Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Prečo je dôležite precvičovať panvové dno

Tinka

Sú malé, skoro nepatrné, ale tvoria dôležitú súčasť nášho tela. Svaly pánvového dna. Majú svoju dôležitú funkciu, ktorú plnia, ak sú dostatočne silné. A preto by sme ich mali pravidelne precvičovať.  

panvove dno
12. SEP 2011

Čo je panvové dno?

Panvové dno je tvorené vrstvami svalového a väzivového tkaniva, ktoré sú pripojené k panve a vytvárajú podpornú sieť na spodnej strane panvovej oblasti.

Svaly panvového dna podopierajú močový mechúr, maternicu a črevá. Umožňujú kontrolu nad mechúrom a zabraňujú predovšetkým stresovej inkontinencii moču, poklesu maternice a črevným problémom.

Zdravá panvová muskulatúra pomáha kontrolovať vyprázdňovanie močového mechúra, zvyšuje sexuálny zážitok pri pohlavnom styku a môže tiež pomôcť ochrániť pred črevnými problémami.

Prečo je dôležité venovať mu pozornosť?

Tieto svaly bežne ochabujú počas tehotenstva a pôrodu. Problémy s nimi však majú aj ženy, ktoré nikdy nerodili. Dvíhanie bremien, nadváha, chronická zápcha, hormonálne zmeny (obzvlášť v menopauze), chronický kašeľ a starnutie majú nepriaznivý vplyv na stav panvového dna.

U človeka sú tieto svaly vlastne najnižším miestom, kam dopadá tlak všetkých orgánov dutiny brušnej. Ich zaťaženie je teda obrovské, aj keď sa jedná skôr o drobné svaly. Toto zaťaženie rastie s pribúdajúcou váhou jedinca, teda pri obezite.

Avšak veľkým “zaťažkávacím obdobím” je tiež tehotenstvo a pôrod. Počas deviatich mesiacov sa výrazne menia pomery v dutine brušnej vďaka rastúcej maternici. Tlak na tieto svaly sa mnohonásobne a pomerne rýchlo zvyšuje. Čím je potom bábätko väčšie, tým je pochopiteľne zaťaženie väčšie. A to aj počas tehotenstva. Avšak najhorší vplyv na poškodenie panvových svalov má samotný pôrod. Najmä pri pôrode väčších bábätiek (nad 4000g) dochádza ku vzniku trhliniek a trhlín v jednotlivých svaloch a obmedzeniu ich funkcie.

Ako posilňovať svaly pánvového dna

Vsaďte na prevenciu a myslíte na ňu už pár rokov vopred! Pravidelné cvičenie s posilňovaním svalov panvového dna je tou pravou voľbou. Najlepšie denne.

Najjednoduchší je cvik, kedy jednoducho len v stoji cielene stiahnete svaly okolo pošvy, vydržíte pár sekúnd a povolíte. Toto je možné robiť prakticky kdekoľvek, bez toho, aby si to ktokoľvek všimol. Teda pri čakaní na MHD či v nej, na eskalátoroch, v radoch, apod. Čím častejšie, tým lepšie. Ideálne je vybudovať si až “podmienený reflex” v určitej situácii, napríklad spomínané čakanie na MHD, potom cvičenie robiť automaticky.

Posilňovanie svalov panvového dna je najmä pre ženy pred prvým pôrodom účinné ochranné opatrenie pred nechceným únikom moču. Posilnené a hlavne dobre „uvedomované“ a jednoducho ovládateľné svaly zvyšujú pravdepodobnosť, že raz nebudete trpieť inkontinenciou alebo budete schopná úniku moču jednoduchšie zabrániť.

Svaly pánvového dna vo svojich cvičniach precvičuje a posilňuje joga. Ak si zvolíte akúkoľvek formu jogy, máte zaručené, že tieto svaly precvičíte. Pre tehotné ženy, ktoré sme často spomínali, je vhodná gravid joga.


DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Prečo je dôležite precvičovať panvové dno

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Simka
Simka
 14.9.2011 9:50

Tiez som o tom vela nevedela, az ked som ako tehotna zacala chodit na gravid jogu. Tam nam to instruktorka vysvetlila a kazdu lekciu cvicime cviky na posilnenie pabnvoveho dna.

 
Liška Eliška
Liška Eliška
 12.9.2011 12:23

No ja som donedavna netusila, ze nejake panvove dno existuje, nie to ze je take dolezite...tak dik za info smajlik - 18