Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Predvianočný stres vám pomôže zvládnuť vitamín B

Mirka

Spektrum pôsobenia vitamínov skupiny B je veľmi rozsiahle. Sú pomocníkmi v obdobiach stresu a psychického vyťaženia. Vďaka nim môžete predvianočný zhon prežiť v zdraví a pohode.

Predvianočný stres vám pomôže zvládnuť vitamín B
20. DEC 2012

Vitamíny skupiny B sú vo vode rozpustné vitamíny, ktoré sa zúčastňujú na mnohých procesoch v ľudskom tele. Ide predovšetkým o metabolické funkcie. Zvýšený príjem týchto vitamínov sa vyžaduje u vystresovaných ľudí, fajčiarov, alkoholikov, tehotných, športovcov a žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu.

Tiamín je vitamínom nálady

Ak vám nechutí jesť, bolí vás hlava, máte kŕče a zlé trávenie, je pravdepodobné, že za to môže málo vitamínu B1. Tiamín je dôležitým predpokladom pre dobré fungovanie nervového systému a krvného obehu. Nazýva sa aj vitamínom nálady – bojuje proti podráždenosti, depresii i zhoršenej pamäti.  

Najlepšími zdrojmi tohto vitamínu sú strukoviny, pšeničné klíčky, ovsené vločky a slnečnicové semienka. Tepelnou úpravou sa dávky tiamínu znižujú.

Riboflavín znižuje stres a nervozitu

Nedostatok vitamínu B2 spôsobuje okrem stresu a nervozity aj kožné problémy. U tehotných vedie málo tohto vitamínu k poruchám embrya. Spája sa aj s liečbou migrény.

Riboflavín je zastúpený v mliečnych výrobkoch, špargli, brokolici, celozrnných produktoch a droždí.

Vitamín B3 regeneruje svalstvo a udržiava zdravú pokožku

Niacín bol objavený v roku 1936 a aktuálne poznáme mnoho zdrojov tohto vitamínu – mliečne výrobky, hydina, vajíčka, strukoviny, celozrnné potraviny, pečeň a droždie.

Doplniť dávky vitamínu B3 je potrebné v prípade, že človek trpí nespavosťou,  zápachom z úst, zhoršenou koncentráciou, depresiami, hnačkou a popudlivosťou.

Depresia, únava i nespavosť súvisia s nedostatkom vitamínu B5

Anémia sa nemusí spájať len s nedostatočnými dávkami železa, ale aj vitamínu B5. Množstvá tohto vitamínu treba doplniť aj vtedy, keď človek trpí častými bolesťami žalúdka a je náchylný k infekciám.

Podobne ako ostatné vitamíny skupiny B je zastúpený vo vajíčkach, vnútornostiach, droždí, orechoch, mlieku a ovocí.

Pyridoxín je bojovníkom proti ateroskleróze, infarktu a nervovým poruchám

Vitamín B6 je veľmi dôležitý vtedy, ak človeku nechutí jesť, je unavený, podráždený, zvracia, trpí hnačkou a nervovými poruchami.

Vyššie uvedené príznaky nedostatku je možno odstrániť prostredníctvom pravidelnej konzumácie strukovín, vlašských orechov, vnútorností, banánov, sardiniek a makrel.

Vitamínom krásy je biotín

Vitamín B7 sa podieľa na zdraví kože, vlasov a nechtov. Je zodpovedný za správny rast a funkcie nervového systému. Dávky tohto vitamínu treba zvýšiť pri kožných problémoch, depresii a vypadávaní vlasov.

Biotín je obsiahnutý v špenáte, vaječnom žĺtku, ovsených vločkách, špenáte a pečeni.

Cievny ani nervový systém sa bez vitamínu B9 nezaobídu

Kyselina listová je tzv. „anti-aging“ vitamínom. Ovplyvňuje krvotvorbu. Nedostatok môže byť zodpovedný za neplodnosť, anémiu a poruchy nervového systému.

Zdroje vitamínu sú pšeničné klíčky, špenát, zelená listová zelenina, strukoviny a droždie.

Znížené dávky kobalamínu sa prejavujú najmä u vegánov

Vitamín B12 človek dopĺňa prostredníctvom konzumácie mäsa, vajíčok, mliečnych výrobkov a rýb. Z tohto dôvodu sa absencia kobalamínu vyskytuje najčastejšie u vegánov. Posledný vitamín zo skupiny B je dôležitý pre krvotvorbu a nervový systém.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Predvianočný stres vám pomôže zvládnuť vitamín B

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.