Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Bojujte proti únave B12-tkou

Veronika Shoebridge

Vedeli ste, že tento životne dôležitý vitamín sa okrem nášho tela a jedla nachádza aj v minerálke?

Bojujte proti únave B12-tkou
17. NOV 2016

Zázrak s číslom B12

Vitamín s označením B12 je pre správne fungovanie ľudského tela absolútne kľúčový.

Potrebujeme ho pri tvorbe červených krviniek a správnu funkciu celej nervovej sústavy. Je dôležitou súčasťou pri biosyntéze nukleových kyselín, tvorbe orgánov a genetickej informácie. Ochraňuje nás od sklerózy multiplex a Alzheimerovej choroby. Potrebujeme ho pre našu duševnú pohodu.

Dokáže toho však ešte oveľa viac. Je potrebný pri tvorbe karnitínu, dopamínu, noradrenalínu a hormónu dobrej nálady – serotonínu. Podporuje vstrebávanie železa, je prítomný pri tvorbe bielkovín a podporuje príjem jódu v štítnej žľaze.

Ak by sme to mali teda zhrnúť jednou vetou, dalo by sa povedať, že bez vitamínu B12 by sme jednoducho neprežili.

Čo robiť, ak ho nie je dosť?

Tak to spôsobí veľa problémov. Medzi najčastejšie patria: chudokrvnosť, chronická únava, halucinácie, závraty, ospalosť, depresie, opuchy očí, podráždenosť, degenerácia chrbtice, náladovosť či problémy s dýchaním.

Aby sme všetkému vyššie uvedenému mohli efektívne predísť, treba vždy dbať nato, aby sme mali dostatočný príjem vitamínu B12. Či už v pestrej, zdravej a vyváženej strave, ale aj v tom, čo denne pijeme.

V ľudskom tele je tento vitamín uložený v pečeni. Zaujímavosťou je, že ak trpíte nedostatkom tohto vitamínu, nemusíte si to všimnúť hneď. Je to preto, lebo v pečeni dokáže byť uložená zásoba až na 6 rokov.

Kde sa schováva?

Čo sa stravy týka, najviac B12-tky sa skrýva v droždí, pečeni, sóji, rybách, syroch, vnútornostiach či hydine.

Spomínali sme však aj pitný režim. Možno sa teraz pýtate, čo tým myslíme?

Myslíme tým hlavne minerálku Budiš. Tá je totiž obohatená o B-komplex, a teda aj o vitamín B12. Pravidelným pitím tejto minerálky, respektíve jej zaradením do vášho dennodenného pitného režimu, si zabezpečíte ďalší zdroj a pravidelný prísun tohto vitamínu. Ten je mimoriadne dôležitý aj pri posilňovaní imunity a to nielen v chladnejších mesiacoch, kedy je imunita často krát oslabená, ale celoročne.

Okrem toho pitie Budišky zníži únavu a vyčerpanie. Ak vypijete jednu 1,5 litrovú fľašu tejto minerálky, zabezpečíte si vitamíny skupiny B, ktoré potrebujete na celý jeden deň.

Ako si B12-tku dopĺňate vy?

Zdroj foto: pixabay.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bojujte proti únave B12-tkou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.