Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Zeler - Pomocník pri vysokom krvnom tlaku

Mia

Trápi vás vysoký krvný tlak? A už ste počuli od svojho lekára "Dajte si štyri stonky zeleru a tlak vám určite klesne". Tak vám to hovoríme my. Na scénu vstupuje ZELER.

zeler
8. MÁJ 2011

Jedným chutí, iní ho poctivo ignorujú a pri každej príležitosti vyťahujú z polievky. Ak Vás však trápi vysoký tlak a trápi vás aj to, že do seba hádžete tabletky jednu za druhou, odporúčame, aby ste si ZELER čo najskôr obľúbili.

Aby ste nás nechápali nesprávne. Zeler vám hypertenziu (teda vysoký krvný tlak) nevylieči. Avšak odborne recenzované výskumy dokázali, že konzumácia štyroch stoniek zeleru denne znižuje krvný tlak.    

Už po stáročia čínski lekári odporúčali zeler na vysoký krvný tlak. Každý človek, ktorý má toto závažne ochorenie, by mal do svojej dennej stravy zaradiť zeler. Z pravidelných výskumov vyplýva, že počet ľudí, ktorí by mali do svojho jedálnička zahrnúť zeler stúpa. Dôvodom je fakt, že čoraz viac ľudí je vystavených dennodennému stresu z práce.

Priaznivé účinky zeleru

Pozrime sa na to, prečo je zeler tak účinný. V prvom rade zeler obsahuje fytochemické (rastlinné) látky nazývané ftalidy. Výskumy potvrdili, že ftalidy pôsobením na steny artérií vyvolávajú ich relaxáciu (uvoľňovanie). V relaxovaných artériach sa zvyšuje krvný prietok a zníži sa krvný tlak.

Ďalší účinok ftalidov je, že znižujú hladiny stresových hormónov, ktoré sa podieľajú na vzniku alebo na zhoršení takmer všetkých známych ochorení. Dokonca niektoré môžu aj samy vyvolávať.

Zeler obsahuje aj kremík, dôležitú výživnú látku pre kosti. Vzhľadom na obsah kremíka má zeler účinok pri obnove kĺbov, kostí, artérií a všetkých spojivových tkanív. Obsahuje aj acetylény, ktoré dokážu zastaviť rast rakovinových buniek, ako aj fenolové kyseliny, blokujúce činnosť tých zlúčenín v tele, ktoré podporujú rast rakovinových nádorov. 

Skvelý aj pri chudnutí :)

Zeler je aj najlepší priateľ pri chudnutí. Arašidové alebo madľové maslo natreté na stonke zeleru vám dodá správne množstvo kalórií. V ovocných šťavách sá zeler dá kombinovať s ostatnou zeleninou alebo s ovocím. Jeden z chutných receptov na šťavu je napríklad takýto: zmixujte jednu hrušku, niekoľko stoniek zeleru a kúsok zázvorového koreňa.  

Tak ako? Navnadili sme vás aspoň trochu na zeler?


DISKUSIA K ČLÁNKU (3)

Diskusia k článku - Zeler - Pomocník pri vysokom krvnom tlaku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Be Fit
Be Fit
 16.5.2011 14:56

Zeler si treba oblubit a ide to :) Mam dobry recept na salat, ktory zatial vsetkym chutil. Nakrajate si hlavkovy salat (alebo iny), na male kusky si nakrajate bud stonkovy alebo klasicky zeler, pridate trochu olivoveho oleja, trochu balzamica a jemne posolite. Tie oleje spravia zeleru skvelu chut :) Vyskusajte, som zvedava co poviete :) smajlik - 18

 
Liška Eliška
Liška Eliška
 16.5.2011 14:17

Uf, tak ja zeler nemusim aj ked je taky zdravy :) Som z tych co ho vytahuju z polievky :)

 
Alica
Alica
 16.5.2011 12:10

Stonkovy zeler si pridavam do salatov, a to som ani nevedela ze je taky zdravy smajlik - 1