Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Pohybové návyky u detí je potrebné pestovať odmalička

Mirka

Pohyb u najmenších nie je len fyzickou záležitosťou. Deti sa od útleho veku učia milovať šport, vychádzať s inými ľuďmi a zažijú kopec zábavy! Čo poviete, sú to dostatočné dôvody, prečo dieťa viesť k športu?

Pohybové návyky u detí je potrebné pestovať odmalička
8. FEB 2013

Čím skôr s pohybovými návykmi u detí začnete, tým lepšie. Viaceré detské kluby ponúkajú kurzy pre detičky už od troch mesiacov. Pri hľadaní správneho detského kurzu je nevyhnutné, aby sa dieťa cítilo príjemne a pohybová aktivita zohľadňovala jeho telesné danosti, záujmy, schopnosti a zručnosti.

Prečo je šport pre deti dôležitý?

Šport je dôležitý pre fyzický, emocionálny a psychologický vývoj dieťaťa. Odborníci vyzývajú rodičov, aby deti viedli k športu, pretože:

  • Šport je prevenciou zdravotných problémov, nadváhy a obezity, ktoré sa podieľajú na vzniku civilizačných ochorení.
  • Mnoho detí už v ranom veku trpí depresiami a úzkosťou, pravidelná športová aktivita pomáha psychickým problémom predchádzať.
  • Pohyb zlepšuje držanie tela, napomáha správnemu vývoju kostí, svalov, kĺbov, väzív a šliach. Zároveň znižuje riziko poranenia aj pri vykonávaní bežných denných aktivít fyzického charakteru.
  • Deti si prostredníctvom športu zvyšujú sebavedomie, učia sa cieľavedomosti, súťaživosti a zdolávaniu prekážok.
  • Podstatná časť prínosov športu patrí sociálnemu rozvoju. Deti sú v kontakte so svojimi rovesníkmi, učia sa tolerancii, komunikácii a spolupráci. Uvedené pozitíva môžu vaše deti čerpať aj z nasledujúcich športových aktivít:

Pohyb u dojčiat v detských kluboch

Špecializované pohybové centrá ponúkajú kurzy pre najmenších, kde sú rozdelené podľa veku. Podľa vekovej kategórie sú deťom hravou formou predostierané pohybové aktivity s rozličnými pomôckami, deti tancujú, hrajú sa, učia sa riekanky, počúvajú hudbu a spievajú. Aktívne sa zapájajú aj rodičia, aby deti motivovali pozitívnym príkladom.

Plávanie už pre polročné bábätká

Kurzy plávania pre najmenších sa uskutočňujú v malých skupinách pod vedením skúseného inštruktora, ktorý školí rodičov, ako detičky zoznámiť s vodou. Pozitíva plávania sa u detí prejavujú podobne ako u dospelých. Zlepšuje sa obranyschopnosť organizmu, celková koordinácia, rovnováha a sila. Dieťa si zvyká na kolektív ľudí a plávanie pôsobí pozitívne aj na psychickú stránku.

Tanec pre najmenších

Tanec je hravou formou pohybu s množstvom zdravotných prínosov. Dieťa sa učí vnímať rytmus a hudbu, rozvíja pohybovú i psychickú stránku svojej osobnosti. Prostredníctvom tanca možno zlepšiť držanie tela, koordináciu, flexibilitu, obranyschopnosť organizmu voči chorobám a upevniť sociálne vzťahy.

Zumbatomic – Zumba pre detičky

Zumba patrí, rozhodne, do kategórie najobľúbenejších skupinových športov súčasnosti. Tvorcovia tohto športu si to uvedomili a prispôsobili Zumbu potrebám najmenších. Zumbatomic je zjednodušenou verziou klasickej Zumby. Učí deti vnímať rytmus latinskoamerickej hudby, do ktorej sú zakomponované jednoduché choreografie, čím si detičky budujú vytrvalosť a pestujú kreativitu.

Joga pre deti

Praktizovanie jogy u detí je v odborných kruhoch kontroverznou záležitosťou. V každom prípade existujú deti, ktorým takáto forma pohybu vyhovuje. Samozrejme, že to závisí aj od skúseností a kreativity konkrétneho inštruktora, pretože deti treba v prvom rade zaujať a správnym spôsobom motivovať.

Skákanie na trampolíne v rytme hudby

Jumping je v porovnaní s jogou pre deti zaujímavejší, pretože už samotné skákanie na trampolíne je zábavné. Ak sa k tomu pridá hudba a jednoduché choreografie, jumping je pre dieťa hrou. Nevedomky sa učí rozvíjať koordináciu, silu, flexibilitu, kreativitu a získa nových kamarátov.

Aqua aerobic posilňuje pohybový aparát

Aqua aerobic je určený pre deti približne od piatich rokov. Prebieha pod vedením skúseného odborníka a starostlivo vybranej hudby. Pre väčšiu zábavu sa využívajú rozličné pomôcky, deti sa hrajú a súťažia. Aqua aerobic môžu absolvovať aj deti s nadváhou a obezitou.

Vymenovali sme vám niekoľko možností, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu vo všestrannom rozvoji. Špeciálne centrá ponúkajú pestrú paletu detských kurzov na vysokej profesionálnej úrovni. Špecializovaní odborníci sa naplno venujú deťom, ktoré sú rozdelené do malých skupiniek. Ak sa napriek tomu o svoju ratolesť bojíte, môžete úvodný kurz absolvovať spolu s ním a na vlastnej koži sa presvedčiť, ako konkrétne lekcie prebiehajú.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pohybové návyky u detí je potrebné pestovať odmalička

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.