Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Tréning vo vysokej intenzite? Áno!

Tréning vo vysokej intenzite je metódou intenzívneho kardiovaskulárneho tréningu, ktorý pomáha spaľovať telesný tuk. 

Tréning vo vysokej intenzite? Áno!
19. DEC 2016

Tento typ tréningu zvyšuje a zrýchľuje metabolizmus a vyvoláva pozitívne vplyvy v ľudskom tele až 36 hodín po tom, ako ste ho odcvičili.

Prečo cvičiť tréning vo vysokej intenzite?

Tréning vo vysokej intenzite vo vašom tele vyvoláva takzvaný EPOC (excess post-exercise oxygen consumation), čo v preklade znamená prebytočná potréningová spotreba kyslíka. Znamená to, že tento typ tréningu vytvára v tele jemnú kyslíkovú nedostatočnosť a pomáha budovať kyselinu mliečnu vo vašich svaloch. Pri tomto type tréningu fungujú vaše svaly ako vákuum. Tento proces tvorby kyseliny mliečnej sa pomaly zvráti vo chvíli, ako dokončíte svoje cvičenie a pomáha zrýchľovať metabolizmus, a teda aj po tréningu napomáha spaľovať prebytočný tuk, aj keď už dávno oddychujete.

HIIT alebo vysoko intenzívny intervalový tréning

Tento typ tréningu predstavuje predpis intenzity intervalového zaťaženia. Práca vo forme krátkych intenzívnych intervalov prináša výraznejšie pozitívne účinky ako dlhotrvajúce zaťaženia v nízkej intenzite (platí to pre všetky športové aktivity, či už budete veslovať, boxovať, plávať alebo skákať na švihadle).

Voľba intervalov

Ako dlho vykonávať vysokointenzívne aktivity, aby ste dosiahli maximálne priaznivé účinky? Veľmi dobrou voľbou sa javí 20-minútový HIIT program, pozostávajúci z 8-sekundových aktivít a nasledovných 12-sekundových pokojových intervalov. Takéto rozloženie znamená napríklad 3 8-sekundové (šprinty, skákanie na švihadle a pod.) za minútu v priebehu 20 minút.

Objem zaťaženia

Nikto nedokáže vykonávať aktivity v maximálnej intenzite dlhodobo, avšak striedavé zaťaženie vysokej intenzity s fázami zotavovania v priebehu tréningu, vám umožňujú vykonávať opakované aktivity v maximálnej intenzite. Veľmi dôležitou súčasťou HIIT je aj kvalita vykonávaných cvikov. Ak totižto dokážete absolvovať vysoko intenzívne zaťaženie viac ako 20 minút, potom to asi nerobíte správne (zvolená intenzita je pravdepodobne príliš nízka).

Pri vykonávaní takéhoto typu cvičenia myslíte na to, že hoci je takéto cvičenie veľmi intenzívne, máte ho pomerne rýchlo za sebou a prinesie vám veľmi veľa pozitívnych výsledkov.  

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

15-minútový intervalový tréning15-minútový intervalový tréning

Najdôležitejšie je, zapamätať si, že vaše intervaly by mali byť krátke.

 

 

Beh do kopca ako súčasť hiit tréninguBeh do kopca ako súčasť HIIT tréningu

Nemáte na beh čas? Skúste vysoko intenzívny intervalový tréning do kopca. 

 

Krátky hiit tréning pre spaľovanie tukovKrátky HIIT tréning na spaľovanie tukov

HIIT je pre tých, ktorí sa neboja výzvy!


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tréning vo vysokej intenzite? Áno!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.