Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Spoznaj čaro a krásu powerjogy

Mia

Naďabili ste na cvičenie powerjoga a neviete, čo si máte pod týmto názvom predstaviť? Je čas vám predstaviť toto cvičenie. Navyše vám ho priblížime aj krásnymi fotkami.

powerjoga
2. AUG 2011

Powerjoga je systém cvičenia vyvinutý z klasickej jogy. Bližšie charakterizovať by sme ju mohli ako výber a súhrn pozícií kombinovaných do systému sily a natiahnutia. Tento systém zároveň využíva strečingové a rehabilitačné metódy.

Tento druh cvičenia využíva jednotlivé základné pozície z jogy, ktoré sú chronologicky zoradené v dynamickom slede za sebou. Cvičenie prebieha v pokojnom tempe, ktoré je dôležité pre zaujatie a zvládnutie správne technicky prevedených pozícii s dôrazom na kvalitu dýchania.

Powerjoga ako štýl cvičenia je oslobodená od klasickej filozofie jogy a venuje sa prioritne fyzickému aspektu. Ale keďže telo nejde oddeliť od mysle a emócií, táto metóda pôsobí zároveň na vnútorný rozvoj osobnosti a duševnú koncentráciu. Celkovo systém jogy a powerjogy vychádza z princípu psycho – fyzického tréningu, ktorého podstata je, že pri pohybe musí celé telo spolupracovať a nie je to len práca jedného svalu, či svalovej skupiny.

Cvičenie zlepšuje prepojenie centrálnej nervovej sústavy s pohybovým aparátom, odstraňuje nedostatky v rámci fyzického rozvoja človeka (svalové dysbalancie, nesprávne pohybové návyky) a zároveň pomáha odbúravať stres a zlepšuje koncentráciu. Výsledkom cvičenia powerjogy vám bude radosť z pohybu, zlepšenie výkonnosti a pružnosti, ako aj pohyb bez obmedzení a zranení.

V dôsledku životného štýlu, ktorý dnes žijeme – málo pohybu, nevyvážená strava, stres – ľudia zanedbávajú svoje telo, podliehajú depresiám, psycho – somatickým ochoreniam. Jedným z dôvodov, prečo powerjoga začala byť veľmi obľúbená je fakt, že pomáha k pocitu harmónie, celistvosti.

Čo by ste mali vedieť skôr než začnete cvičiť powerjogu:

  • pred cvičením nejedzte cca 2-3 hodiny ťažké jedlo
  • choďte na toaletu
  • cvičte vo voľnom oblečení a naboso
  • cvičte na nekĺzavej podložke
  • cvičte v príjemnom a teplom prostredí
  • neprepínajte svoje sily. Počúvajte svoje telo!
  • postupujte krok po kroku – pomaly, vedome

 

Aby sme vám powerjogu ešte viac priblížili, vyspovedali sme trochu inštruktorku powerjogy Alexandru Šiškovú. Máte možnosť vidieť ju v plnej kráse aj na fotkách uvedených nižšie, na ktorých predvádza pár z jogových pozícii.

Saši, čo je dôležité vedieť pri cvičení powerjogy?

Pri cvičení powerjogy je dôležité uvedomiť si dych. To znamená nadychovať a vydychovať nosom do plnej kapacity pľúc. V priebehu cvičenia nikdy nezastavovať dych, ale cvičiť v rytme dychu. Aktivovať panvové dno (vtiahnuté zvierače) jogovo: mulabhanda. Sú tu určité zásady alebo princípy, napríklad keď je predklon musí prísť záklon, všetky cviky sa cvičia na pravú aj ľavú stranu. Je veľmi dôležité vnímať svoje telo a cvik prispôsobiť potrebe tela, necvičiť cez bolesť.

Prečo sa vdychuje a vydychuje nosom?

Základ a podstata hodiny je dýchanie. Dýchanie je prirodzené pre všetky živé tvory, ale žiaľ dýchame povrchne, skrátene dýchanie máme hlavne pri strese. Na hodine sa snažíme dych skludniť a prehĺbiť. Vnímať, ako sa pri nádychu telo rozpína a pri výdychu sa sťahuje. Dôležité je nadychovať a vydychovať nosom kvôli "uzáverom (zámky vo vnútri tela)" bhandám, ktoré uzavierajú energiu vo vnútri tela.

