Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Zdravo a štíhlo do plaviek: Vyhoďte váhu do smetného koša!

Mirka

Je hmotnosť naozaj najdôležitejším meradlom úspechu pri chudnutí alebo ide iba o mýtus, ktorému slepo veríme? V čom spočíva tajomstvo schudnutia? Prezradíme vám všetko, čo potrebujete vedieť!

chudnutie, cvičenie,http://foter.com/f/photo/3331934526/cb3387d2a0/
8. JUN 2012

„Musím schudnúť 5 kíl, lebo iba vtedy sa cítim príťažlivo,“ konštatuje väčšina z nás. Vysnívaná hmotnosť sa stala cieľom, ktorý sa snažíme urputne dosiahnuť. Robíme všetko možné i nemožné preto, aby ručička váhy ukazovala číslo, ku ktorému sme dospeli spôsobom, o ktorom vlastne ani sami netušíme. Jednoducho sme si ho stanovili a hotovo!

Za príťažlivé krivky však nezodpovedá hmotnosť, ale miery (obvod pása, bokov, stehien a pod.) a pohľad do zrkadla. Z času na čas neuškodí návšteva odborníka, ktorý vám špeciálnou váhou zmeria percento svalovej hmoty.

Existuje mnoho príkladov z praxe, ktoré sú dôkazom toho, že ručička na váhe je klamlivá. Dosiahnutie „dokonalej“ váhy vám môže spôsobiť pocit spokojnosti, ale neznamená, že ste stratili vnútorný tuk. Prečo je tomu tak? Ponúkame vám overené odpovede, ktoré vás nasmerujú do víťazného cieľa. Zároveň vás presvedčíme o tom, že chudnutie bez silového tréningu nefunguje.

Aeróbna aktivita, silový tréning a hmotnosť

Aeróbny tréning disponuje množstvom zdravotných výhod. Posilňuje kardiovaskulárny systém, chráni pred mnohými ochoreniami a pomáha spaľovať tuk. Napriek tomu pri dlhodobejšom vykonávaní aeróbnych aktivít a výraznejšom obmedzení kalorického príjmu hrozia určité riziká, ktoré môžu chudnutie zastaviť. Monotónny kardio tréning postupne stráca účinok a dochádza k spomaleniu metabolizmu.

To znamená, že treba zmeniť systém tréningu alebo opätovne znížiť príjem energie (čo môže byť značne nezdravé). Vhodným riešením je intervalový vytrvalostný tréning a pridruženie posilňovacích cvičení. Motiváciou pre intervalový tréning je jeho skvelá schopnosť spaľovať tuk i vtedy, keď je telo v pokoji. Navyše, je oveľa kratší a zábavnejší ako klasický kardio tréning.

Ďalším rizikom je strata svalovej hmoty, ktorá je pri chudnutí a vôbec pre celkové zdravie nevyhnutnosťou. Svaly môžeme pokojne nazvať „požieračmi“ tuku. Pri úbytku svalovej hmoty je chudnutie ohrozené. Majte na pamäti, čím viac svalov, tým väčšie množstvo spálených kalórií.

Úplne dostačujúce sú cvičenia s vlastnou hmotnosťou. Ak sa rozhodnete pre posilňovňu, učiníte rovnako správne. Pravidelný silový tréning zabezpečí, že aktívna svalová hmota bude pribúdať a naopak, zbavíte sa neestetického tuku. V tejto chvíli sa dostávame k otázke hmotnosti. Zväčšením svalovej hmoty (to neznamená, že človek vyzerá ako kulturista) môže dôjsť k zvýšeniu hmotnosti. Na druhej strane telesné miery zaznamenávajú podstatný úbytok a v zrkadle vidieť úplne iného človeka. V tejto chvíli sa hmotnosť stáva úplne nepodstatnou veličinou.

V prípade, že stále nemáte dostatočnú motiváciu pre silový tréning, možno vás pozitívne nakopne nasledujúca informácia: Získanie pol kilogramu svalovej hmoty vám umožní týždenne prijať o 300 kalórií navyše bez toho, aby došlo k zmenám na vašom tele. V praxi to znamená, že môžete jesť viac a zostanete štíhli.  

Aký je záver?

Snažte sa riadiť zásadami zdravého životného štýlu, kombinujte kardio aktivity so silovým tréningom a vzdelávajte sa. Dostatočné množstvo informácií vás obohatí, pomôže udržať zdravie, štíhlu líniu a nikdy viac nebudete riešiť nepodstatné číslo na váhe.   


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zdravo a štíhlo do plaviek: Vyhoďte váhu do smetného koša!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.