Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

S trénerom Janym Landlom o spaľovaní tukov a chybách pri cvičení

Jana Šimkovičová

Ak túžite po cvičení, kde si riadne zamakáte, rozhodne zavítajte na hodiny Body Pump Fx. Je určená všetkým, ktorí chcú schudnúť, spáliť kalórie a vyrysovať svoje telo. Osobne si toto cvičenie vyskúšali. Svoje dojmy, ako aj ďalšie zaujímavé informácie vám prinášame v rozhovore so skúseným trénerom Janym Landlom.

S trénerom Janym Landlom o spaľovaní tukov a chybách pri cvičení
9. JAN 2013

Cvičenie Body Pump Fx sa už udomácnilo v niektorých slovenských športových zariadeniach. O tomto cvičení sme vás informovali nedávno v článku Napumpujte svoje telo skupinovým cvičením Body PumpFx. Chceli sme ho vyskúšať, preto sme sa vybrali na hodinu známeho inštruktora Janyho Landla, ktorý sa Body Pump Fx intenzívne venuje.

Na jeho hodine sa zúčastnilo zhruba 40 žien rôzneho veku, dokonca sme si tam všimli jedného chlapa, ktorý makal spolu s nami. Jany sa postaral o energickú hodinu, v ktorej nechýbala motivácia, skvelá hudba a super nálada. Po hodine sme sa vybrali za ním, aby nám o Body Pump Fx povedal viac.

Prinášame vám rozhovor so skúseným osobným trénerom, ktorý vedie aj skupinové cvičenia. A ako to so skúsenými ľuďmi býva, neostali sme len pri Body Pump Fx. Dostali sme sa k zaujímavým témam ako chyby pri cvičeniach alebo prečo sa chlapi stránia skupinových cvičení.

Nedávno som si doslova “odmakala” tvoju hodinu Body Pump Fx. Je to silový tréning, ktorým spaľujeme a formujeme telo. Vnímam to správne?

Do určitej miery je to silový tréning. Ale nie úplne, pretože sa tu nevyužívajú nadmerné veľké váhy. Ženy to môžu viac vnímať ako silový tréning, pretože je to pre nich určitá záťaž. A keďže ženy nie sú zvyknuté na takú záťaž, bavíme sa teraz všeobecne o ženách, ktoré chodia na aerobik, nie do posilňovne a nie sú zvyknuté cvičiť s váhami, tak tie to môžu vnímať ako silový tréning.

bp1

Rozumiem, takže v čom spočíva podstata tohto cvičenia?

Na hodinách Body Pump sa používajú mierne váhy, s ktorými robíme veľký počet opakovaní. Zameriavame sa skôr na tónovanie svalstva a kondíciu svalstva ako nejaký svalový a silový rozvoj.

Určite je správne to, že to vnímaš ako spaľovaciu formu cvičenia. Pri cvičení vyženieme tepovú frekvenciu na určitú úroveň a to tým, že robíme veľké množstvo opakovaní. Každý ju má samozrejme niekde inde, ale vo všeobecnosti by sa mala pohybovať v správnych číslach. Vtedy útočíme aj na svaly.

Možno si si všimla, ja nerobím úplne presný Body Pump, na aký je možno niekto zvyknutý. Trochu ho miešam s kardio činnosťou, či už je to beh na mieste alebo rýchlejšia aktivita bez náčinia, aby som tú tepovú frekvenciu držal stále hore. Tým je to cvičenie zamerané aj na spaľovanie.

Pri niektorých úkonoch mi toto cvičenie prišlo dosť namáhavé. Na čo všetko si treba dávať pozor, aby sme si neublížili?

Keďže je Body Pump vedená hodina, na ktorú prichádza veľa ľudí, nie je možné chcieť od inštruktora, či už odo mňa alebo iného, aby vedel zdravotný stav každého jedinca. To znamená, že každý človek, ktorý na hodinu príde by mal dopredu vedieť, o aké cvičenie zhruba ide. Musí si zhodnotiť sám v sebe, či je na takéto cvičenie stavaný a musí si byť vedomý svojho zdravotného stavu. Napríklad, ak má problémy s kolenami, tak nemôže robiť drepy s váhami. Ja nemôžem zistiť zdravotný stav všetkých ľudí. Ale môžem odkontrolovať techniku cvičenia, aby nedošlo k dysbalancii alebo preťaženiu jednej strany alebo zraneniu.

