Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Nabrali ste kilá počas sviatkov? Zvoľte aeróbne cvičenia, tie pomôžu!

Mirka

Niekoľko kilogramov navyše určite nepoteší. Úžasné je, že sa ich môžete raz a navždy zbaviť! Doprajte si aeróbne cvičenia a budete pozitívne prekvapení!

chcem schudnut
24. JAN 2012

Doplatili ste na vianočné leňošenie? Desia vás faldíky na brušku, stehnách či zadku? Potom je načase urobiť pozitívne zmeny v životnom štýle. Okrem správnej životosprávy je nevyhnutný vhodný druh cvičenia. Ak hľadáte aktivitu, ktorá zaberie, stavte na aeróbny tréning.

Prečo zvoliť aeróbne športové aktivity?

Všeobecne sa športové aktivity rozdeľujú do troch kategórií. Prvá z nich sa zameriava na získanie svalovej sily a budovanie svalstva, ide o anaeróbny tréning. Do ďalšej skupiny patria cvičenia, ktoré sa podieľajú na zlepšení ohybnosti svalov a kĺbov. Tretia kategória pozostáva z aeróbnych športových aktivít, ktoré sú pre organizmus donucovacím prostriedkom k tomu, aby zvýšilo prísun kyslíka. Vďaka tomu dochádza k pozitívnym zmenám v organizme. Aeróbne aktivity musia byť prevedené vo vhodnej intenzite po dlhší čas. V úvodných častiach tréningu by sa mala intenzita cvičenia pohybovať v rozhraní 65 až 75 percent maximálnej tepovej frekvencie (MTF).

Dôvodov, pre ktoré sa oplatí venovať aeróbnym športom je veľa!

K tomu, aby sa výhody aeróbnych aktivít prejavili naplno, musia byť vykonávané pravidelne. K pozitívam aeróbneho cvičenia patria:

 1. posilňujú najdôležitejší sval tela - ľudské srdce
 2. dochádza k zvýšeniu množstva červených krviniek a ich zjednodušenému transportu do celého tela
 3. pozitívne ovplyvňuje pľúca a celú dýchaciu sústavu
 4. znižuje únavu a zlepšuje vytrvalosť
 5. dochádza k posilneniu obranyschopnosti organizmu
 6. hormóny šťastia, ktoré sa pri cvičení uvoľňujú, zlepšujú náladu, eliminujú riziko vzniku depresie a sú prirodzenými prostriedkami proti bolesti
 7. znižujú krvný tlak a zlepšujú celkovú látkovú výmenu
 8. v kombinácii so zdravou stravou a anaeróbnymi aktivitami sa podieľajú na budovaní dokonalých kriviek
 9. zabraňujú vzniku nadváhy, ktorá spôsobuje vážne zdravotné problémy
 10. šport zvyšuje sebavedomie
 11. v dôsledku zvýšenej produkcie kyslíka dochádza k lepšiemu spaľovaniu sacharidov a tukov

Aké zásady dodržiavať pri aeróbnom tréningu?

Pri akejkoľvek aeróbnej aktivite treba dodržiavať dôležité pravidlá. Úvodné rozcvičenie sa vykonáva 10 minút pri intenzite 50 až 60 percent MTF. Gro tréningu pozostáva z minimálne 20-tich minút aktivity pri intenzite 65 až 75 percent MTF. Záverečné vydýchanie je nevyhnutné a malo by byť aspoň 10-minútové pri rovnakej intenzite ako úvodné rozohriatie.

Paleta aeróbnych typov pohybu je pestrá. Stačí si vybrať!

Ak trpíte väčšou nadváhou alebo obezitou, prežívate jeseň života alebo ste tehotná, najvhodnejším typom pohybu je pre vás chôdza. Začínajte pozvoľna a postupne zvyšujte prejdenú trasu i intenzitu.

Časovo nenáročnou, bezplatnou a najmä jednoduchou aeróbnou aktivitou je beh alebo jogging. Prináša všetky uvedené pozitíva i bonusy v podobe čerstvého vzduchu a nádhernej prírody.

Zoznam aeróbnych aktivít je nekonečný, každá z nich je jedinečná. Objavte čaro jazdy na bicykli, plávania, aerobicu, skákania na švihadle, jumpingu, lyžovania, korčuľovania alebo zumby a váš život nadobudne nové rozmery!


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nabrali ste kilá počas sviatkov? Zvoľte aeróbne cvičenia, tie pomôžu!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.