Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Tri najväčšie chyby pri posilňovaní

Fitness cvičenie má svoje pravidlá. Pokiaľ necvičíte správne, môžete si viac ublížiť než pomôcť. Dnes upozorňujeme na tri najväčšie chyby pri posilňovaní.

http://foter.com/f/photo/411118339/75833ffec8/
25. JAN 2012
Cvičenie, posilňovanie alebo akýkoľvek pohyb má svoje určité špecifické pravidlá, ktoré tvoria základ pre úspešné absolvovanie nielen tréningov, ale aj dosiahnutie cieľa.


Často nielen u mladých cvičencov vidím chyby v úplných základoch. Tento článok upozorní na tie najbežnejšie a opíše spôsob ako sa im vyvarovať.

1. Rozcvička

Prvotný úkon pred tréningom alebo v tréningu samotnom. Na dostatočné zahriatie svalov, kĺbov, šliach je potrebné až 20 minút ľahkého „zahriatia“. Je jasné, že množstvo ľudí nemá možnosť toľko času stráviť „len“ rozcvičovaním. Aj 5 minút rozcvičky však veľmi pomôže vášmu organizmu, pomôže predchádzať zraneniam, zvýši krvný prietok a zvýši pracovný výkon.

2. Cvičenie bez rozmyslu a cieľa

Návšteva posilňovne je vždy za určitým cieľom. Veľmi málo ľudí si však tento cieľ konkrétne určuje. Zväčša je to tá menšia, ale oveľa úspešnejšia skupina.

Mali by ste predovšetkým poznať svoju motiváciu. Prečo idete do posilky, čo chcete dosiahnuť, na ktoré svaly sa zamerať. Ani potom by sa to však nemalo zvrtnúť na bezhlavé zdvíhanie činiek. Ak aj dvíhate železo, je potrebné viesť pohyby a držať telo určitými uhlami a vnímať túto činnosť aj vedome. Nejde len o mechanické prevedenie cvikov.

3. Príliš vysoké nasadenie nováčikov

Príliš vysoké nasadenie nováčikov má opäť vplyv u nováčikov na pretrénovanie a zranenie vplyvom veľkej váhy, počtu opakovaní aj dĺžke tréningu. Tu je rada jednoduchá. Treba začať pomaly a rozvážne a postupne zvyšovať záťaž.

U dlhšie trénujúcich sa však tréningové úsilie nezvyšuje, a preto nastáva často demotivácia ovplyvnená stagnáciou výkonu a nedosiahnutím požadovaných cieľov v rámci zmien tela. Nájsť motiváciu je niekedy naozaj ťažké. Krízu je možné prekonať hlavne pevnou vôľou, ale dobrou motiváciou vie byť napríklad pozeranie videí alebo čítanie článkov o posilňovaní.

O týchto troch základných chybách, nielen cvičencov začiatočníkov, pojednáva množstvo rozsiahlej literatúry. Je preto nemožné zhrnúť ich do jedného článku. Úlohou článku je upozorniť na dôležitosť osvojenia si týchto základov. Dá sa to opísať naozaj jednoducho, najdôležitejšie je si určiť vopred jasné pravidlá, vytvoriť si tréningový plán a ten dodržiavať a prípadne upravovať podľa potreby.


Zdroj: Autor článku je osobný tréner. Doplnky výživy od Fitnesclub, www.fitnesclub.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tri najväčšie chyby pri posilňovaní

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.