Chceš ľahšie zvládnuť PMS, menštruáciu aj ovuláciu? Vyskúšaj to s tréningami a jedálničkami z FEMINI VÝZVY.

Spôsobuje nadváha u tínedžerov tvorbu akné?

Tínedžeri s nadváhou majú viac akné než ich rovesníci s normálnou hmotnosťou. Vedci skúmali vplyv nadváhy, stravovania ale aj sociálne a emocionálne faktory na tvorbu akné. Je nadváha naozaj príčinou pupíkov na tvári našich tínedžerov?

Nadváha u tínedžerov spôsobuje tvorbu akné
23. OKT 2012

V Nórsku prebehol prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, či ma nadváha u tínedžerov v neskoršom veku vplyv na tvorbu akné. Išlo o rozsiahly prieskum, ktorého sa zúčastnilo 3600 chlapcov a dievčat vo veku 18 a 19 rokov. Tí poskytli informácie o svojich pupienkoch na tvári, hmotnosti, zdraví a spôsobe života.

Desatina dievčat a pätnásť percent chlapcov bolo na základe ich indexu telesnej hmotnosti zaradených do kategórie „obezita“.

Vedci sa zamerali na faktory ako strava, fajčenie a duševné utrpenie, ktoré vplývajú na obezitu. Vzhľadom na dané fatory, u dievčat s nadváhou je pravdepodobnosť, že budú trpieť akné dvakrát vyššia. U chlapcov trpí akné zhruba 14 zo 100 bez ohľadu na hmotnosť.

Mnohé štúdie dokumentujú práve emocionálne a sociálne problémy, ktoré sa spájajú s týmto problémom, a to hlavne v období dospievania. Vzhľadom k rastúcemu počtu dospievajúcich, ktorí sa stávajú obézni, chceli vedci zistiť, či existuje spojenie medzi nadváhou a sociálnym vplyvom.

„Existujú fyziologické faktory súvisiace s obezitou, ktoré by mohli vysvetliť Nórske výsledky“, prezradil Dr. Nanette Silverberg, riaditeľ detskej a dorastovej dermatológie v Medical Center v New Yorku a klinický profesor na Kolumbijskej univerzite. „Napríklad vysoký krvný tlak a hormonálne zmeny, ktoré často sprevádzajú obezitu vplývajú významne na tvorbu akné“, povedal Silverberg, ktorý nebol zapojený do Nórskeho výskumu.

„Je možné, že hormonálne zmeny u tínedžerov sú častokrát príčinou nadváhy, a to vyvoláva akné, „ hovorí Dr. Jon Halvorsen, výskumný pracovník na univerzite v Oslem ktorý viedol štúdiu. Jeho výsledky ukázali priamu súvislosť medzi nadváhou a akné u dievčat, to však nedokazuje, že jedno spôsobuje druhé. Hoci nesprávna diéta prispieva k nárastu telesnej hmotnosti, nie je jednoznačné, že jedlo je na vine.

Názory oboch spomínaných lekárov na prepojenie stravy a akné u obéznych tínedžerov sú rozdielne. „Úloha výživy je kontroverzná a ďalšie štúdie sú potrebné,“ povedal Halvorsen. Pričom Silverberg povedal, že niektoré výsledky z iných štúdii dokazujú, že nesprávne stravovanie a „kontroverzné“ diéty prispievajú okrem iného aj k tvorbe akné.

Čokoľvek si myslíte, jesť potraviny s vysokým obsahom cukru má určite dlhodobý vplyv na akné. A to platí najmä v období dospievania,“ povedal pre agentúru reuters Health.

Zdroj: www.healthnews.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Spôsobuje nadváha u tínedžerov tvorbu akné?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3376
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.