TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

5 výnimočných potravín pre rast svalov. Mužských i ženských

Pri snahe vybudovať si postavu podľa svojich predstáv, je veľmi dôležité mať dobrý cvičebný a, samozrejme, aj stravovací plán. To však neznamená, že by ste mali jesť iba kuracie mäso a hnedú ryžu.

5 výnimočných potravín pre rast svalov. Mužských i ženských.
13. AUG 2014

Medzi potravinami, po ktorých najviac rastú svaly, sú aj také, o ktorých ste zatiaľ možno ani veľa nepočuli, alebo ste možno iba prehliadli ich anabolickú silu.

Týchto potravín sa určite nemusia báť ani ženy, pretože pri ženách, ak nebudú užívať žiadne nepovolené látky (anabolické steroidy) nebude nikdy dochádzať k veľkému zväčšeniu svalstva, pretože od prírody na to nie sú pripravené. Avšak k miernemu nárastu, prípadne spevneniu svalstva dôjde a tento fakt má veľmi veľkú výhody pri spaľovaní tukov. Svaly totižto zvyšujú bazálny metabolizmus, takže zabezpečia, že budete viac chudnúť, napríklad aj pri spánku alebo len pri sedení na gauči.

Vezmite si teda svoj nákupný zoznam a pripravte sa, že si do neho pripíšete niekoľko, pre niekoho možno nových potravín.

1. Brokolica

Brokolica má veľkú výhodu v tom, že znižuje hladinu telesného estrogénu, čo minimalizuje negatívne účinky estrogénu na rast svalovej hmoty. Táto zelenina obsahuje unikátnu zmes antioxidantov a iných zložiek, ktoré pomáhajú telu rôznymi spôsobmi, napríklad aj proti rakovine. Látky nachádzajúce sa v brokolici zbavujú telo aj toxínov.

Odporúčame prečítať: 5 potravín, ktoré nakopnú váš mozog

 

2. Kefír

Ide o mliečny produkt, ktorý sa vyrába fermentáciou laktózy v mlieku. Výsledkom je, že kefír neobsahuje skoro žiadnu laktózu, a tak ho môžu piť aj ľudia alergickí na laktózu. Okrem toho obsahuje zmes bioaktívnych a probiotických peptidov, ktoré majú veľké prínosy pre rast svalov. Probiotika v kefíre podporujú tráviaci systém, aby dobre fungoval, t.j. stimulujú vstrebateľnosť živín do tela.

3. Šošovica

Šošovica má hneď tri výhody. Obsahuje vlákninu, proteíny a pomaly vstrebateľné sacharidy. Existuje v troch variantoch: červená, hnedá a zelená. Každá má trochu inú chuť a aj inú dobu prípravy. Ak sa ponáhľate vyberte si červenú, tá sa varí iba okolo 15 minút. Ostatné druhy sa musia variť 30 až 45 minút.

Odporúčame prečítať: Mungo fazuľa a červená šošovica. Nesmú chýbať vo vašom jedálničku!

 

4. Maliny

Maliny hrajú pri raste svalov hneď niekoľko úloh. Podporujú zdravie tráviaceho systému, čo znamená, že telo je schopné lepšie vstrebať živiny z jedla, ktoré zjete. Obsahujú vlákninu, teda pomáhajú črevám. A ich červená farba signalizuje prítomnosť antioxidanty: antokyány, ktoré zvyšujú citlivosť mozgu na hormón leptín, ktorý je zodpovedný za reguláciu metabolizmu a citlivosť tkaniva na hormón inzulín.

5. Sardinky

Tuniak je síce veľmi populárny, ale pokiaľ ide o naberanie svalovej hmoty, sardinky sú ešte lepšie. Sardinky väčšinou bývajú naložené vo veľmi kvalitnom olivovom oleji a obsahujú 27-krát menej ortuti ako tuniak. Majú tiež protizápalové vlastnosti, čím pomáhajú potláčať bolesť kĺbov a svalov po náročnom cvičení. Dôležitý je aj obsah leucínu, aminokyseliny účinnej pri syntéze proteínov.   

O niektorých z uvedených potravín, ako vysoko podporujúcich rast svalov, ste možno ešte nepočuli, ale niektoré už možno sú vo vašej chladničke. Všetky vám však môžu pomôcť dosiahnuť stanovené ciele.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 výnimočných potravín pre rast svalov. Mužských i ženských

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.