Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Thai Chi ako komplex psychofyzických cvičení

Tinka

Thai Chi si pomaly preráža k nám cestu, podobne ako joga. Je to prastará forma cvičenia, ktorá prispieva nielen fyzickému, ale aj duševnému zdraviu a pohode.

Thai Chi ako komplex psychofyzických cvičení
24. OKT 2011

V čom spočíva tajomstvo Thai Chi

Thai Chi je komplex psychofyzických cvičení, ktorých účinnosť je preverená stáročnou praxou. Počas dlhej doby sa tajomstvo tohto umenia odovzdávalo v Číne z pokolenia na pokolenie, často len v rámci jednej rodiny. Takto sa v relatívnej izolácii vyvinuli postupne rôzne štýly cvičenia.

Tai-chi Chuan pochádza z Číny. Niekedy ho nazývajú aj čínskou, alebo taoistickou jógou, lebo podobne ako indická jóga zdôrazňuje viac uvoľnenosť a vnútorný kľud ako silu. Umenie Tai Chi Chuan je staré 800 rokov. Vytvoril ho taoistický filozof Chan San Feng, ktorý žil v 13. storočí.


Tai Chi Chuan má tri základné možnosti využitia:

1. Ako umenie pestovania zdravia, pretože reguluje tok cchi (vitálna energia) a krvi v celom organizme. Tým vyvažuje funkcie všetkých vnútorných orgánov. Posilňuje celé telo. Používa sa tiež ako metóda pomáhajúca pri terapii mnohých chorôb.


2. Ako bojové umenie, ktoré slúži sebaobrane. Je jedným z vnútorných štýlov kung fu. Spočíva predovšetkým vo využití vlastnej inteligencie a zručnosti a taktiež vo využití sily protivníka.


3. Ako umenie dynamickej meditácie, pretože cvičenie tai chi chuan rozvíja vedomie, slúží k poznaniu seba samého a k práci na sebe.

Všetky tieto tri hlavné aspekty sú neoddelitelné a vzájomne sa doplňujú.

Aké sú zdravotné účinky cvičenia Thai Chi?


Cvičenie thai-chi má veľký vplyv na fyzické a duševné zdravie človeka. V súčasnosti, keď nie je potrebné vedieť bojovať a chrániť si tak svoj život, je tento účinok ešte viac vyzdvihovaný do popredia a je často hlavným dôvodom na jeho cvičenie. Spolu s čchi-kungom a vnútornými cvikmi tvorí jeden veľký celok podporujúci a ochraňujúci fyzické a duševné zdravie a energetický systém človeka.

Pomalým a precíteným precvičovaním zostavy sa učí vnímať svoje telo a pocity, hromadí a usmerňuje vnútornú energiu "Chi" a zlepšuje si tak svoje zdravie. Spolu s meditáciou, dýchacími cvičeniami a vnútornými zdravotnými cvičeniami, ktoré sa dajú zjednodušene brať ako pomocné techniky, tak pomáha odstraňovať rôzne zdravotné problémy a udržať telo a ducha dlho mladé.

Najvyšším cieľom Thai-Chi ako zdravotného cvičenia je hlboká meditácia v pohybe a neprerušovaný, plynulý tok energie, ktorý je hlavným prostriedkom na dlhodobé udržanie pevného zdravia.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Thai Chi ako komplex psychofyzických cvičení

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.