Nielenže je to prvý krok proti detskej obezite, ale aj hodnotne vyplnený voľný čas, ktorý prináša so sebou ďaľšie druhotné pozitíva.  

Zoberme to do vlastných rúk

Ak naše dieťa z akýchkoľvek dôvodov nemôže alebo nechce navštevovať pohybovú aktivitu pod vedením inštruktora, jednoducho podporme dieťa k pohybu sami.

Úplne po narodení môžeme dieťatko motivovať rôznymi hračkami. V ležiacej polohe na brušku im pohybujeme pred očami pútavým predmetom, aby za ním zo zvedavosti obrátilo hlavičku, poprípade naťahovalo ruky. Svalíky im môžeme spevňovať aj jemnou masážou či kúpeľom. 

“Lezúňom” už môžeme posúvať hračku z dosahu, aby sme ich podporovali v plazení a lezení po kolenách. Už v tomto veku deti milujú kotúľanie s loptičkou, ktorá ich neustále motivuje k pohybu.

Chodiace deti už môžeme zobrať na krátke prechádzky. Postupne začínajú objavovať svet preliezok, odrážadiel, a kolobežiek. Naučiť deti kopať a chytať loptu, triafať do cieľa či preskoky cez nízke prekážky sú ďaľšími išpiráciami pre pohyb. Súťaž v behu, či skákanie nakreslenej škôlky na chodníku určite poteší mnoho detí. Nenútenou formou hry ich pritom nielen motivujeme k pohybu, ale aj spevňujeme svalstvo a posiľňujeme ich odolnosť.

V predškolskom veku ešte tiež nie je vôbec nevyhnutné prihásiť dieťa na pohybovú aktivitu. Stačí si počas dňa nájsť čas na pohyb, prechádzky či aktívne hry. Bicyklovanie, loptové hry, hra na naháňačku, či schovávačku, skákanie cez švihadlo, cez gumu alebo na trampolínach, to všetko môžeme ponúknuť svojim drobcom. Je dôležité, aby pohybové aktivity boli rozmanité, a predvádzali sa formou hry. Spoločný pohyb s deťmi je dôležitý nielen pri posiľnovaní vzájomného vzťahu, ale aj pre našu vlastnú kondíciu. Takže to máme vlastne “dve muchy jednou ranou” :)

V školskom veku je veľmi dobré, ak sa už dieťa venuje športu v krúžku či v školskom klube pod vedením odborného inštruktora. Osvojí si tak precízne pohyby, a postupne si buduje vytrvalosť aj obratnosť. Ak však predsa náš teenager odmietne akýkoľvek pohybový krúžok, je už len na našej “šikovnosti”, ako mu aj v tomto veku zabezpečiť dostatočný pohyb.

Zodpovednosť nesie rodič

Vytvoriť kladný vzťah k pohybu môžeme už od najmladšieho veku dieťaťa. Vytvoriť pestrý program plného pohybu je prvým krokom k dobrej zábave a tiež aj k správnej motivácii.

Naozaj skvelé je, ak sme pre deti príkladom a dokážeme si aj napriek nedostatku voľného času nájsť chviľu na akýkoľvek pohyb. Napríklad, ak dokážeme vymeniť utieranie prachu za detskú diskotéku v obývačke, určite sa ocitnete na správnej ceste:)


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Chcete zabrániť obezite u svojich detí? Motivujte ich k pohybu!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Ladymum
Ladymum
 18.7.2011 22:26

Ako mama dvoch deti suhlasim! A hlavne s tym, ze deti k pohybu by mali viest rodicia. smajlik - 18