Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Európsky deň obezity

Tinka

Vedeli ste, že 22.5. je aj Európskym dňom obezity? Na Slovensku ňou trpí až polovica všetkých Slovákov. V rámci krajín OECD sme sa umiestnili na siedmom mieste v rebríčku obéznych ľudí. Nuž, nie je sa čím chváliť.

europsky den obezity
18. MÁJ 2011

Strašiak menom obezita

Zdravotný a estetický strašiak dnešnej rýchlej doby, slovo pozostávajúce zo siedmych písmen. Ako európskemu dňu boja proti jeho existencii mu pripadá 22. máj. Hovoríme o OBEZITE!

Až polovica Slovák trpí obezitou. Konkrétne čísla hovoria o tom, že:

  • 30 až 80 % dospelých Európanov je obéznych,
  • 10 – 13 % úmrtí v rôznych častiach Európy má na svedomí obezita,
  • nadváhou v súčasnosti trpí na Slovensku už viac ako 12 % detí a takmer 7 % z nich je obéznych

 

Tieto čísla priamo poukazujú na urýchlenú potrebu zabrániť šíreniu tejto epidémie.

Boj proti obezite

Spôsob života dnešnej doby totiž významne prispel k týmto hrozivým číslam. Sedavé zamestnanie, rýchla ale kalorická strava, málo pohybu, stres, to všetko naše telo nenecháva bez povšimnutia. Z detí nám rastie obézna populácia.

Práve kvôli tomu si pred rokom predseda a klinický riaditeľ Národného fóra pre obezitu Veľkej Británie David Haslam a prezident a zakladateľ Belgickej asociácie obéznych pacientov Jean-Paul Allonsius povedali STOP a začali konať. Založili Európsky deň obezity ako znak boja proti obezite. Táto vynikajúca myšlienka a jej následná realizácia má primeť ľudí k tomu, aby si ľudia vážili svoje zdravie a nepodceňovali nadváhu a obezitu.

Poradňa pre zdravé chudnutie

Slovensko sa k tomuto problému, ktorý sa ho bytostne dotýka tiež nepostavilo chrbtom. Čoho dôkazom je akcia - špeciálna poradňa pre zdravé chudnutie, ktorá toho roku prebehne 22. mája. Poradenský stan bude umiestnený v Bratislave na Kamennom námestí od 10:00 do 17:00.

V stane budú ľuďom k dispozícii špeciálne vyškolené nutričné terapeutky, ktoré záujemcom zmerajú index telesnej hmotnosti (BMI) a odmerajú obvod pása. Zároveň budú informovať o nebezpečenstve viscerálneho tuku, ktorý s jeho obvodom priamo súvisí. Na základe nameraných hodnôt ľuďom poradia, ako je možné čo najlepšie upraviť ich váhu, aby dosiahnuté výsledky boli trvalé, zníženie nebolo dramaticky skokové a nedochádzalo k nechcenému jo-jo efektu.

Terapeutky zároveň budú odpovedať na otázky záujemcov súvisiace so zdravým chudnutím, správnym stravovaním, dlhodobým a trvalým udržovaním váhy. Pomôžu vysvetliť, aký je rozdiel medzi liekmi a potravinovými doplnkami, ktoré sa často na chudnutie využívajú a ktoré, na rozdiel od liekov, nemajú klinicky overený účinok.

Nemôžete sa akcie zúčastniť?

Pre všetkých, ktorí sa tejto skvelej akcii nemôžu zúčastniť prinášame zdravé odporúčania. Budú súčasťou aj spomínanej akcii, ktorej mottom je heslo"Mínus 5 – 10 za zdravšiu Európu". Čo v podrobenejšom popise znamená, že v rámci zdravého stravovania je potrebné znížiť prívod živočíšnych tukov, ako aj podiel kuchynskej soli v strave na päť gramov na deň.

Zdravá strava by mala byť založená na potravinách s vysokým obsahom sacharidov, ovocí, zelenine, na zemiakoch a strukovinách. Odporúča sa jesť štyri až päťkrát denne, pričom by sme nemali vynechávať raňajky (pozn. redakcie, pozri Zdravé chudnutie časť 2: Raňajky sú základ). K udržiavania optimálnej telesnej hmotnosti tiež patrí minimálne 30 minút fyzickej aktivity denne.

Ako sme na tom, Slováci?

Nemáme sa veľmi čím chváliť. V rámci štátov OECD sa Slovensko umiestnilo na siedmom mieste v rebríčku obéznych ľudí za krajinami ako USA, Veľká Británia, Austrália a Mexiko. Najštíhlejší ľudia sú naopak v Kórei, Japonsku, Francúzsku a Švajčiarsku.

Obezita je choroba ako každá iná, a to je fakt. Preto začnime hlavne od seba a postupne priveďme k tejto zmene aj ostatných. Ide predsa o naše životy. Veľa zdaru, chuti do boja a vytrvalosti Vám praje aj Cvičte.sk.


DISKUSIA K ČLÁNKU (4)

Diskusia k článku - Európsky deň obezity

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

corolla
corolla
 1.6.2011 11:31

Zdravim Vsetkych, ktori sa snazia zmenit svoj zitovny styl na zdravsi.
Na Slovensku, napriek tomu, ze vraj su nejake programy pre boj proti obezite, ten, kto chce vediet ako je na tom zdravotne a ako ma zacat so zmenou, nevie kam sa ma obratit. Hlavne ked nema peniaze aby si zaplatil niektore z existujucich sukromnych studii. Chcela by som Vas upozornit na doktorku, ktora sa zaobera vyznamom fyzickej aktivity pri obezite a u ludi so zvysenym rizikom cukrovky. Ponuka aj moznost zapojit sa do studie- 3mesacny cviciaci program, pre 30-40 rocnych s rizikom obezity a cukrovky. Pozrite si jej clanky na sme blog
http://barbaraukropcova.blog.sme.sk/
Ten, kto by mal zaujem, nech napise diabetes@zoznam.sk
Je to velmi prijemna doktorka, zapalena pre vec, ktoru robi.
corolla

 
Zdravicko
Zdravicko
 26.5.2011 15:27

Fuha, tak to zacina byt dost zle. Mna by zaujimalo ako sa obeznym ludom zije. Ved im to musi vadit ....smajlik - 11

 
Ladymum
Ladymum
 24.5.2011 9:11

Hlavne deti zacinaju byt na svoj vek dost obezne. Ked si predstavim kolko my sme mali za mlada :) pohybu a kolko sladkosti sme nejedli :)....Je to fakt rozdiel!

 
Katie de Chimp
Katie de Chimp
 18.5.2011 20:49

Waw, tak toto som netušila...ďakujem za info a idem ho šíriť ďalej...smajlik - 18