Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Vyhecuje stres k cvičeniu alebo skôr uškodí?

Veronika Shoebridge

Stres je v dnešnej dobe považovaný za jeden z hlavných zabijakov ľudstva. Ťažko by sme na zemi hľadali človeka, ktorý ešte nebol nejakým spôsobom pod jeho väčším či menším vplyvom. Stres sa považuje za jeden z hlavných spúšťačov mnohých nebezpečných civilizačných ochorení. Čo s tým?

Vyhecuje stres k cvičeniu alebo skôr uškodí?
Zdroj: jeshoots.com/Pexels.com, CC0
14. JAN 2018

Stres je reakciou mozgu na “nebezpečenstvo”. Mozog “rozkáže” nadobličkám, aby začali produkovať viac adrenalínu a proti nebezpečenstvu bojovať. Popri adrenalíne telo začne produkovať aj hormón kortizol.

Nie je len jeden. Existuje aj pre ľudské telo prospešný, ba priam vítaný. Ten sa odborne volá eustres. Pod ním si možno predstaviť takzvaný chcený stres, teda motiváciu, vzrušenie napríklad z vysokohorskej turistiky alebo adrenalínovej aktivity napr. bungee jumping, ktorou prekonávame hranice vlastných možností.

No a potom je tu zlý. Ten sa volá distres. Ten vám zrejme nijako špeciálne predstavovať nemusíme. Máme ho na dennodennom poriadku až dosť. Typickými príznakmi sú bolesti hlavy, nespavosť, nervozita alebo tráviace ťažkosti.

Odpoveďou môže byť pohyb

Keď je človek pod stresom, cvičenie a pohyb je to posledné, na čo pomyslí. Je na to viacero dôvodov. Tým najväčším je nedostatok spánku, žiaden čas a už vôbec nie zvyšná energia.

Mnoho vedcov po celom svete sa už zaoberalo faktom ako stres a pohyb vzájomne spolupracujú respektíve nespolupracujú. Všetky doteraz zverejnené výskumy a výsledky rôznych štúdií však jednoznačne hrajú v prospech pohybu a fyzickej aktivity.

Škandinávski vedci jednoznačne vo svojom výskume potvrdili fakt, že ľudia venujúci sa joggingu dva- až trikrát do týždňa po dobu len 30 minút dokážu stres zvládať lepšie ako tí, ktorí sa hýbať nejdú.

Vedci vo Švajčiarsku zasa sledovali vplyv stresu v práci na ľudí s rôznymi stupňami fyzickej kondície. Ľudia s dobrou fyzickou kondíciu, ktorí sa športu venujú pravidelne, mali menej symptómov depresie a nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb.

Málo sa hýbeme

Americký športový lekár Kenneth Cooper považuje fakt, že ľudstvo sa neustále stáva čoraz menej aktívnym za hlavnú príčinu zvyšujúcich sa ochorení typu vysoký krvný tlak a obezita.

Je to práve pohyb a fyzická aktivita, ktorá dokáže stres potláčať, minimalizovať, ba dokonca takmer z našich zaneprázdnených a vysoko vystresovaných životov eliminovať.

Nájdite si preto čas na šport. Nie je to luxus ale niečo, čo robíte pre svoje telo a svoje zdravie. Lebo to máte len jedno.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vyhecuje stres k cvičeniu alebo skôr uškodí?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.