Máli sa vám klasický beh? Venujte sa severskému behu!

Mirka

„Preto som si jedného dňa povedal, že keď si pri nedostatku snehu nemôžem kvalitne zatrénovať na bežkách, pôjdem sa jednoducho prebehnúť s lyžiarskymi palicami."

Máli sa vám klasický beh? Venujte sa nordic runningu!
14. APR 2016

Presne takto spomína na svoje začiatky jeden z objaviteľov možností nordic runningu Milan Kůtek. Celé toto snaženie okolo severského behu ešte pred niekoľkými rokmi vyústilo do účasti na projekte European Athletics Innovation Awards (EAIA). Milanovi Kůtkovi a Alešovi Tvrzníkovi sa  podarilo zvíťaziť v súťaži atletických nápadov v kategórii Open a dostali sa do finále v rámci celej súťaže.

Skvelé výsledky v európskej súťaži naznačujú, že nordic running je na najlepšej ceste stať sa vhodným a obľúbeným druhom pohybu pre všetkých, ktorí potrebujú svoje doterajšie tréningy spestriť, znížiť záťaž kĺbov, zvýšiť intenzitu vykonávaného športu,  zlepšiť doterajší bežecký štýl, schudnúť a získať príťažlivé krivky.

V čom je nordic running špecifický?

Severský beh, vo forme ako ho predstavili víťazi EAIA, je kombináciou klasického behu, behu na lyžiach a nordic walkingu. „V porovnaní so všetkými tromi uvedenými pohybovými aktivitami je beh s palicami jednoznačne najintenzívnejší,“ upozorňuje nadšenec behu Milan.

Severský beh má aj mnoho ďalších výhod. V porovnaní napríklad s bežeckým lyžovaním nie je viazaný na počasie. Je náročnejší, pretože je aktívne zapojená horná aj dolná polovica tela.

A čo rozdiely medzi nordic walkingom a nordic runningom? V prvom rade severský beh umožňuje vykonávanie mimoriadne intenzívneho tréningu, čo ocenia všetci, ktorým záleží na zvyšovaní vytrvalosti (vrátane vrcholových športovcov).

nordic running
Zdroj foto: behsholemi.cz

Beháte? Nordic running zlepší techniku behu!

Aktuálne je beh veľmi populárnou športovou aktivitou. Nadšencov behu je stále viac a viac. Lenže mnohí z nich sa dopúšťajú chýb v oblasti správnej techniky behu. „Beh s runningovými palicami je náročnejší v porovnaní s klasickým behom, pretože dochádza k zapojeniu hornej polovice trupu a paží,“  upozorňuje Milan Kůtek, ale následne môže pomôcť získať správnu techniku pri klasickom behu. „Behanie s runningovými palicami má rad vzájomne súvisiacich prínosov. Okrem zvýšenia intenzity behu a zníženia záťaže na kĺby dolných končatín medzi ne, pre niekoho možno trochu prekvapivo, patrí zlepšenie ’normálneho bežeckého štýlu’,“ upozorňuje Milan.

Títo dvaja nadšenci nordic runningu upozorňujú najmä na štyri chyby, ktorých sa klasickí bežci pri behu dopúšťajú: pohyb lakťov do strán, ramená vytiahnuté smerom nahor, zovreté päste a nesprávna poloha trupu. Tieto nedostatky možno účinne odstrániť prostredníctvom severského behu, pretože runningové palice „nútia“ človeka pohybovať lakťami smerom dopredu – dozadu. Pomáhajú mu uvoľniť ramená, dosiahnuť pozíciu voľne sa dotýkajúcich prstov na rukách a jemne dopredu predkloniť trup. Takto sa môže stať nordic running nielen spestrením tréningov, ale aj „zlepšovákom“ v oblasti techniky bežného behu.

Aj ďalšie pozitíva stoja za povšimnutie

Medzi najvýznamnejšie prínosy severského behu patrí zníženie zaťaženia pohybového aparátu. Test, ktorý tvorcovia projektu zrealizovali, ukázal, že záťaž na nohy pri došľape, v porovnaní s klasickým behom, je znížená o 12 percent telesnej váhy na jeden krok. Z toho vyplýva, že pozitívny prínos je značný najmä pri dlhších trasách. "V súčte ide totiž o odľahčenie tela v tonách až desiatkach ton, čím sa výrazne šetria kĺby, päty, achilovky," dopĺňa odborník. Okrem toho znižuje severský beh riziko vzniku zranenia, pretože palice poskytujú väčšiu stabilitu.

Nordic running možno pokojne zaradiť medzi aktivity, ktoré spoľahlivo „nakopnú“ metabolizmus, posilnia horné a dolné končatiny. Z týchto dôvodov je severský beh skvelý nielen na budovanie vytrvalosti, ale aj chudnutie a formovanie tela.

Zdroj, foto: www.behsholemi.cz

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako trénovať intervalové behy? spýtali sme sa tréneraAko trénovať intervalové behy? Spýtali sme sa trénera

Vďaka intervalovému behu si zlepšíte tempo, rýchlosť a tiež vytrvalosť. 

 

Raw strava a cvičenie. je pre športovca vhodná, alebo nie?Raw strava a cvičenie. Je pre športovca vhodná či nie?

Raw stravovanie je čoraz populárnejšie a holduje mu aj mnoho fyzicky aktívnych ľudí.

 

Bežkyne, nezabúdajte na sacharidy, ktoré sú zdrojom energieBežkyne, nezabúdajte na sacharidy, ktoré sú zdrojom energie

Stále je mnoho bežkýň, ktoré sa boja konzumovať sacharidové potraviny predstavujúce hlavný zdroj energie. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Máli sa vám klasický beh? Venujte sa severskému behu!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2679
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.