Ako vymeniť stoličku za fitloptu

Výmena stoličky za fitloptu môže mať veľa výhod, ale aj nevýhod. Keďže fitlopta predstavuje nestabilnú plošinu, pri sedení na nej sa zapájajú všetky svaly na chrbte. Tento fakt predstavuje pozitívum v krátkom meradle, avšak ak sa to so sedením preženie hneď zo začiatku, môže chrbát bolieť ešte viac ako pri sedení na stoličke.

Ako vymeniť stoličku za fitloptu
25. JUL 2014

Ako dlho sedávať na fitlopte

Spočiatku je vhodné meniť fitloptu a klasickú stoličku po hodine. Po dlhšom čase, keď svaly na chrbte spevnejú, je možné intervaly na fitlopte predlžovať. Ale stále by malo ísť o intervaly, pretože počas sedenia na lopte, na nej stále cvičíme a telo, samozrejme, potrebuje po cvičení aj oddychovať.

Základné jednoduché cviky na fitlopte

Ide o cviky, ktoré vám zaberú iba pár minút denne, ale zaručene vám spevnia svaly na chrbte a vzpružia vašu chrbticu. Cvičiť by ste ich mali každý deň.

Odporúčame prečítať: Ako využiť fitloptu na precvičenie celého tela

 

Úklon hlavy do boku

Sadnite si na fitloptu. Pravú dlaň položte na ľavú stranu hlavy a zakloňte ju doprava. Mierne tlačte hlavu do dlane. Po 15 sekundách uvoľnite, vymeňte ruky a tlačte do druhej strany. Opakujte 5-krát.

Dvíhanie ruky a nohy

Ľahnite si trupom, resp. bruškom na fitloptu. Špičky sú opreté o podložku. Ak nedokážete udržať rovnováhu, môžete si pomôcť opretím stehien o fitloptu. Najprv sa nadýchnite. Potom s výdychom zdvíhajte a tlačte od tela súčasne pravú ruku a ľavú nohu, až kým nie sú v rovnobežnej polohe s fitloptou. Platí to aj pre oblasť krčnej chrbtice. Cvik vykonajte striedavo v troch sériách po osem opakovaní.

Odporúčame prečítať: 5 rád, ako cvičiť doma

 

Predklon

Sadnite si na fitloptu, predkloňte sa, hlavu priblížte ku kolenám a rukami si chyťte členky. Zotrvajte v tejto polohe 15 sekúnd. Potom sa vystrite s rozpaženými rukami. Cvik opakujte 15-krát.

Hyperextenzie na fitlopte

Pohodlne si ľahnite na fitloptu bruchom dolu. Ruky si dajte pod čelo. Podstata cviku spočíva v pravidelnom dvíhaní trupu niekoľko centimetrov nad loptu. Dbajte na správne dýchanie, ktoré je nevyhnutné pre efektívnosť cvičenia. Pri zdvíhaní trupu vydychujte, pri klesaní sa nadychujte. Opakujte desaťkrát v troch sériách.

Fitlopta je veľmi dobrá cvičebná pomôcka a pri správnom používaní vám bude vždy prinášať iba pozitíva.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako vymeniť stoličku za fitloptu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2854
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.