Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Ako schudnúť pomocou behu?

Ak sa snažíte schudnúť pomocou behu, je to dobré znamenie, pretože neveríte na zázračné diéty alebo spaľovače tukov. Nič nie je zadarmo, dosiahnutie cieľa vyžaduje obetu. 

Ako schudnúť s behom?
26. AUG 2015

Ako pri behu vydržať

Snažte sa nebehať iba kvôli tomu, že chcete schudnúť. Snažte sa nájsť v behu určitú záľubu, vďaka ktorej sa k nemu budete stále vracať s radosťou a nikdy nie s nechuťou. Keď budete behať iba kvôli tomu, aby ste schudli, dlho vám to nevydrží.

Najlepší štýl behu na chudnutie

Veľmi účinnou a aj zábavnou formou bežeckého tréningu je fartlek. Ide vlastne o intervalový tréning. Na vytvorenie premenlivého tréningu sa však v porovnaní s bežným intervalovým tréningom využíva terén a nie časové úseky. Dochádza pri ňom k zmenám rýchlosti bez akéhokoľvek plánovania, zmeny sa uskutočňujú iba podľa vašich momentálnych pocitov a fyzického stavu.

Ako fartlek vykonávať?

Najlepšie je ísť behať do prírody, pretože vo fartleku môžete pokojne aj polovicu úseku bežať normálnym tempom, a keď uvidíte nejaký pekný úsek, napríklad obrovskú lúku, až po nej bežíte naplno, napr. 1,5 minúty. 

Keď váha neklesá

Dôvodov môže byť viacero, ale ani jeden z nich by vás nemal odradiť:

  • Zhodili ste podkožný tuk, nabrali svaly, ktoré sú oveľa ťažšie ako tuk.
  • Keď ste začali behávať viac, prestali ste vykonávať iné fyzické aktivity, ktoré ste vykonávali predtým. Snažte sa rozdeliť si tréningové dni tak, aby ste si precvičili celé telo aj anaeróbnym tréningom aspoň 2-krát do týždňa
  • Zvýšil sa váš energetický výdaj a vy ste si povedali, že môžete zvýšiť aj energetický príjem. Je to pravda, ale vždy bude platiť, že ak chcete chudnúť musí byť energetický príjem nižší, ako je energetický výdaj.

Behanie však nemá na redukciu hmotnosti iba základný vplyv, ktorý je možno vyjadriť výdajom energie. Vďaka pravidelnému pohybu sa dokážete zbaviť aj niektorých zlých stravovacích návykov. Po prvé si budete dávať väčší pozor na to, čo jete a pijete, a v akom množstve. Po druhé nudu a stres prestanete zaháňať prejedaním sa. Po behu sa totižto budete cítiť lepšie, uvoľnenejšie (vďaka hormónom) a potreba odreagovať sa jedením sladkých a tučných jedál jednoducho zmizne.

Zdroj foto: unsplash.com, Joshua Earle

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako behať, keď chcem schudnúť?Ako behať, keď chcem schudnúť?

Nenáročná na vybavenie a vhodná naozaj pre všetkých. I pre tých, ktorí chcú schudnúť.

 

 

Ako behať viac a rýchlejšie? tipy pre začiatočníkovAko behať viac a rýchlejšie? Tipy pre začiatočníkov

Ak už beháte nejaký čas, je potrebné dĺžku behu predĺžiť, alebo zrýchliť. 

 

Máte radi výzvy? dajte si hiit tréning po schodochMáte radi výzvy? Dajte si HIIT tréning po schodoch

HIIT po schodoch je skvelým pomocníkom pri spaľovaní tuku, budovaní kondície i formovaní svalov lýtok, stehien a zadku.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako schudnúť pomocou behu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.