Čo robiť so spomaleným metabolizmom?

Stačí vám pozrieť sa na kúsok čokolády alebo zákuska a máte hneď o kilogram viac? 

Čo robiť so spomaleným metabolizmom?
18. MÁJ 2016

Na druhej strane sú aj takí ľudia, ktorí si môžu dať na obed pokojne aj celé kura, kopu hranoliek, k tomu veľký dezert a vôbec sa to na ich tele neprejaví.

Ako je to možné?

Je to založené na rozdielnom metabolizme. Jedným funguje veľmi pomaly a u druhých zase neskutočne rýchlo. Preto je veľmi dôležité poriadne sa o svoj metabolizmus starať. 

Ako funguje metabolizmus?

Metabolizmus zabezpečuje, aby sa zložité látky premenili na jednoduchšie alebo aj opačne. Každé jedlo, ktoré zjete, predstavuje pre telo energiu. Telo túto energiu využije buď hneď (na základné ľudské funkcie – dýchanie, trávenie a pod.), alebo si ju uloží vo forme tukov na horšie časy. Okrem základných funkcií ju však využíva aj na akúkoľvek fyzickú aktivitu.

Čo ovplyvňuje metabolizmus?

To, ako váš metabolizmus funguje, ovplyvňuje viacero faktorov. Psychická nepohoda a aj nedostatok spánku metabolizmus spomaľuje. Pri nedostatku spánku sa vyplavuje viac hormónu kortizolu, ktorý znižuje schopnosť organizmu správne narábať s glukózou, čím dochádza k poruche ovládania túžby po jedle. Problém však nastane aj vtedy, ak spíte veľmi veľa, vaše telo zlenivie, čím sa aj váš metabolizmus stane lenivejším.  

Najväčší vplyv na metabolizmus bude mať vždy:

  • strava
  • pohyb

Strava

Každý deň by ste mali začať kvalitnými raňajkami. Počas noci sa metabolizmus mierne spomaľuje, ale na 100 % sa znovu rozbehne práve spolu s prvým jedlom. Čo sa týka kvalitného spaľovania tukov, je treba jesť pravidelne. Intervaly by mali byť približne v rozmedzí 2 až 2,5 hodiny tak, aby ste nemali pocit veľkého hladu. V každom jedle by sa mali nachádzať bielkoviny, pretože práve tie rozhýbu metabolizmus. Na ich trávenie telo potrebuje oveľa viac energie, ako na sacharidy a tuky. Okrem toho vás na dlhšiu dobu zasýtia, pretože majú nízky glykemický index. Medzi dobré zdroje bielkovín patrí hlavne mäso, vajcia, ryby, mliečne výrobky a strukoviny. 

Pohyb

Ak si vyberiete cvičenie vo forme anaeróbneho tréningu (kruhový tréning, posilňovanie a podobné aktivity), prispeje to k zrýchleniu vášho metabolizmu. Zväčší sa vám množstvo svalovej hmoty a svaly potrebujú veľké množstvo energie, ktoré budú čerpať z tukov. Vo všeobecnosti platí, čím viac svalov máte, tým rýchlejší máte aj metabolizmus.

Ako som spomínal na začiatku, energiu prijatú potravou telo využíva aj na pokrytie bazálneho metabolizmu. Niekto má tento metabolizmus vyvinutý abnormálne, čo zapríčiňuje, že môže jesť, čo chce a kedy chce, a jeho telo to dokáže spáliť bez vyvinutia výraznej aktivity.

Väčšina ľudí však takéto „šťastie“ nemá, a preto musí nielen sledovať svoj príjem, ale aj vykonávať dostatočnú aktivitu, aby dosiahla stanovené ciele.  

Chcete sexi brušné svaly? Vyskúšajte Gymbit Wonder Core Smart

Patrí medzi revolučné prostriedky, ktoré posilňujú svaly jadra, a to horné, stredné, dolné i bočné bruško. 

Evelyn gym
Zdroj: liveactive.sk

 

zdravedesiate

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

15 dôvodov, prečo piť (nielen) ráno vodu s citrónom15 dôvodov, prečo piť (nielen) ráno vodu s citrónom

Pokiaľ deň začínate teplou vodou s citrónom, lepšie ani nemôžete urobiť. 

 

 

3 dôsledky nepravidelného stravovania3 dôsledky nepravidelného stravovania

Nepravidelné stravovanie a vynechávanie jedál spôsobuje napríklad kolísanie krvného cukru, únavu, spomalenie metabolizmu, ale aj cukrovku a ďalšie ochorenia.

 

5 najčastejším chýb, ktoré robíme pri zbavovaní sa tukov5 najčastejším chýb, ktoré robíme pri zbavovaní sa tukov

Arvan Sarkar prináša ukážku tréningu a 5 tipov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa niekoľkých kíl a dostať sa do formy.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo robiť so spomaleným metabolizmom?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2918
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.