Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Telo treba pravidelne detoxikovať. Ako na to?

Veronika Shoebridge

Detoxikácia je niečo, čo naše telo robí prirodzene a opakovane. No sem-tam by sme mu mali troška pomôcť.

Prečo treba telo pravidelne detoxikovať?
24. OKT 2016

Čo je detoxikácia?

Vysvetlime si najprv, čo toto slovo vlastne znamená a prečo je pre naše telo očista taká dôležitá. Detox je pre ľudské telo úplne prirodzený proces, vďaka ktorému sa telo zbavuje toxínov a nepotrebných látok a optimalizuje, poprípade zlepšuje, svoje celkové fungovanie. Hlavnými orgánmi, ktoré fungujú ako kanály pre detoxikáciu, sú črevá, pečeň, obličky, lymfatické uzliny, pľúca, pokožka a krv. Každý jeden orgán funguje v symbióze s inými a je na nich závislý. Ak všetko funguje tak, ako má, tak sa človek teší z dobrého zdravia a je plný vitality a energie.

Ako náhle sa jedna cesta, resp. kanál spomalí, zaplní, zanesie, alebo je inak ovplyvnená jeho funkcia, dochádza k rôznym zdravotným ťažkostiam. Jednou z nich je aj priberanie.

Ako očista pomôže?

Tak, ako si každý deň obliekame do práce čisté oblečenie, každé ráno si češeme vlasy a umývame zuby, tak isto by sme sa mali správať aj k svojmu telu zvnútra a na pravidelnej báze ho čistiť. Pomôžeme mu tak okrem iného posilniť imunitný systém, môžeme ľahšie schudnúť, spomaliť starnutie, zvýšiť energiu, či skvalitniť vzhľad pokožky.

Ako na to?

Nie je to nič zložité. Ak ste si predstavovali, že teraz nebudete smieť týždeň nič jesť a budete piť len čistú vodu alebo ovocné džúsy, poprípade jesť len ryžu varenú na vode, ste na omyle.

Celý úspech detoxikácie spočíva v maličkých detailoch. Stačí napríklad na čas vymeniť kávu za bylinkový čaj, viac spať, zaradiť do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny, na pár dní vylúčiť zo stravy všetok lepok, viac sa hýbať a dopriať si masáž či kvalitné wellness. 

Telo si musí zvyknúť

Na každú zmenu si treba zvyknúť. To isté platí aj pre telo, ktoré bude, samozrejme, na takýto detox reagovať po svojom. A nie vždy sa nám to bude páčiť, resp. bude nám to príjemné. Pri detoxikácii totiž môže dôjsť aj k určitým nepríjemným vedľajším účinkom.

Medzi tie, ktoré ľudí zvyknú trápiť najčastejšie, patria bolesti hlavy až migrény. Toto môže byť dôsledok vylúčenia kofeínu. Do 2 až 3 dní sa to väčšinou vyrieši samo, len treba vydržať.

Môže nastať i celková únava organizmu, pretože telo sa zbavuje toxických látok, a preto si v tomto období doprajte viac kvalitného spánku. Výnimkou nie sú ani vyrážky. Jedná sa o dôsledok zbavovania sa toxínov cez najväčší orgán ľudského tela – kožu.

Detoxikovať telo je niekedy ozaj potrebné, najmä ak ste sa dali na cestu chudnutia. Vďaka eDiéte si môžete vybrať hneď z niekoľkých detoxikačných programov práve ten, ktorý bude najlepšie vyhovovať vám a vašim individuálnym potrebám. 

Chceš vedieť o chudnutí viac? Pozri sa do sekcie Schudni s Evelyn.

evelyn nl i

Zdroj foto: pixabay.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Telo treba pravidelne detoxikovať. Ako na to?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.