Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Kolieskové korčule prinášajú radosť a uvoľnenie

Mirka

Letná sezóna je v plnom prúde! Čoraz viac času trávime vonku, a to sa týka aj pohybu. Začal čas outdoorových športov, ku ktorým patrí aj obľúbená aeróbna aktivita - korčuľovanie na kolieskových korčuliach.

kolieskove korcule
14. JUN 2011

Dlhé letné dni sprevádzané hrejivými slnečnými lúčmi nás doslova vyháňajú na čerstvý vzduch. Letné počasie v spojení s dostatkom pohybu je skvelou príležitosťou k športovým aktivitám, ktoré uvoľňujú množstvo hormónov šťastia.

Slovensko je prekrásna krajina, ktorá ponúka fúru možností k pohybu. Malebné zákutia vhodné na korčuľovanie sú takmer v každom mestečku. Z týchto dôvodov sme sa rozhodli motivovať vás k úžasnej aeróbnej aktivite stvorenej pre teplé dni – korčuľovaniu.

Dôvody, pre ktoré sa oplatí korčuľovať

Korčuľovanie prináša okrem značnej dávky endorfínov, množstva zábavy, relaxu a času stráveného s blízkymi či priateľmi aj nasledovné pozitíva:

  • korčuľovanie ako účinná aeróbna aktivita posilňuje srdce a pozitívne pôsobí na dýchaciu sústavu človeka,
  • pravidelný pohyb je účinnou zbraňou proti prebytočným kilogramom, pretože za hodinu aktívneho korčuľovania môžete spáliť až 600 kalórií,
  • korčule formujú postavu a posilňujú svalovú sústavu,
  • odborníci odporúčajú kolieskové korčuľovanie na znižovanie krvného tlaku,
  • šetrí kĺby, preto je vhodné aj pre ľudí, ktorým veľká záťaž na kĺby zo zdravotných dôvodov nevyhovuje,
  • je cestou ku získaniu skvelej kondície a pevnému zdraviu,
  • je príležitosťou k nadobudnutiu peknej opálenej pokožky,
  • stretnete množstvo zaujímavých ľudí s rovnakou záľubou

 

Okrem nespočetného množstva pozitív je dôležité spomenúť aj riziká, ktoré z tohto športu vyplývajú. Jednoznačným nebezpečenstvom je vysoké percento úrazov. Nezabúdajte, že korčuľovanie si vyžaduje vhodné vybavenie v podobe kolieskových korčúľ a kvalitných chráničov.

Nepodceňujte správnu techniku korčuľovania, pretože je kľúčom k bezpečnej jazde a upevneniu si zdravia a kondície. Ak ste úplný nováčik investuje do osobného trénera alebo začínajte s niekým skúsenejším. Venujte sa udržaniu rovnováhy, technike brzdenia a vyberajte si kvalitný rovný povrch bez prekážok! Zásadne sa vyhýbajte príliš mokrému terénu a kamienkom.

Správne korčule sú nevyhnutnosťou

Pri výbere korčúľ si nechajte poradiť od odborníka v športových predajniach. Nebojte sa pýtať na všetko, čo vás zaujíma. Čo by ste však mali vedieť je, aký terén budete najčastejšie využívať. Od tejto skutočnosti závisí výber toho správneho typu korčúľ.

Najviac využívaným typom korčúľ sú fitnes korčule, ktoré sú stvorené pre rekreačnú jazdu. Sú skvelým pomocníkom pri formovaní postavy a budovaní kondície.

Ak patríte k nadšencom adrenalínu, ktorí veselo jazdia po náročných dráhach s prekážkami alebo brázdia cesty po meste v dopravnej špičke, potom radšej siahnite po agresívnom type korčúľ. Agresívne korčule vám pomôžu lepšie zvládnuť nepredvídateľné situácie. Hlavným pozitívom tohto typu korčúľ je dobrá ovládateľnosť. Sú konštruované tak, aby odolali extrémnej záťaži napríklad v podobe skokov či jazdy cez rôzne prekážky.

Zdatným korčuliarom, ktorí chcú popracovať na rýchlosti a trénovať na preteky, sú určené rýchlostné korčule.

Ako by mal vyzerať fitnes tréning na korčuliach?

Pohyb na korčuliach si doprajte aspoň trikrát do týždňa. Minimálny čas korčuľovania sa pohybuje od 45 minút, maximum je individuálne. Všeobecne platí, že by nemalo byť dlhšie ako 80 minút. Ak ste úplný začiatočník, začínajte s 20 minútovými tréningami. Pred tréningom sa venujte rozcvičke, ktorá pripraví organizmus na športovú aktivitu a eliminuje zranenia.

Milí korčuliari, spomínate si na svoje začiatky? Neváhajte sa podeliť o svoje zážitky s ostatnými čitateľmi a motivujte ich k úžasnému športu!


DISKUSIA K ČLÁNKU (4)

Diskusia k článku - Kolieskové korčule prinášajú radosť a uvoľnenie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Rollo
Rollo
 6.1.2012 0:01

Tie casy tykajuce sa fitness treningu co ste napisali su urcite fajn. Na jednej strane je korculovanie super zabava, ale ak niekto chce tento sport praktizovat ako fitness aktivitu, popripade ako alternativu k behu, musi predsa aj trosku zabrat :) . V Bratislave na hradzi sa casto fura ludi len tak vozi, ze tipujem, ze pritom toho ani moc nenasportuju :)) Inak ak sa jedna o fitness cvicenie, ake kolieskove korcule odporucate vy? Ja premyslam nad niecim s 90mm kolieskami. Tie s mensimi mi nepridu ako velmi vhodne na trening a je to predovsetkym urcene pre zaciatocnikov. Asi by som siel do K2 alebo Rollerblade odtialto: http://korcule.com/kolieskove-korcule/fitness/panske

 
Rollo
Rollo
 5.1.2012 22:52

iiii

 
Alica
Alica
 17.6.2011 17:58

My chodime cela rodina na korcule, a super sa pritom bavime :) Decka si to zamilovali ,a som rada, ze mame pravidelny pohyb na cerstvom vzduchu smajlik - 18

 
Liška Eliška
Liška Eliška
 16.6.2011 11:13

Korčule su coool :) Navyse sa da pri nich pekne opalit a na vychytanych miestach viete stretnut aj peknych korculiarov smajlik - 9