Chceš ľahšie zvládnuť PMS, menštruáciu aj ovuláciu? Vyskúšaj to s tréningami a jedálničkami z FEMINI VÝZVY.

Thai Chi ako komplex psychofyzických cvičení

Tinka

Thai Chi si pomaly preráža k nám cestu, podobne ako joga. Je to prastará forma cvičenia, ktorá prispieva nielen fyzickému, ale aj duševnému zdraviu a pohode.

Thai Chi ako komplex psychofyzických cvičení
24. OKT 2011

V čom spočíva tajomstvo Thai Chi

Thai Chi je komplex psychofyzických cvičení, ktorých účinnosť je preverená stáročnou praxou. Počas dlhej doby sa tajomstvo tohto umenia odovzdávalo v Číne z pokolenia na pokolenie, často len v rámci jednej rodiny. Takto sa v relatívnej izolácii vyvinuli postupne rôzne štýly cvičenia.

Tai-chi Chuan pochádza z Číny. Niekedy ho nazývajú aj čínskou, alebo taoistickou jógou, lebo podobne ako indická jóga zdôrazňuje viac uvoľnenosť a vnútorný kľud ako silu. Umenie Tai Chi Chuan je staré 800 rokov. Vytvoril ho taoistický filozof Chan San Feng, ktorý žil v 13. storočí.


Tai Chi Chuan má tri základné možnosti využitia:

1. Ako umenie pestovania zdravia, pretože reguluje tok cchi (vitálna energia) a krvi v celom organizme. Tým vyvažuje funkcie všetkých vnútorných orgánov. Posilňuje celé telo. Používa sa tiež ako metóda pomáhajúca pri terapii mnohých chorôb.


2. Ako bojové umenie, ktoré slúži sebaobrane. Je jedným z vnútorných štýlov kung fu. Spočíva predovšetkým vo využití vlastnej inteligencie a zručnosti a taktiež vo využití sily protivníka.


3. Ako umenie dynamickej meditácie, pretože cvičenie tai chi chuan rozvíja vedomie, slúží k poznaniu seba samého a k práci na sebe.

Všetky tieto tri hlavné aspekty sú neoddelitelné a vzájomne sa doplňujú.

Aké sú zdravotné účinky cvičenia Thai Chi?


Cvičenie thai-chi má veľký vplyv na fyzické a duševné zdravie človeka. V súčasnosti, keď nie je potrebné vedieť bojovať a chrániť si tak svoj život, je tento účinok ešte viac vyzdvihovaný do popredia a je často hlavným dôvodom na jeho cvičenie. Spolu s čchi-kungom a vnútornými cvikmi tvorí jeden veľký celok podporujúci a ochraňujúci fyzické a duševné zdravie a energetický systém človeka.

Pomalým a precíteným precvičovaním zostavy sa učí vnímať svoje telo a pocity, hromadí a usmerňuje vnútornú energiu "Chi" a zlepšuje si tak svoje zdravie. Spolu s meditáciou, dýchacími cvičeniami a vnútornými zdravotnými cvičeniami, ktoré sa dajú zjednodušene brať ako pomocné techniky, tak pomáha odstraňovať rôzne zdravotné problémy a udržať telo a ducha dlho mladé.

Najvyšším cieľom Thai-Chi ako zdravotného cvičenia je hlboká meditácia v pohybe a neprerušovaný, plynulý tok energie, ktorý je hlavným prostriedkom na dlhodobé udržanie pevného zdravia.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Thai Chi ako komplex psychofyzických cvičení

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3377
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.