Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Vycvičte vianočné kalórie zimnými športami!

Mirka

Prehnali ste to so sviatočným hodovaním? Nie ste sami, práve preto sme sa pozreli na prínosy najobľúbenejších zimných športov. Mimochodom, je ich neúrekom...

Vycvičte vianočné kalórie zimnými športmi!
2. JAN 2013

Nadšencom zimných športov neohrozia vírusové ochorenia, pohybom na čerstvom vzduchu posilnia kardiovaskulárny systém, spália kalórie a zabezpečia maximálny príval hormónov šťastia.

Medzi najobľúbenejšie i najtradičnejšie zimné športové aktivity patria beh na lyžiach, lyžovanie a korčuľovanie, na ktoré sme si poriadne posvietili.

Rekreačný beh na lyžiach je pre všetky vekové kategórie

Popularita behu na lyžiach narastá, pretože je vhodný pre všetky vekové kategórie a fitness úrovne. Je skvelým antidepresívom, ktoré pôsobí nielen proti smútku a zlej nálade, ale patrí aj k významným analgetikám tlmiacim bolesť.

Beh na lyžiach zapája do pohybu hornú i dolnú časť tela, vďaka čomu je precvičená široká škála svalov. Je aeróbnou aktivitou, ktorá zlepšuje činnosť srdca, pľúc a spaľuje nadobudnuté vianočné kalórie. Pri bežeckom lyžovaní spálite za hodinu približne 700 kalórií.

Zároveň dochádza k budovaniu rovnováhy a koordinácie. Pravidelným behom na lyžiach možno dosiahnuť zníženie úrovne zlého LDL cholesterolu a vysokého krvného tlaku, ktoré sú príčinou infarktu a mŕtvice.

Pohyb na čerstvom vzduchu a slnečnom svetle je dôležitým zdrojom vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre zdravé kosti i srdce. Beh na lyžiach sa odporúča pre ľudí, ktorí majú problém s kosťami a kĺbmi, pretože ich nadmerne nezaťažuje.

Lyžovanie nie je len o rovnováhe a koordinácii

Lyžovanie je v porovnaní s behom na lyžiach náročnejšie na obratnosť, koordináciu a rovnováhu, ale prínosy tohto zimného športu sa rozhodne zahanbiť nedajú.

Pravidelné lyžovanie je prevenciou osteoporózy, ktorá vzniká s pribúdajúcim vekom. Prevenciou úbytku kostnej hmoty je pravidelný pohyb, nuž a lyžovanie kosti posilňuje. Pozor, ak máte problém s kĺbmi, lyžovanie vymeňte za menej náročný zimný šport.

Nedostatočný alebo jednostranne zameraný pohyb spôsobuje svalovú nerovnováhu, ktorá je najčastejšou príčinou bolesti svalov chrbtice. Zlepšovaním lyžiarskych schopností možno predchádzať aj problémom skrátených a oslabených svalov. Pri lyžovaní je samozrejmosťou nielen tónovanie svalov, ale aj chudnutie. Za hodinu lyžovania spálite okolo 500 kalórií.

V zimnom období je človek náchylnejší na vznik sezónnej depresie, pretože sa menej hýbe na čerstvom vzduchu. Prejavy tejto poruchy obzvlášť pripomínať netreba – únava, podráždenosť, priberanie, zvýšená chuť na sladkosti a pod. Spôsobov, ako jej predchádzať, je niekoľko. Medzi hlavné tri patria pohyb, slnečné svetlo a kontakt s ľuďmi. Lyžovanie spĺňa do bodky všetky tri parametre a stáva sa účinnou zbraňou proti sezónnej depresii.

Ďalšie zimné športy sú...

Nadšeným fanúšikom NHL (momentálne skôr KHL) nič nebráni v tom, aby sa na chvíľu sami stali hviezdami na ľade. „Naháňanie“ sa za pukom je prínosom pre fyzickú i duševnú stránku človeka. Hokej si môžete zahrať na klzisku či zamrznutom rybníku blízko domu s kamarátmi. Okrem pohybu prináša tento zimný šport množstvo zábavy.

Zimné štadióny ponúkajú možnosť venovať sa korčuľovaniu, ktoré spaľuje kalórie (asi 400 kcal za hodinu), posilňuje svalstvo a v neposlednom rade uvoľňuje hormóny šťastia.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vycvičte vianočné kalórie zimnými športami!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.