Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Keď nás trápia kŕčové žily

Tinka

Nepokojné alebo ťažké nohy, kŕčové žily vedia niekedy riadne znepríjemniť život. Čo robiť, aby sme im predišli, respektíve ich zmiernili, ak ich už máme? Máme pre vás pár tipov, ktoré zaručene pomôžu.

http://www.sxc.hu/photo/574995
26. SEP 2011

Čo sú krčové žily?

Väčšina ľudí nepovažuje kŕčové žily za vážny zdravotný problém a o ich liečbu sa zaujíma predovšetkým z estetických dôvodov. Avšak ide o diagnózu, ktorá by sa nemala podceňovať.

Hlavným príznakom ochorenia sú vypuklé modré žily a drobné červené žilky. Osoby trpiace na uvedené ťažkosti dlhšie obdobie dôverne poznajú aj bolesti nôh, či pocit nepokoja, keď podvedome neustále menia polohu svojho tela.

„Desatoro“ preventívnych rád

Existuje niekoľko spôsobov ako kŕčovým žilám predchádazť, respektíve ich zmierniť, pokiaľ ich už máme. Tu je 10 rád, ktoré nám môžu pomôcť:

 • Nezabúdajte na pravidelné cvičenie. Práca svalov dolných končatín podporuje spätný tok krvi smerom k srdcu. Vhodné sú prechádzky, turistika, plávanie a jazda na bicykli, pričom sa odporúča na pedále našľapovať špičkami nôh. Nevhodné sú športy s prudkými doskokmi a brzdeniami ako tenis, squash, hádzaná, basketbal.
 • Často si vykladajte nohy a podložte si koncovú časť postele o 10 cm. vyššie. Zvýšená poloha nôh pôsobí nielen preventívne proti kŕčovým žilám, ale pomáha aj pri opuchnutých nohách a pocite ich ťažoby.
 • Ak mávate večer nohy ako z olova, podložte si ich aj na noc vankúšom.
 • Nohám prospeje striedanie prúdu teplej a studenej sprchy - vždy od členkov smerom nahor.
 • Do kúpeľne pred umývadlo si na zem zadovážte masážny akupresúrny koberček. Prirodzenou masážou je aj chôdza naboso po štrku, či tráve.
 • Nenoste tesný odev (s výnimkou kompresívnych pančúch a ovínadiel), najmä nie podkolienky so škrtiacou gumičkou.
 • Noste pohodlnú obuv.
 • Tehotné ženy (najmä v poslednom trimestri) by mali nosiť aspoň preventívne kompresívne pančuchy (resp. aspoň polostehenné či stehenné pančuchové nohavice), s kompresiou 70 DEN alebo 140 DEN, ak už sú na nohách metličky. Sú najlacnejšie, najtenšie a najelegantnejšie. Môže ich predpísať aj gynekológ, na druhú kompresívnu triedu pripláca poisťovňa. Dostať ich kúpiť v zdravotníckych potrebách.
 • Ochorenia žíl zhoršujú sauna, horúci kúpeľ, pobyt v horúcich termálnych bazénoch, horúce depilačné vosky. Teplo totiž podporuje rozšírenie žíl.
 • Dbajte na to, aby ste nemali nadváhu a na pestrosť stravy s dostatočným príjmom vlákniny (najmä pohánka obsahuje blahodarný rutín, ktorý spevňuje steny ciev). Dôležité je pravidelné vyprázdňovanie, pretože zápcha spôsobuje zhoršenie stavu kŕčových žíl na nohách, ale aj hemoroidov.

Zásady liečby

 • upravte si stravu tak, aby ste viac jedli celozrnné potraviny, strukoviny, ovocie, zeleninu.
 • prijímajte vhodné tekutiny ako nápoje - šťavy z grapefruitov, citrónov, pomarančov, čaje– pohánkový, šípkový, žihľavový, zmes bylín.
 • Nefajčte - kardiologické výskumy potvrdili, že nikotín predstavuje závažný rizikový faktor, ktorý sa podieľa na vzniku kŕčových žíl.

Mýtus na záver

Často používaná teória o tom, že časte prekladanie nohy cez nohu spôsobuje vznik krčových žíl, je naozaj len mýtus :)


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Keď nás trápia kŕčové žily

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

veronikamich@yahoo.com
veronikamich
 29.6.2016 22:35

tie rady su fakt super, oplati sa ich dodrziavat naozaj pomahaju!! ja iba osobnu skusenost by som pridala a to je mazanie priessnitz z lekarne, pre mna to bola velka pomoc