Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Využite silu saunovania a budete zdravší!

Mirka

Život človeka je spojený s neustálym hľadaním telesnej a duševnej rovnováhy. Spôsobov, ako vysnívaný harmonický stav dosiahnuť, je skutočne veľa. Meditácia, príroda, šport, modlitba, liečivé bylinky, ale zásluhu na ňom môže mať aj pravidelný pobyt v saune.

Využite silu saunovania a budete zdravší!
22. FEB 2013

Sauny už dávno nie sú len súčasťou wellness komplexov, ale dobýjajú aj srdcia bežných ľudí, ktorí sa rozhodli využívať výhody vlastnej domácej sauny. Pravidelný pobyt v saune je rovnako prospešný pre telo aj dušu. Prináša nasledovné zdravotné výhody:

  • Striedavý pobyt v saune a kadi studenej vody vedie k posilneniu obranyschopnosti organizmu a chráni telo pred vírusmi, baktériami a plesňami.
  • Sauna prospieva kardiovaskulárnemu a nervovému systému.
  • Teplo zo sauny je prospešné pre kĺby a svaly.
  • Potenie urýchľuje vyplavovanie toxínov z tela, čiže je efektívnym prostriedkom detoxikácie. Pomáha pri ekzémoch, kožných chorobách, problémoch s plesňovými ochoreniami.
  • Je ideálnou formou relaxácie, vyvoláva pocity pohody a pozitívnej nálady. Je bojovníčkou proti stresu, depresii, prepracovanosti i nespavosti.
  • Sauna skrášľuje, pretože kladne ovplyvňuje vzhľad pleti. Teplý vzduch póry otvorí, čím sa odstránia nečistoty a studená sprcha póry uzatvára. Pleť je pružnejšia a hebkejšia.
  • Eliminuje príznaky nachladnutia a prospieva celému dýchaciemu systému. Vhodná je aj pri astme a chorobách dýchacích ciest.

Aké sauny poznáme?

Najznámejšie je členenie sáun podľa teploty a vlhkosti vzduchu. Klasikou medzi saunami je fínska suchá sauna. Teplota v takejto saune sa hýbe okolo 90 až 110 stupňov Celzia, vlhkosť vzduchu je maximálne do 10 percent.

Ďalším typom sauny je vlhká sauna, ktorú organizmus znáša ľahšie. Dôležité sú dva parametre – teplota max. 80 stupňov a 80-percentná vlhkosť vzduchu, čiže nižšia teplota v tejto saune je kompenzovaná vyššou vlhkosťou. V tejto saune je využívaná aj aromaterapia, teda rôzne vône.

Parné boxy nie sú klasickým typom sauny, pretože sa vyznačujú maximálnou vlhkosťou vzduchu (až 100 %) a teplotou do 60 stupňov. Ide skôr o parný kúpeľ, ktorý môžu zvyčajne využiť i tí, ktorým suchá sauna zo zdravotných dôvodov nevyhovuje.

Stále väčšiu popularitu získavajú infra sauny. Tento typ sauny využíva pozitívne účinky infračerveného žiarenia, ktoré vo všeobecnosti pozitívne vplýva na pohybový aparát, najmä kĺby a svaly, detoxikuje, prospieva pokožke, posilňuje obranyschopnosť, bojuje proti stresu a únave. Teplota sa pohybuje maximálne na úrovni 60 stupňov Celzia, vlhkosť je do 50 percent. Infra sauna je vhodnou voľbou, ak túžite po vlastnej saune, pretože prináša viacero výhod ako nižšia potreba na priestor, jednoduchšia montáž a energetická úspornosť. Podobne, ako pri parných boxoch, môžu infra sauny využiť aj ľudia, pre ktorých sú suché sauny rizikom.

Sauny fungujú aj na najmenších!

Len prednedávnom prebehla médiami správa, že sauny využívajú aj deti v slovenských škôlkach. Pobytom v saune sa vedenie snaží znížiť vysokú chorobnosť detí a funguje to! Momentálne existuje na Slovensku viacero škôlok, ktoré sa rozhodli podporiť zdravie detí vybudovaním vlastných sáun a deťom sa saunovanie neuveriteľne páči.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Využite silu saunovania a budete zdravší!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.