Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Zdravie skryté v avokáde

Mirka

Avokádo je pokladom medzi ovocím, a to i napriek vyššej energetickej hodnote. Ak ste mu doteraz neprišli na chuť, pripravte si spolu s nami chutnú nátierku!

Zdravie skryté v avokáde
29. OKT 2012

Viete si predstaviť naozaj všestranne využiteľný strom? Nuž s jedným takým vás dnes zoznámime, je ním avokádo. Ovocie je plné výživných látok, listy, semená a kôra sa používajú v ľudovom liečiteľstve. Pomerne známy je i avokádový olej, ktorý sa využíva na liečbu psoriázy.

Zabudnite na kalórie a všímajte si výživové hodnoty!

Mnohí avokádu vyčítajú vyššiu energetickú hodnotu, ktorá činí 670 kJ/100 gramov. Vysoké zastúpenie tukov však nemení nič na tom, že obsiahnuté živiny mnohonásobne prevyšujú negatívum, ktorým je kalorická hodnota.

V avokáde je zastúpených 13 vitamínov, minerály, stopové prvky, vláknina, spomínaný tuk a desiatky ďalších látok. Okrem nasýtených tukov sú v avokáde obsiahnuté aj mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi.

Lahodný koktail vitamínov tvoria vitamíny A, C, D, E, K a 8 vitamínov skupiny B. Medzi najdôležitejšie minerály v ľudskom tele, bohato zastúpené v avokáde, patria draslík a horčík, ktoré vykonávajú kvantum funkcií. Významným antioxidantom je prírodné farbivo s názvom luteín, ktoré pomáha chrániť ľudský zrak. Okrem toho avokádo disponuje bielkovinami, ktoré prospievajú športovcom, dojčiacim a tehotným ženám. Budúce mamičky ocenia aj vysoký obsah dôležitej kyseliny listovej.

Zdravotné výhody avokáda v kocke

  • Avokádo disponuje nespochybniteľnými protizápalovými výhodami, za ktoré zodpovedajú fytosteroly, karotenoidy, antioxidanty, vitamíny, minerály (mangán, selén zinok) a omega-3 esenciálne kyseliny. Osvedčilo sa ako prevencia artritídy.
  • Napriek vyššiemu obsahu tuku je dokázané, že avokádo podporuje zdravie srdcovo-cievneho systému, vrátane zníženia vysokej hladiny cholesterolu v krvi.
  • Vedecké výskumy naznačujú, že avokádo je účinné proti rakovine v ústnej dutine, onkologickým ochoreniam kože a prostaty.
  • Olej získaný z avokáda pomáha pri liečbe kožných problémov – psoriázy, drobných rán, akné a vyrážok.
  • Avokádo udržuje v zdraví a pohode nervovú sústavu, zastúpené vitamíny skupiny B bojujú proti depresii.
  • Chutné ovocie zvyšuje schopnosť koncentrovať sa, čo ocenia školáci, študenti i pracujúci. Ak sa potrebujete sústrediť a udržať  si psychickú pohodu, avokádo by malo byť pravidelnou zložkou vášho jedálnička.
  • Vysoký obsah prospešných látok robí z avokáda ovocie, ktorý významne podporuje funkcie imunitného systému.
  • Avokádo stimuluje rast vlasov, prospieva pleti, pomáha v boji proti nadváhe a obezite.
  • Je vhodné pre zmiernenie menštruačných bolestí.

Tip na záver - Zdravá nátierka z avokáda

Na prípravu potrebujeme: avokádo, cibuľku, cesnak, soľ, korenie, limetku, bylinky na dochutenie podľa vlastného vkusu, šunku, tvrdý syr, cherry rajčiny, papriku, olivový olej

Postup: Nakrájanú dužinu avokáda dáme do misky, do ktorej pridáme pretlačený cesnak, nadrobno nakrájanú cibuľku, kocky šunky, syra, papriku, paradajky a zvyšné ingrediencie. Pre lepšiu chuť pridáme olivový olej. Nátierka je stvorená na bagetu, ktorú možno podávať ako predjedlo.

Ako často konzumujete avokádo? Máte svoj obľúbený recept?


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zdravie skryté v avokáde

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.