Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Spôsobuje nadváha u tínedžerov tvorbu akné?

Tínedžeri s nadváhou majú viac akné než ich rovesníci s normálnou hmotnosťou. Vedci skúmali vplyv nadváhy, stravovania ale aj sociálne a emocionálne faktory na tvorbu akné. Je nadváha naozaj príčinou pupíkov na tvári našich tínedžerov?

Nadváha u tínedžerov spôsobuje tvorbu akné
23. OKT 2012

V Nórsku prebehol prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, či ma nadváha u tínedžerov v neskoršom veku vplyv na tvorbu akné. Išlo o rozsiahly prieskum, ktorého sa zúčastnilo 3600 chlapcov a dievčat vo veku 18 a 19 rokov. Tí poskytli informácie o svojich pupienkoch na tvári, hmotnosti, zdraví a spôsobe života.

Desatina dievčat a pätnásť percent chlapcov bolo na základe ich indexu telesnej hmotnosti zaradených do kategórie „obezita“.

Vedci sa zamerali na faktory ako strava, fajčenie a duševné utrpenie, ktoré vplývajú na obezitu. Vzhľadom na dané fatory, u dievčat s nadváhou je pravdepodobnosť, že budú trpieť akné dvakrát vyššia. U chlapcov trpí akné zhruba 14 zo 100 bez ohľadu na hmotnosť.

Mnohé štúdie dokumentujú práve emocionálne a sociálne problémy, ktoré sa spájajú s týmto problémom, a to hlavne v období dospievania. Vzhľadom k rastúcemu počtu dospievajúcich, ktorí sa stávajú obézni, chceli vedci zistiť, či existuje spojenie medzi nadváhou a sociálnym vplyvom.

„Existujú fyziologické faktory súvisiace s obezitou, ktoré by mohli vysvetliť Nórske výsledky“, prezradil Dr. Nanette Silverberg, riaditeľ detskej a dorastovej dermatológie v Medical Center v New Yorku a klinický profesor na Kolumbijskej univerzite. „Napríklad vysoký krvný tlak a hormonálne zmeny, ktoré často sprevádzajú obezitu vplývajú významne na tvorbu akné“, povedal Silverberg, ktorý nebol zapojený do Nórskeho výskumu.

„Je možné, že hormonálne zmeny u tínedžerov sú častokrát príčinou nadváhy, a to vyvoláva akné, „ hovorí Dr. Jon Halvorsen, výskumný pracovník na univerzite v Oslem ktorý viedol štúdiu. Jeho výsledky ukázali priamu súvislosť medzi nadváhou a akné u dievčat, to však nedokazuje, že jedno spôsobuje druhé. Hoci nesprávna diéta prispieva k nárastu telesnej hmotnosti, nie je jednoznačné, že jedlo je na vine.

Názory oboch spomínaných lekárov na prepojenie stravy a akné u obéznych tínedžerov sú rozdielne. „Úloha výživy je kontroverzná a ďalšie štúdie sú potrebné,“ povedal Halvorsen. Pričom Silverberg povedal, že niektoré výsledky z iných štúdii dokazujú, že nesprávne stravovanie a „kontroverzné“ diéty prispievajú okrem iného aj k tvorbe akné.

Čokoľvek si myslíte, jesť potraviny s vysokým obsahom cukru má určite dlhodobý vplyv na akné. A to platí najmä v období dospievania,“ povedal pre agentúru reuters Health.

Zdroj: www.healthnews.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Spôsobuje nadváha u tínedžerov tvorbu akné?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.