Keby sme dýchali ústami, vypúšťali by sme energiu a zbytočne by sme ochladzovali telo. Napopak, my sa pri jóge snažíme o prebudenie spiacej energie v tele. Preto je dôležitý aj spodný "uzáver", ktorý som spomínala pri prvej otázke. Je to aj z dôvodu, že pri dýchaní ústami berieme do tela špinu z vonku, nosom filtrujeme.

Ak som powerjogu v živote necvičila, nemala by som začať s klasickou jogou?

Ak ste nikdy predtým neprišli do kontaktu so žiadnou inou formou jogy, nie je to prekážka, len si treba voliť hodinu pre začiatočníkov. Powerjoga je silová a pokročilejšie hodiny by sa Vám na prvý krát mohli zdať náročné. Powerjoga je cvičenie pre všetkých ľudí bez výnimky. Bola zostavená pre komerčné účely, "duchovnu" sa nevenuje až v takej miere ako pri hatha joge. Ale aj napriek tomu na hodinách je cítiť energiu, ktorú máme v sebe. Kedže joga je v preklade spojenie. Každý si odnesie z hodiny to čo potrebuje, dáva priestor na výber.

Čo by sme mali ešte o powerjoge vedieť?

Z dôvodu zbytočného ochladzovania tela by sme nemali piť počas hodiny. Je vhodné napiť sa pred hodinou a potom sa snažiť držať energiu v tele. Samozrejme, keď prídeme na hodiny prvé razy, treba počúvať telo a keď príde potreba napiť sa urobím tak, ale snažíme sa cvičiť bez vody. Oblečenie by malo byť pohodlné, najlepšie bavlnené, aby sa nešmýkalo z tela a neprekážalo pri cvikoch (ásanách). Ja osobne klientov prosím, aby cvičili bez ponožiek. Okrem toho, že bez ponožiek je lepšia stabilita, je to dobré aj kôli energii (hovorí sa, že pri joge sa dýcha aj nohami :))

Powerjogu môže cvičiť každý bez obmedzenia veku, pohlavia, zdravotného stavu. Je lepšie sa pred hodinou poradiť s inštruktorom a povedať mu, ak ide o nejaký vážny zdravotný stav, ale obmedzenia nie sú žiadne. Powerjoga je vhodná pre všetkých, jediný pre koho vhodná nie je sú leniví ľudia :) Čo sa týka tehotenstva je výborné voliť gravid jogu.

Pozície, ktoré sa v powerjoge naučíte

 

 HORA so vzpažením                        KOSÁK

 (Urdhva Hastásana)                            (Andžanejásana)

  pj hora  pj kosak

  STRECHA

  (Adhó Mukha Švanásana)

  pj strecha  pj stracha ii

  RYBA                                                              OBRÁTENÁ STOLIČKA

  (Mastjásana)                                                    (Parivrtta Utkatásana)

  pj ryba   pj stolicka na stranu

  PYRAMÍDA                                                    BALANČNÝ BOJOVNÍK III

  (Parsvottanásana)                                            (Virabhadrásana III)

  pj pyramida  pj balancny bojovnik

  BOJOVNÍK II - Úklon k zadnej nohe               TANEČNÍK

  (Viparita Virabhadrásana)                                  (Nataradžásana)

  pj bojovnik ii   pj tanecnik

  STROM                                          TROJUHOLNÍK

  (Vrkšásana)                                    (Trikonasána)

  pj strom  pj trojuholnik

Zdroj foto: Archív Alexandra Šišková


DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Spoznaj čaro a krásu powerjogy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Oľga Končická
Oľga Končická
 21.8.2011 22:12

smajlik - 7smajlik - 17smajlik - 5Taaaakto sa cíti každý, kto vie, o čom je powerjoga

 
Janka3
Janka3
 3.8.2011 16:03

Kto si chce zacvicit a zaroven nechat oddychnut aj hlavu, tak vrelo odporucam smajlik - 18 Navyse sa uzasne natiahnete vsetky svaly, pokial ich mate poskracovane. smajlik - 18