Ak by sme to vzali trochu podrobnejšie. Aké chyby pri tomto cvičení robia ľudia najčastejšie?

Vo všeobecnosti sa ľudia hrbia, aj pri cvičení. Veľa ľudí má ramená vpredu, majú zhrbený chrbát, tým pádom trpí celá chrbtica. Častým problémom u ľudí je nesprávna koordinácia tela. Vidno to pri drepoch, nevedia udržať správne nohy. Buď im smerujú nohy do vnútra, tzv. X alebo sa rozchádzajú. Veľkým problémom sú kolená. Napríklad keď robia drepy, zdvíhajú päty a kolená im presahujú špičky nôh, čo je veľmi veľká záťaž na kolená. Treba si dať pozor, aby jednotlivé úkony neboli trhané, ale skôr ťahavé alebo tlakové. Ak robíte švihové a rýchle pohyby, vtedy môže dôjsť k poraneniu šliach alebo svalov.

Čo sa týka rýchlosti, rozhodne by ľudia nemali chcieť dohnať suseda alebo inštruktora. Keď vidím, že inštruktor ide napríklad na štyri doby a presne ide v každom takte na každú dobu, lenže mne to nejde, som pomalý, tak radšej spomalím. Na začiatku hodiny zvyknem povedať, že kto je tu prvý krát, nech si cvičí podľa svojho tempa. Pretože nie je nič horšie ako premotivovaný cvičenec, ktorý je nasledujúci deň totálne grogy.

bp2

Práve na hodine, ktorú som absolvovala ja, si sa pozastavil nad dievčatkom, ktoré mohlo mať zhruba dvanásť rokov a odkázal si jej, aby cvičila len tak zľahka. Kto by nemal Body Pump cvičiť?  

Určite nie deti. Deťom zhruba do pätnásteho roku rastú kosti, ich telo je ešte vo vývoji a keď aj kondične cvičia, tak s vlastnou váhou, nie s dodatočnými váhami. Ak používajú loptu, expander alebo švihadlo, tak to je ešte v poriadku, ale s váhami akými sme cvičili my, tak to už je pre nich veľká záťaž. Inak je to úplne otvorené. Muži, ženy, starší, mladí. Body Pump je vhodný pre každú vekovú skupinu.

Kto navštevuje hodiny Body Pump Fx častejšie? Ženy alebo chlapi?

Väčšinou chodia ženy, čo mňa osobne mrzí. Na niektoré hodiny prídu aj chlapi, ale keď si vezmem, že na hodinu príde 40 ľudí a z toho je asi 6 chlapov, tak je to dosť málo. Slováci sú veľmi konzervatívni ľudia a najmä chlapi, ktorí stále majú nejaký odpor ku skupinovým cvičeniam. Tým, že sa to cvičí v aerobikových sálach, myslia si, že sú to nejaké „tanečky“ :) Je to v ich hlavách. Na druhej strane, zaujímavé je, že každý chlap, ktorý to vyskúšal sa vyjadril, že to bolo super a bola to preňho záťaž.

Na hodine som videla iba jedného chlapa, ale ten mal tiež, čo robiť, aby to zvládol :)

To, že niektorí chlapi nezvládajú Body Pump môže spočívať v tom, že tie pohyby nepoznajú. Telo ich nepozná. Môže prísť na hodinu napríklad chlap, ktorý má veľké svaly, a zrazu má problém to odcvičiť. Má omnoho väčší problém okysličiť svaly ako žena, ktorá takú svalovú hmotu nemá. Taktiež chlapi sú zvyknutí na posilňovaciu časť, na činky a váhy vo forme desať opakovaní a pauza. Kdežto tu sa ide kvázi bez pauzy. Keď robíme nohy tak ich cvičíme naozaj 5 – 6 minút bez prestania a robíme s miernymi váhami a máme veľa veľa opakovaní :)

Všeobecne som rád, že na moje hodiny chodia aj chlapi. Zavítali už aj športovci ako zápasníci alebo futbalisti, ktorí si túto formu cvičenia pochvaľovali.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - S trénerom Janym Landlom o spaľovaní tukov a chybách pri cvičení

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.