Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Predstavujeme Nordic Walking ako najprirodzenejší druh športu

Alica

Počasie túto jeseň nám naozaj praje. Preto by sme to ešte mohli využiť na športovanie na čertstvom vzduchu. Nenáročným športom, vhodným pre všetkých je napríklad Nordic Walking.

Nordic walking
13. OKT 2011

Najprirodzenejší druh športu

Nordic walking, čiže severská chôdza, je mladý druh športu. Vznikol vo Fínsku v osemdesiatych rokoch, kde ju využívali k letnej tréningovej príprave najmä bežci na lyžiach. Je to šport vhodný pre každého, pretože je jednoduchý, finančne nenáročný a veľmi efektívny pre udržiavanie kondície.

Chôdza je najprirodzenejšia forma pohybu a je to ten najjednoduchší spôsob ako si udržať optimálnu telesnú hmotnosť a kondíciu.

Nordic walking je dynamická kondičná chôdza v rôzne náročnom prírodnom teréne, pri ktorej chodec používa pár špeciálnych palíc, podobnými lyžiarskym. Sú vybavené kovovými hrotmi alebo nasadzovateľnými gumovými nadstavcami podľa typu terénu.

Ako začať s nordic walkingom

Nordic walking je šport, vhodný pre každého, bez rozdielu veku, pohlavia, výkonnosti. Potrebujete len nordic walkingové palice, pohodlnú obuv, vhodný odev a chuť "zašľapať si".

Nordic walkingové palice sú špeciálne športové, ktoré sú vyrobené z ľahkých kovov a moderných materiálov (karbón). Môžu byť s fixnou dĺžkou, ale i nastaviteľné. Pri kúpe si merajte palice na boso a bez gumenej koncovky. Mala by vám siahať po pupok. Maximálna dĺžka palice by mala byť dve tretiny fyzickej výšky. Zo začiatku je vhodné kúpiť si prvé palice teleskopické, kým si zvykneme na ideálnu dĺžku.

Obuv je veľmi dôležitým prvkom výbavy pri nordic walkingu. Topánky musia byť pohodlné, s ohybnou podošvou. Pri odeve sú základné požiadavky rovnako ako pri turistike, a to udržať telo v teple a chrániť sa pred nepriaznivými vplyvmi počasia.

Čo prináša nordic walking

Pri obyčajnej chôdzi používame najmä dolné končatiny a horné iba pomáhajú udržiavať rovnováhu. Pri chôdzi s palicami je zaktivovaná aj horná časť tela. Používaním palíc sa uvoľňuje napätie v oblasti krčnej chrbtice a preťažovanie nosných kĺbov je o 30 % nižšie.

Chodec má lepšiu stabilitu a istotu, ich používaním si pomáha pri strmých výstupoch, a naopak, pri chôdzi z kopca sa zmenšuje nápor kolien a bedier.

Nordic walking umožňuje relax na čerstvom vzduchu, kochať sa prírodou, pričom sa zároveň okysličuje a prekrvuje mozog, posilňuje srdce, svaly a kosti. Počas “walkovania” sa posiľnuje imunitný systém, efektívne sa spaľujú tuky a redukuje sa telesná hmotnosť.

Nordic walking je šport, oddych a rekreácia pre všetky ročné obdobia a možno s ním začať kdekoľvek a kedykoľvek. Nech sa páči, už len to vyskúšať :)


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Predstavujeme Nordic Walking ako najprirodzenejší druh športu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

cvicte.sk
cvicte.sk
 19.10.2011 9:18

Jaaj, to vyzera super. Hned by som sla napriklad do Tatier, akurat koho na to nahovorit. Moje okolie velmi neholduje turam. :(