Evelyn cheat day miluje a budete aj vy!

Cheat day je deň, počas ktorého môžete hodiť zdravý jedálniček za hlavu, teda dovolené sú keksíky, čipsy, zmrzlina i čokoláda.

Evelyn cheat day miluje a budete aj vy!
5. AUG 2016

Predstavte si, že vaším cieľom je schudnúť 20 kíl za 6 mesiacov presne tak ako Evelyn. To znamená, že máte upravený jedálniček, čo sa týka príjmu kalórií i makroživín. Samozrejme, že sa musíte aj pravidelne hýbať – namieste sú kardio i posilňovacie tréningy niekoľkokrát týždenne. Ste si vedomí toho, že úspech sa dostaví iba vtedy, keď budete nastavené pravidlá dôsledne dodržiavať. Lenže predstava, že už nikdy (alebo „len“ spomínaných 6 mesiacov) nedáte do úst milovanú čokoládu či chrumkavé zemiakové lupienky vás doslova vydesí a vaša motivácia dostane na frak už v začiatkoch. Našťastie, nie je všetko len čierne, alebo biele. Čo tak dopriať si raz za dva týždne cheat day, keď môžete do seba doslova nahádzať čokoľvek bez toho, aby tým utrpela vaša figúra?  

Zdravý životný štýl je skvelý, ale...

„Dodržiavať určitý jedálniček a mať upravený životný štýl je super. Je to ideálne pre telo, aj psychiku – dobre sa stravujem, cvičím a cítim sa veľmi dobre. Avšak ľudia majú aspoň občas chuť na niečo nezdravé, teda na niečo sladké, slané či mastné. Ak cheat day zaradím iba v nejakú dobu, napríklad raz za dva týždne, tak to telu neublíži,“ hovorí tréner Jaro Figura z Body Energy Clubu, ktorý trénuje Evelyn. Zároveň dodáva, že podľa jeho skúseností je najlepšie mať cheat day raz za dva týždne. Tento interval vyhovuje väčšine klientov, aj keď jemu samému sedí skôr systém raz za tri týždne a dva dni za sebou jesť, čo sa mu zažiada. Ak si niekto dopraje cheat day raz za týždeň, väčšinou nemá dostatok pevnej vôle na to, aby zdravé stravovanie zvládol cez týždeň. Ako ideálny sa teda javí interval raz za štrnásť dní.

Základom je vyrovnaná psychika

Cheat day pomáha hlavne psychike. Ľudia jednoducho milujú pocit, že ak budú dva týždne vzorovo dodržiavať predpísanú stravu i tréningy, príde zaslúžená odmena. „Klienti sa toho nevedia dočkať. Je to taký svetlý bod v jedálničku, pretože aj keď dodržiavajú stravu, ktorú majú predpísanú, tak to nie je o tom, že si už nikdy nemôžu dať čokoládu alebo čokoľvek iné. Ak majú chuť na čokoládu, je pre nich ľahšie, keď si povedia, že cheat day majú o tri dni a potom si ju dajú. Predstava, že si ju nemôžu dať nikdy, je desivá. Zakázané chutí najviac,“ hovorí zo skúseností tréner. Ďalším benefitom cheat day je to, že udrží v správnom chode látkovú výmenu, teda prinúti telo efektívnejšie spaľovať.

Pravidlá cheat day

Pre väčšinu chudnúcich je vhodné dodržiavať už spomínaný interval – cheat day raz za štrnásť dní. Počas takéhoto dňa si človek môže dopriať čokoľvek a v akomkoľvek množstve. „Je povolené všetko, na čo si človek pomyslí. Potom si treba uvedomiť, že ďalší deň sa určite nedojedá, ale ide sa podľa nastavených pravidiel stravovania. Je dobré, nakúpiť si tak, aby som to nezdravé zjedol počas cheat day, alebo to, čo zostane, treba porozdávať, aby to nebolo doma,“ radí Jaro Figura. 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Prečo je dôležité viesť si stravovací denník?Prečo je dôležité viesť si stravovací denník?

Stravovací denník je užitočný pomocník, ktorý vám pomôže vydať sa správnou cestou za štíhlou postavou, zdravím a vitalitou. 

 

Návod od trénera, ako začať s cvičením pri nadváheNávod od trénera, ako začať s cvičením pri nadváhe

Máte nadváhu ako Evelyn a neviete, ktoré cvičenia sú pre vás vhodné? 

 

Cítim sa fantasticky a baví ma to!Cítim sa fantasticky a baví ma to!

Hovorí Evelyn o etape svojho života, počas ktorej sa snaží zhodiť 20 kíl. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Evelyn cheat day miluje a budete aj vy!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2395
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.