Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Ajuvéda - medicína, ktorá nelieči chorobu, ale človeka

Tinka

Do redakcie nám od vás, našich čitateľov prišlo pár e-mailov, že by ste si radi prečítali niečo o alternatívnej medicíny. Ako prvú tému sme pre vás vybrali Ajurvédu. Medicínsky systém, ktorý bol uznaný aj Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

http://www.sxc.hu/photo/959113
2. JUN 2011

Ayurveda (ayus – život a veda – poznanie) sa považuje za najstarší a najdokonalejší systém liečby na svete. Táto indická medicína kladie dôraz na prevenciu a podporu zdravia s prihliadnutím na vyváženú stravu a zdravý životný štýl. Samotná liečba je zameraná na človeka, ktorý najlepšie pozná príčinu svojho ochorenia. Liečba pôsobí na človeka ako na celok, nedelí sa na jednotlivé orgány.

Svetová zdravotnícka organizácia uznala ajurvédu za účinný medicínsky systém, založený na rovnováhe troch životných energií – tela, mysle a duše.

Princípy ajurvédy

Ajurvéda verí, že všetko vo vesmíre je tvorené kombináciou piatich základných elementov – Pancha mahabuhutas: Akashi - priestor, Vaya - vzduch, Tejas – oheň, Jala – voda a Prithvi – krajina. Týchto päť elementov tvoria dynamické sily, základ každého z nás, v podobe troch doshas:

Vata – vzduch, priestor,

Pitta - dynamická súhra ohňa a vody,

Kapha – voda, krajina,

Tieto tri doshas je potrebne udržiavať v rovnováhe. Ak sa jedna z doshas vo vašom tele zvýši alebo zníži zo svojej pôvodnej úrovne, má to za následok nerovnováhu vo vašom organizme. Tiež sa to môže prejaviť zhoršením zdravotného stavu alebo duševného stavu.

Ajurvéda nelieči chorobu, ale človeka. Každá choroba podľa ajurvédy vznikla z niečoho a má niekde svoje korene. Najdôležitejšie je nájsť tie korene. Je veľmi účinná pri liečbe chronických ochorení ako exémy, krvné choroby, obezita, cukrovka, artritída či vysoký tlak.

Keď ide o veľmi ťažké ochorenia ajurvéda pomôže človeku čo najšetrnejšie chorobu zvládnuť. Na základe stravy dokáže utlmiť alebo znížiť bolesti.

Ajurvéda a jej ciele

Cieľom ajurvédy bolo vždy zosúladiť človeka s prírodou a zachovanie rovnováhy energie v tele. Ajurvedcký lekár sa preto vždy snaží postupne priviesť svojich pacientov k pochopeniu, že ak sa chcú vyhnúť utrpeniu, musia sa vyvarovať škodlivého a seba zničujúceho správania.

Na filozofickej úrovni je cieľom posilniť imunitný systém človeka tak, aby sa telo stalo samo svojím lekárom. A tým bolo schopné eliminovať infekciu predtým, ako sa choroba vôbec môže prejaviť.

Ajurvéda na Slovensku

Dobrou správou je, že túto indickú medicínu možno aplikovať aj v európskych podmienkach, čiže aj u nás. Už aj na Slovensku boli zriadené centrá pre liečbu ajurvédou.

Ajurvéda však nepredstavuje len liečbu, ale aj zdravý životný štýl. Ak vás tento spôsob života zaujal a radi by ste podľa neho fungovali, sú určité zásady, ktorými by ste sa mali riadiť:

  • rozhodne by ste mali upraviť svoje stravovacie návyky,
  • mali by ste dbať na vyváženosť príjmu sladkej, slanej, horkej, ostrej, kyslej a trpkej chuti,
  • doprajte si na každé jedlo dostatok času a pohody. Jedzte čo najmenej chemicky upravené potraviny, príliš nedochucujte, málo kombinujte,
  • nežite v strese - škodlivý je starý známy stres vyplývajúci z honby za materiálnymi hodnotami. Ako aj nedostatok spánku, prípadne neskorý odchod do postele, absencia pohybu. Vyhnite sa aj vyčerpávajúcim aktivitám, negatívnemu spôsobu myslenia a zlým medziľudským vzťahom,
  • podla doshas, životných podmienok, ročných období, odporúča ayurveda individuálne zloženie stravy, celkovú životosprávu, cvičenie jógy a použivanie bylinných prípravkov a procedúr. Takmer každý môže dosiahnuť zdravie fyzické i duševné, ak sa bude riadiť jednoduchým princípom ajurvédy.

 

Počuli sme, že vynikajúca je aj ajurvédska kozmetika. Tá je tiež vyhotovená na prírodnej báze, žiadne chemické úpravy. Rozhodne stojí za to ju vyskúšať.

Chceli sme priniesť zatiaľ aspoň základné informácie o tejto medicíny. Čoraz viac ľudí sa zaujíma o liečbu bez liekov. Preto veríme, že Vás tieto informácie zaujali.


DISKUSIA K ČLÁNKU (6)

Diskusia k článku - Ajuvéda - medicína, ktorá nelieči chorobu, ale človeka

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

tinka8
tinka8
 15.6.2011 20:48

dakujem chapci smajlik - 7

 
Majky
Majky
 15.6.2011 0:29

Pedro smajlik - 16smajlik - 16 Majky

 
Majky
Majky
 15.6.2011 0:27

to je velmi pekny clanok smajlik - 17

 
Be Fit
Be Fit
 8.6.2011 14:48

Skoda ze si nas medicinsky system neprevzal z ajurvedy aspon nieco...mozno by pomohlo keby lekari napr. pri znizeniu cholesterolu namiesto predpisania tabletiek naordinovali zdravu a spravnu stravu...mne je ajurveda velmi sympaticka smajlik - 18

 
cyrus
cyrus
 5.6.2011 11:32

Som este nepocula o Ajuvede, zaujimavy zivotny styl.. Myslim, ze su to zdrave principy normalne fungujuceho zdarveho cloveka, ktore by sme mali pekne dodrziavat :)

 
tinka8
tinka8
 4.6.2011 21:24

tato filozofia ma urcite nieco do seba...paci sa mi ako vnima cloveka a aky postoj zastava k chorobe..velmi zaujimave :)