Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Vzniká Asociácia na ochranu spotrebiteľov liekov

Mia

Čoraz viac sa objavuje nespokojnosť ľudí s tým, že lieky sú drahé, je nutné za ne stále viac a viac doplácať. Štatistiky ukazujú príliš veľkú spotrebu liekov na Slovensku. Nielen týmito problémami sa bude zaoberať vznikajúca Asociácia na ochranu spotrebiteľa liekov.

http://www.sxc.hu/photo/634596
3. OKT 2011

Vzniká Asociácia na ochranu spotrebiteľov liekov

Ochrana pacienta pred poškodením jeho zdravia liekmi, to je hlavná ambícia vznikajúceho občianskeho združenia Asociácia na ochranu spotrebiteľov liekov. Tá má za cieľ najmä rozvíjať sebavedomie občana – pacienta a prehlbovať komunikáciu medzi ním a lekárom.

Ako ďalej agentúru SITA informovala prezidentka asociácie Hanka Rážová, v rámci vzťahu pacient – lekár chcú klásť dôraz na korektnosť v predpisovaní a výdaji liekov bez lobingu, objektívnosť v informovanosti pacienta o všetkých vlastnostiach lieku a jeho nežiaducich účinkoch a vyvarovanie sa užívania iracionálneho množstva liekov.

Ambícia Asociácie


Novovznikajúce občianske združenie chce taktiež pomôcť sprehľadniť trh s liekmi na Slovensku, varovať pred nelegálnymi liekmi, ale aj zvýšiť bezpečnosť vo farmakoterapii. "Nekontrolované použitie liekov na predpis s voľnopredajnými liekmi môže viesť k život ohrozujúcim interakciám, množstvo dennej dávky liečiva určuje, či látka bude pôsobiť ako liek alebo ako jed," poukázala Rážová.

Ambíciou asociácie je taktiež spolupráca so štátnymi orgánmi pri zabezpečovaní dodržiavania zákonov a ďalších záväzných právnych predpisov v systéme zdravotníctva.

Asociácia na ochranu spotrebiteľov liekov bude monitorovať rozsiahle predpisovanie, užívanie a zneužívanie liekov, zvyšujúci sa počet voľnopredajných liekov s ich neželanými účinkami, ako aj vysokú cenu predávaných liekov. "S osobitným zreteľom sa bude venovať fungovaniu zdravotných poisťovní v súvislosti s platbami za lieky, diskriminácii a sociálnej nespravodlivosti a prípadom s nepresne určenou diagnózou a následným plytvaním liekov," dodala Rážová. Mimoriadnu pozornosť chcú venovať aj pripravovanému projektu e-health a novému zákonu o liekoch.

Zdroj: SITA, www.sita.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Vzniká Asociácia na ochranu spotrebiteľov liekov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Ladymum
Ladymum
 5.10.2011 11:43

Dufam, ze to tu konecne niekto chyti do ruk a da do poriadku. Hlavne tie ceny za niektore lieky, tiez sa mi stava, ze mi lekari zbytocne predpisuju drahe lieky. smajlik - 19